Dom kultury na miarę XXI wieku
Ponad 2 mln zł kosztowała gruntowna modernizacja budynku Wiejskiego Domu Kultury. Wreszcie jednak miejscowość nie musi wstydzić się swojego WDK-u.
GORZYCE Uroczystość oddania obiektu do użytku po prawie 1,5 rocznym remoncie odbyła się 7 marca. Poprzedziła ją msza w kościele parafialnym, po której proboszcz gorzyckiej parafii ks. Stefan Stebel poświęcił budynek. Następnie odbyła się gala, podczas której wystąpiły zespoły zrzeszone przy WDK. Oddanie WDK do użytku było dużym wydarzenie dla Gorzyc.
Obiekt od lat był w opłakanym stanie i od lat miejscowi społecznicy domagali się jego modernizacji. Zmieniono praktycznie wszystko. Obiekt wygląda nowocześnie, a jeszcze bardziej niż na zewnątrz zmienił się w środku. Ubikacje już nie odstraszają, a duża sala zyskała na funkcjonalności, poprzez usunięcie z niej filarów podtrzymujących sufit, co wiązało się również ze zmianą konstrukcji dachu.
Dostępny dla każdego
Budynek został też wyposażony w windę dla niepełnosprawnych. - Walczyłem o ten moment od 12 lat. W zasadzie najpierw mówiliśmy o rozbudowie, skończyło się na przebudowie, ale efekt jest świetny. Budynek prezentuje się wspaniale – mówi Henryk Wycisk, były radny i gorzycki społecznik, który w poprzednich latach wielokrotnie domagał się przebudowy WDK-u. Jego cieszyła zwłaszcza winda. - To jeden z najważniejszych punktów modernizacji. Większość WDK znajduje się na piętrze, bez windy byłby on praktycznie niedostępny dla osób mających problem z poruszaniem się – mówi Wycisk.
Miejsce kultury i spotkań
Danuta Parma, dyrektor WDK dziękowała nie tylko władzom gminy za przeprowadzony remont, ale też swoim współpracownikom za cierpliwość i trudy pracy w okresie remontu, podczas którego placówka funkcjonowała w kilku miejscach. Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc podkreślał, że warto było ten trud ponieść, bo teraz WDK jest obiektem na miarę XXI wieku, do którego ludzie będą chętnie przychodzili. - Dom kultury ma być nie tylko miejscem wytężonej pracy nad upowszechnianiem kultury i sztuki, ale przede wszystkim miejscem spotkań – podkreśla Daniel Jakubczyk, wójt gminy. - Życzę, by to miejsce było miejscem żywych spotkań, miejscem, w którym rodzą się przyjaźnie, miejscem takich wydarzeń, które będziemy wspominać przez długie lata — dodał wójt.
(art)
Projekt budowlany przebudowy opracowała pracownia Archiplan. Wykonawcą była firma Fobud.Całkowita wartość zadania to około 2 mln 350 tys. zł. Gmina ubiega się o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.