Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (812) Data wydania: 07.06.16
Czytaj e-gazetę

Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

KONKURS

Patronat honorowy: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. st. kpt. mgr inż. Marek Misiura, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.

OSP Głożyny

W czerwcu 1908 r. kilku mieszkańców Głożyn postanowiło powołać do życia straż pożarną, która chroniłaby mienie i życie lokalnej społeczności na wypadek pożarów. Zbierali się w starej szopie przy szkole podstawowej. Tam też przechowywali sprzęt. Były to 2 wiadra, bosak, tłumice przeciwpożarowe i siekierki. Później doszła drabina rozsuwana i hakowa. Ubrania strażacy trzymali w domu.

We wrześniu 1911 r. gaszono największy pożar od powołania głożyńskiej straży. Paliły się stodoły w Pszowie „wypełnione zbożem i słomą u Antoniego Moskwy, Jana Glenca oraz proboszczowskie i klasztorne”.

Drewniana remiza

Na przełomie lat 1912–1913 OSP Głożyny otrzymała z OSP Radlin sikawkę w zaprzęgu konnym z drewnianym zbiornikiem i 100 metrami węża. Konie musiał dostarczyć dyżurujący gospodarz. Wtedy też rozpoczęto budowę drewnianej remizy, którą wkrótce oddano do użytku. W tym okresie jednostka wykazywała dużą aktywność ratując ludzi z płonącego domu. Za tę akcję strażacy dostali nagrodę z ubezpieczalni.

Przed I wojną światową strażacy z Głożyn brali udział w gaszeniu pożaru drewnianego kościoła w Marklowicach. Do akcji jechało 5 strażaków. Członkowie głożyńskiej straży gasili również pożar na szybie Ignacy w 1921 r., gdzie paliły się zabudowania kopalniane.

Uczyli się strzelania

W czasie II wojny światowej w działalności straży wyróżniali się strażacy: Ignacy Menżyk, Ignacy Pluta, Ludwik i Franciszek Pluta oraz Alojzy Konieczny. W tym też czasie straż została włączona do formacji obrony cywilnej i otrzymała skrzyniowy samochód wojskowy GAZ oraz pompę DKW–400. Wtedy wzrosła też aktywność strażaków. Brali oni udział w przymusowych ćwiczeniach obrony cywilnej, gdzie uczyli się strzelania i obrony przed gazami bojowymi. Były też ćwiczenia wyjazdowe nocne i dzienne, w rejonie Raciborza i Nędzy. Z większych pożarów okresu okupacji, w których brali udział głożyńscy strażacy, należy odnotować pożar fabryki lnu w Nysie oraz trzech stodół w Kokoszycach, Zawadzie i Lubomi.

W pierwszych latach powojennych gaszono duży pożar budynku mieszkalnego na pszowskich Dołach. W 1958 r. jednostka otrzymała z powiatu motopompę „Leopoldia”, która przyczyniła się do skuteczniejszej działalności straży. Po wojnie prezesem został druh Wojaczek, a komendantem Rudolf Prochasek. Wtedy nastąpił też stopniowy wzrost wyszkolenia bojowego, o czym świadczyły czyny związane z niesieniem pomocy mieszkańcom naszego regionu.

Remiza w czynie społecznym

Działalność OSP Głożyny rozwijała się, pomieszczania remizy okazały się niewystarczające, co zmusiło działaczy do podjęcia uchwały o budowie nowej remizy wraz z świetlicą. Pozyskano ofiarodawców funduszy na materiały budowlane, zaś prace były wykonywane w większości społecznie przez członków straży.

Rozpoczętą w 1961 r. budowę oddano do użytku w 1963 r. Zorganizowano wielki festyn nie tylko dla jednostki, ale i dla mieszkańców Głożyn. W tym czasie otrzymano od KWK Marcel wóz bojowy STAR 20, z Komendy Powiatowej zaś nową motopompę M800 Polonię. W latach 1950–1960 gaszono głównie pożary w sąsiednich miejscowościach. Do większych gaszonych pożarów zaliczyć można pożar w Baranowicach.

Jednostka uczestniczyła w pracach na rzecz poligonu pożarniczego w Rudzie Śląskiej, gdzie w zawodach pożarniczych młodzieżowa drużyna pożarnicza zdobyła 2 miejsce. W 1972 r. otrzymano samochód marki Żuk GLM, później zaś Stara 25. Lata 80. przynoszą zastój w działalności OSP Głożyny, zmniejsza się liczba członków jednostki, brakuje też nowych członków z młodszego pokolenia.

