Co podoba się mieszkańcom Radlina? Czego im brakuje?
Tężnia jest strzałem w dziesiątkę, ale brakuje wielofunkcyjnego miejsca do rekreacji dla całych rodzin – odpowiedzieli mieszkańcy Radlina w ankiecie.
RADLIN Miasto ma swoją „Strategię zrównoważonego rozwoju” na lata 2014–2020. W ramach prac nad strategią radlińscy urzędnicy przeprowadzili ankietę, w której pytali między innymi o to, jak mieszkańcy Radlina spędzają swój wolny czas, z czego są w mieście zadowoleni, a czego im brakuje.
Wolą w Radlinie
Jedno z pytań dotyczyło tego, gdzie mieszkańcy korzystają z terenów rekreacyjnych. Większość, bo 56 proc., spędza wolny czas na terenie Radlina. Tereny rekreacyjne poza Radlinem wybiera 31 proc. ankietowanych.
Przydałby się park miejski, wybieg dla psów
Kolejne pytanie wiązało się z tym, czego najbardziej brakuje w mieście. Ankietowani najpierw mieli do wyboru odpowiedzi z zamkniętego katalogu. Najwięcej osób zaznaczyło, że brakuje parku miejskiego (39 proc.). Kolejne odpowiedzi to: skwerów (31 proc.), placów zabaw (16 proc.) i siłowni (15 proc.). Później uczestnicy ankiety wpisywali swoje odpowiedzi. Wynika z nich, że w Radlinie jest potrzeba utworzenia wybiegu dla psów, nowych ścieżek rowerowych czy stworzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych na wózkach. Pojawiały się też takie odpowiedzi jak: „Brakuje miejsc, gdzie można byłoby wyjść z dziećmi, gdzie można usiąść, dzieci mogą się bawić, można wypić kawę, a także pospacerować”, „W mieście brakuje dużego placu zabaw, czegoś na wzór Rafy – Rydułtowy, Tropikalnej Wyspy – Marklowice lub Parku Sensorycznego – Rybnik. Tam też zabieram dzieci w wolnym czasie, a jestem mieszkańcem Radlina. Tak też czyni wielu moich znajomych i sąsiadów”, „Na Redenie jest potencjał, a niestety nie dzieje się nic!”.
Tężnia bezkonkurencyjna
Mieszkańcy zostali też zapytani o to, którą inwestycję w Radlinie oceniają najlepiej. Zdecydowanie wygrywa tężnia (58 proc.). Kolejne są Szluchta (26 proc.) i fontanna (16 proc.).
Kary dla tych, którzy palą śmieci
Pojawiło się też pytanie o to, jakie działania powinny podejmować władze Radlina w celu poprawy jakości powietrza w mieście. Mieszkańcy sugerują, żeby w pierwszej kolejności karać spalających odpady (62 proc.). Radlinianie oczekują też przygotowania i wdrożenie długofalowego planu walki z niską emisją (50 proc.), pomocy w zapewnieniu dostępu do sieci gazowej lub ciepłowniczej (50 proc.) oraz dopłat do wymiany starych kotłów na inne źródła ciepła, np. kotły gazowe, olejowe, pompy ciepła (42 proc.).
Wnioski
Po analizie wyników ankiety nasuwa się kilka wniosków. – Mieszkańcy cenią sobie inwestycje w bazę rekreacyjną oraz deklarują, iż chętnie spędzają czas na aktywnym wypoczynku w Radlinie. Zmiana przestrzeni publicznej w mieście oceniana jest pozytywnie – mówi Katarzyna Macha, kierownik Referatu Rozwoju w radlińskim urzędzie miasta. Nie znaczy to jednak, że nie może być lepiej. – Zauważalna jest silna potrzeba stworzenia wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej, czyli miejsca gdzie można jednocześnie pójść z dzieckiem, spotkać się ze znajomymi, wypocząć – dodaje pani kierownik. Jeśli chodzi o działania proekologiczne, to prócz stosowania kar i dopłat, mieszkańcy widzą też potrzebę działań edukacyjnych.
(mak)