Pałac myśliwski na sprzedaż
GORZYCE Na jednym z portali ogłoszeniowych znajduje się ogłoszenie o sprzedaży pałacyku myśliwskiego z XIX wieku. Pałacyk jest częścią dawnego kompleksu pałacowo–parkowego, w skład którego wchodzi również tzw. górny zamek, będący obecnie siedzibą WOLOiZOL.
Bez pieniędzy i pomysłu
Pałacyk myśliwski od lat jest przedmiotem troski włodarzy gminy. Zabytkowy obiekt, zlokalizowany tuż obok Domu Pomocy Społecznej niszczeje. Okazuje się, że obecny właściciel najwyraźniej nie ma ani pieniędzy ani pomysłu co z nim zrobić. Wystawił więc pałacyk na sprzedaż. Na jednym z portali ogłoszeniowych widnieje oferta, opiewająca na kwotę 1,2 mln zł. – Odbyłem w ostatnim czasie trzy spotkania z właścicielem tego obiektu. Nie ukrywam, że jest inwestor potencjalnie zainteresowany tym obiektem, ale cena za jaką go wystawiono, jest zaporową – uważa Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc.
Wywłaszczenie ostatecznością
Gminie zależy, by obiekt nie popadł w kompletną ruinę. Nie wyklucza, więc Jakubczyk, że użyje dostępnych środków prawnych by właściciel utrzymywał obiekt w należytym stanie, choć jak przyznaje nie wie w jakim kierunku pójdą te działania. – Nie chciałbym powiedzieć za dużo. Zobaczymy co na ten temat powie konserwator zabytków. Myślę, że jakieś decyzje zapadną jeszcze w tym roku. Natomiast nie ukrywam, że zależy mi na tym, że obiekt utrzymywany był w należytym stanie, bo jest jednym z istotniejszych zabytków w naszej gminie. Nie chciałbym uciekać się do najbardziej drastycznego kroku jakim jest wywłaszczenie. Natomiast nie wiem czy obecnego właściciel stać na to by doprowadzić obiekt do porządku – mówi wójt Gorzyc. Jego zdaniem mimo wszystko pałacyk znajduje się dosyć dobrym stanie technicznym, nie jest zawilgocony.
(art)
Z ogłoszenia
Jak czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży pałacyku, budynek w kształcie podkowy obecnie jest remontowany. Lewa część kondygnacji pokryta jest nową dachówką karpiówką. Już tylko pobieżne oględziny uzmysławiają, że zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem wymagać będzie sporych nakładów, a nadanie mu cech użytkowych – nakładów ogromnych.