W związku z zapotrzebowaniem mieszkańców Głożyn na ośrodek zdrowia, bibliotekę i salę bankietową powołano Komitet Rozbudowy Remizy OSP w Głożynach, któremu przewodniczył druh Euzebiusz Smyczek. W 1981 r. budowa rozpoczęła się. Była prowadzona w czynie społecznym. Praca była trudna, a brak pieniędzy i rąk do pracy opóźniały postęp budowy.

Powstał jeden z czterech planowanych segmentów. Po śmierci dh. Euzebiusza Smyczka przewodniczącym Komitetu Rozbudowy Remizy OSP został radny Zygmunt Spandel. Ostatecznie przekazano do użytku nowo powstałe przedszkole nr 1 w Radlinie oraz małą przychodnię zdrowia.

Od 2001 r. jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. W 2015 r. OSP Głożyny zanotowała 46 wyjazdów.

Święto latawca, współpraca z krwiodawcami

Członkowie OSP Głożyny biorą czynny udział nie tylko w działaniach ratowniczo–gaśniczych i szkoleniach poprawiających gotowość bojową. Jednostka współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 3 w Radlinie, Przedszkolem Publicznym nr 1 w Radlinie oraz Świetlicą MOK w Głożynach. – Zabezpieczamy festyny rodzinne, organizujemy pokazy strażackie, współorganizujemy miejskie „Święto Latawca” oraz uczestniczymy aktywnie w zajęciach letnich dla dzieci Świetlicy MOK w Głożynach – wylicza prezes Stanisław Sosna.

Jednostka współpracuje także z organizacjami pozarządowymi m.in. Kołem Gospodyń Wiejskich, Kołem Emerytów i Rencistów, ZHP, Kółkiem Rolniczym, krwiodawcami. Angażuje się w zabezpieczanie „Eko biegu” i uroczystości o charakterze religijnym. Organizuje też konkurs wiedzy pożarniczej na szczeblu miejskim – biorą w nim udział przedstawiciele 9 jednostek.

opr. (mak)


Współpraca z Czechami

OSP Głożyny współpracuje z czeską ochotniczą strażą pożarną – SDH Havířov–Životice. Umowa o współpracy została podpisana w lutym 2015 r. – Współpraca układa się bardzo dobrze. My jeździmy do nich na ćwiczenia, a oni do nas. Rok temu przyjechali wozem bojowym i uczestniczyli czynnie – zaznacza prezes Sosna.

Sprzęt

OSP Głożyny posiada dwa samochody pożarnicze. Pierwszy z nich to średni Magirus Deutz GBA 2,6/16 z 1973 roku. Jednostka otrzymała go z niemieckiego miasta Genthin. Magirus–Deutz zastąpił mocno wysłużonego Jelcza. Teraz sam wymaga już zastępstwa. – Staramy się o nowy wóz bojowy – podkreśla Stanisław Sosna.

Drugim wozem jest Ford Transit 350M, czyli lekki wóz bojowy, w którym znajduje się m.in. sprzęt ratownictwa drogowego, agregat prądotwórczy, aparaty powietrzne czy motomompa pływająca.

Zarząd OSP Głożyny:

Prezes: Stanisław Sosna

Naczelnik: Michał Święty

Zastępca naczelnika:

Arkadiusz Brachman

Sekretarz: Izabela Sosna

Skarbnik: Adam Macha

gospodarz: Piotr Hajski

Członkowie zarządu: Jerzy Kopania, Patryk Szeliga

Członek do spraw młodzieżowej drużyny pożarniczej: Piotr Płaziński

Do OSP Głożyny należy 37 członkow czynnych (uprawnienia do wyjazdów ma 26 osób). Honorowych członków jest 5. Kobiet – 4, z czego dwie mogą jeździć do akcji. Młodzieżowa drużyna pożarnicza liczy 9 osób, ale na etapie rekrutacji jest kolejnych 9. Co ciekawe, w OSP Głożyny członkowie młodzieżowej drużyny mają prawo głosowania w momencie, gdy ukończą 16 lat. Nie jest więc tak, że głos mają wyłącznie pełnoletni członkowie.