Lokalny inwestor kupił ponad 17 hektarów terenu po kopalni Anna
Duży teren po kopalni Anna w Pszowie znalazł nowego właściciela - jest nim lokalny przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Rydułtów i Pszowa.
PSZÓW Sprzedana została nieruchomość zlokalizowana przy ul. Ks. Skwary i Kusocińskiego, która obejmuje kompleks 40 działek gruntu o łącznej powierzchni ponad 17,72 hektarów. Na terenie nieruchomości znajduje się 27 budynków i 45 budowli stanowiących w przeszłości kompleks przeróbki mechanicznej węgla i bocznicy KWK Anna. W budynkach jest 150 maszyn i urządzeń o różnym przeznaczeniu.
Długo szukali nabywcy
Nieruchomość należała do majątku nieprodukcyjnego Kompanii Węglowej i została przekazana do Zakładu Zagospodarowania Mienia z KWK Rydułtowy–Anna w połowie 2014 r. - Po przeprowadzeniu jej wyceny i uzyskaniu zgody Zarządu KW S.A. zostały ogłoszone przez Zakład Zagospodarowania Mienia postępowania przetargowe - podkreśla Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. Łącznie w okresie czerwiec 2014 – październik 2015 przeprowadzonych zostało 7 przetargów.
Do siedmiu razy sztuka
Dopiero 15 października 2015 r. do kolejnego, czyli siódmego przetargu, przystąpiło 7 oferentów. - W wyniku przeprowadzonej licytacji został wyłoniony nabywca, którym jest lokalny przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Rydułtów i Pszowa. Wyniki przetargu zostały zatwierdzone przez Zarząd i Radę Nadzorczą KW S.A., a 30 grudnia 2015 r. zgodę na sprzedaż wyraziło Walne Zgromadzenie KW S.A. 22 stycznia 2016 r. w kancelarii notarialnej w Rybniku została podpisana umowa sprzedaży nieruchomości, a 1 lutego 2016 r. nieruchomość została wydana przedsiębiorcy - informuje rzecznik Kompanii.
Szansa dla miasta
Informacja o sprzedaży dużego terenu po kopalni Anna wpłynęła również do pszowskiego urzędu miasta. - Mamy nadzieję, że jest to szansa dla Pszowa i że wszystko potoczy się w dobrym kierunku. Będziemy dążyć do spotkania z nabywcą i wizji w terenie. Wierzymy, że sprzedaż tej nieruchomości oznacza dla miasta rozwój. Zdajemy sobie sprawę, że będzie wymagało to czasu, prac, uzgodnień i nakładów finansowych ze strony inwestora - podkreśla wiceburmistrz Pszowa, Dawid Topol.
Teren głównie pod zieleń
Plany dotyczące docelowego zagospodarowania nieruchomości nie są znane również Kompanii Węglowej. Warto jednak zaznaczyć, że teren nieruchomości jest objęty w całości planem miejscowym, który szczegółowo określa możliwości jego zagospodarowania. Ponad 50 proc. powierzchni nieruchomości to tereny przeznaczone do zalesień, tereny zieleni parkowej i lasy. Znaczna część to tereny komunikacji, drogi i koleje. Stosunkowo niewielka część, która może być wykorzystana przemysłowo pod określonymi warunkami, to tereny przeznaczone do rewitalizacji.
Cena tajemnicą
Kompania Węglowa nie podaje też ceny sprzedaży nieruchomości i danych nabywcy ze względu na zachowanie tajemnicy handlowej. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że nabywca prowadzi działalność usługowo-transportowo-handlową.
(mak)