OSP Bluszczów
Konkurs na najlepszą jednostkę OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.
Pierwsze wzmianki o działalności strażackiej na terenie Bluszczowa pochodzą z roku 1870. W tym czasie Bluszczów liczył około 400 mieszkańców a każdy mężczyzna w wieku pomiędzy osiemnastym, a sześćdziesiątym rokiem życia był zobowiązany do brania udziału w akcji gaśniczej, używając dostępnego ówcześnie sprzętu, jakimi były wiadra i bosaki.
W roku 1872 zakupiona została ręczna sikawka czterokołowa, ciągniona przez parę koni, którą obsługiwało 10 – 12 strażaków. Drewniana remiza strażacka stała na terenie dworu należącego wtedy do hrabiego Larysza. W roku 1924 mieszkańcy Bluszczowa postanowili oficjalnie utworzyć Ochotniczą
Straż Pożarną. Na zebraniu wiejskim wybrano zarząd, którego prezesem został Szymon Kurzydym – ówczesny sołtys Bluszczowa, naczelnikiem został Edward Osadnik, sekretarzem Maciej Rybka, a skarbnikiem był Alojzy Myśliwiec. Jednostka liczyła wtedy dwudziestu strażaków.
Po wojnie bez sprzętu
W roku 1932 jedno z pomieszczeń dworskiego domu mieszkalnego zostało przerobione na remizę strażacka, w której przechowywano posiadany sprzęt gaśniczy. W czasie II wojny światowej remiza oraz cały posiadany sprzęt uległy zniszczeniu. Reaktywacja straży nastąpiła w roku 1948. Na walnym zebraniu wybrano nowy zarząd, którego prezesem został Antoni Kowal, komendantem Bernard Zychma, sekretarzem Augustyn Pawełek, a skarbnikiem Jan Rybarz. Jednostka nie mogła jednak należycie wypełniać swoich zadań z powodu całkowitego braku sprzętu. W roku 1958 władze powiatowe przekazały do Bluszczowa motopompę, 200 metrów węża, drabinę, pasy i hełmy. Sprzęt ten przechowywany był w zabudowaniach Teodora Osadnika. W tym samym roku komendantem wybrano Józefa Wodeckiego, a prezesem Edwarda Osadnika. Aby uzupełnić sprzęt strażacki przeprowadzono zbiórkę pieniędzy wśród mieszkańców Bluszczowa i sąsiedniego Kamienia. Dzięki hojności mieszkańców tych miejscowości zakupiono 20 mundurów, 20 czapek i 20 pasów. Od 1959 r. na wniosek komendanta Józefa Wodeckiego rozpoczęto starania w sprawie budowy nowej remizy strażackiej. Po trzech latach budowy, przy której wszystkie prace wykonane były w czynie społecznym, 2 sierpnia 1964 r. nastąpiło uroczyste oddanie remizy do użytku. W następnych latach remiza została ogrodzona, wybudowano toalety, wieżę do suszenia węży, oraz zbiornik wody który ze względów bezpieczeństwa w 1995 roku został zlikwidowany.
Społeczne prace im nie straszne
W roku 1984 Ochotnicza Straż Pożarna, w Bluszczowie otrzymała swój pierwszy samochód, którym był żuk z 400–litrowym pojemnikiem na wodę. W roku 1989 Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śl. przekazała jednostce nowy samochód marki żuk. W ostatnich latach działalności straży dokonano modernizacji remizy, wyposażając ją w instalację centralnego ogrzewania, wyremontowano również wnętrze, elewację oraz dach. Roboty te wykonano dzięki pomocy finansowej Urzędu Gminy w Gorzycach i przy niemałym wkładzie pracy społecznej strażaków. Jednostka może poszczycić się licznymi udziałami w zawodach sportowo pożarniczych oraz akcjach ratowniczych, z których największą był udział w zwalczaniu powodzi i jej skutków w 1997 r., kiedy to powódź dotknęła w znacznym stopniu również Bluszczów. Po raz pierwszy w 2004 r. w gminnych zawodach sportowo–pożarniczych jednostkę reprezentowały trzy drużyny: męska, żeńska i chłopięca. W 2009 r. pozyskano z UG Gorzyce 40 tys. zł na odnowienie remizy. Dzięki tej kwocie wymieniono drzwi wejściowe, odnowiono elewacje zewnętrzną, przerobiono schody wejściowe oraz wykonano poręcz. Prac tych dokonali w czynie społecznym członkowie OSP. Następnie za resztę pozyskanej kwoty, wybudowano wiatę przy siedzibie straży. Pieniądze zostały wykorzystane tylko na potrzebne materiały do wykonania projektu wiaty. Całą budową zajęli się członkowie OSP. W 2011 roku OSP otrzymała wóz gaśniczy star z OSP Brzezie, który zastąpił wysłużonego żuka. W 2014 r. budynek OSP został odnowiony z zewnątrz i zyskał nowoczesny wygląd.
oprac. (art)
Członkowie
W jednostce działa 20członków czynnych, w tym przeszkolonych do akcji, mogących wziąć udział jest 12. Członków wspierających jednostkę jest 130.
Zarząd
Prezes – Roman Szymiczek
Naczelnik – Szymon Kwaśnica
Sekretarz – Piotr Szymiczek
Skarbnik – Marcin Popardowski
Gospodarz – Sebastian Szymiczek
Komisja rewizyjna
Rafał Janerta
Dawid Kubica
Krzysztof Osadnik
Sprzęt
Jednostka posiada samochód pożarniczy star 244 z 1983 r., motopompę PO5E, pompę wodną WP–30X0, piłę spalinową STHIL, agregat prądotwórczy Mitsubishi, węże ssawne 2 szt., węże tłoczne w75 10 szt., węże w52 11szt., prądownice, kamizelki, drabinę strażacką, kombinezony, buty rybackie, koło ratunkowe, płaszcze, hełmy strażackie, ubrania specjalnie USP 12 szt., ubrania koszarowe 8 szt. W tym roku jednostka pozyskała ze środków własnych ubrania specjalne 5 szt., butle powietrzne + maski 2 szt., radiotelefon, latarki na hełm 4 szt. i radiowy system ostrzegania na telefon.