Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (834) Data wydania: 08.11.16
Czytaj e-gazetę

OSP Turza Śl.

Konkurs na najlepszą jednostkę OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r. 

Z uwagi na to, że jednostka nie posiada kroniki, wszelkie informacje o jej historii i działalności sprzed kilku dekad możemy czerpać wyłącznie z przekazów ustnych byłych strażaków–ochotników oraz społeczności związanej w jakikolwiek sposób z OSP. Dowiadujemy się z nich, że początki istnienia OSP Turza Śląska sięgają okresu międzywojennego. Jej założycielami i pierwszymi strażakami byli prawdopodobnie pochodzący z Bluszczowa Alojzy i Karol Zgrzędkowie.

Powołanie jednostki oficjalnie datuje się na 1954 rok. – Dokładnie 4 lipca, w świetlicy budynku, gdzie znajdował się w ostatnich latach „Bar wiejski”, odbyło się zebranie założycielskie, w którym uczestniczyło dwanaście osób – przytacza obecna prezes OSP Turza Śląska, Iwona Wajsman

i kontynuuje: – Pierwszym komendantem został druh Alojzy Kwiatoń, zastępowali go: Antoni Mitko i Ignacy Sitek, sekretarzem został Ernest Hermanek, a gospodarzem – Emil Nielaba. Do pierwszego zarządu weszli Franciszek Sitek i Leon Jurczyk, zaś Komisję Rewizyjną tworzyli Gerard Bugiel, Alojzy Sitek i Józef Kucza – wymienia.

Jak opowiada, pierwsza remiza strażacka znajdowała się na terenie prywatnej posesji, w pomieszczeniu gospodarczym użyczonym przez państwa Nielabów, przy obecnej ulicy Powstańców. W początkowym okresie działalności jednostka posiadała, poza umundurowaniem, konny wóz bojowy z pompą ręczną, przekazany przez straż z Knurowa.

– W całym okresie działalności nasza jednostka brała udział w licznych akcjach ratowniczych na terenie naszego sołectwa oraz w sąsiednich miejscowościach – podkreśla Iwona Wajsman. – Do najbardziej znanych i niebezpiecznych należą udziały w akcjach gaszenia pożarów lasów w rejonie Olkusza i Kuźni Raciborskiej w 1992 roku oraz udział w akcji przeciwpowodziowej w roku 1997 roku – wspomina.

Jak zaznacza, członkowie OSP Turza Śląska biorą udział w corocznych strażackich zawodach sportowo–pożarniczych, przy tym mogą poszczycić się znacznymi osiągnięciami, głównie drużyn młodzieżowych. W roku 1996 wzięła reprezentacja chłopięca, która zajęła drugie miejsce na zawodach wojewódzkich, zaś dziewczyny zdobyły pierwsze miejsce i po kwalifikacjach wojewódzkich rywalizowały na szczeblu krajowym. Obecnie staramy się na nowo rozpalić ducha strażackiego w młodym pokoleniu. Nasze działania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród chłopców, ale także i dziewczyn – ocenia pani prezes.

– Jako OSP prowadzimy ścisłą i owocną współpracę z jednostkami oświatowymi: przedszkolem, szkołą podstawową i gimnazjum, a także organizacjami działającymi na terenie naszego sołectwa: Radą Sołecką, Ludowym Klubem Sportowym Unia Turza, Kołem Gospodyń Wiejskich i innymi. Staramy się brać udział we wszelkich przedsięwzięciach organizowanych przez Gminę Gorzyce, a także pomagać tym, którzy zwrócą się do nas o pomoc – przekonuje sterniczka jednostki.


Członkowie

Aktualnie OSP Turza liczy 35 członków, w tym jedną kobietę, która w dodatku pełni stanowisko prezesa, co jest ciekawostką nawet w skali kraju. Do wyjazdu do akcji ratowniczo–gaśniczych upoważnionych jest 17 osób, posiadających odpowiednie przeszkolenie. Jednostka może pochwalić się także sporym gronem członków wspierających, które liczy przeszło 500 osób. Do grona członków honorowych należą: ks. prałat Gerard Nowiński, Frydolin Płaczek, Andrzej Grabiec, Rudolf Bisgwa, Henryk Kucza, Eugeniusz Kucza, Stanisław Adamczyk, Władysław Jakubowski. Jednostka posiada dwie młodzieżowe drużyny: grupa dziewczyn liczy 12, grupa chłopców również 12 członków.


Sprzęt

W 1965 r. jednostka otrzymała samochód marki Lublin – gaz 51, który służył ochotnikom do 1986 r. W dniu 4 listopada 1986 r. strażacy otrzymali wóz bojowy star 20. Samochód ten służył im do 1997 r. W roku 1995 zakupiono osinobus na podwoziu stara 244. Strażacy z Turzy dysponują obecnie samochodem ratowniczo–gaśniczym marki star 244 GBA 2,5/16 z 1987 r., w maju 2016 r. nieodpłatnie przekazany przez gminę Stężyca. Prócz wozu na wyposażeniu straży znajdują się m.in.: motompompa PO5, agregat prądotwórczy, piła spalinowa, dwa aparaty powietrzne.


Zarząd

• Prezes: Iwona Wajsman

• Naczelnik: Tomasz Cykowski

• Zastępca naczelnika: Dariusz Szuścik

• Skarbnik: Daniel Nawrat

• Członek Zarządu: Robert Kura


Komisja Rewizyjna

• Przewodniczący: Piotr Lubszczyk

• Członek: Daniel Zawojek

• Członek: Ireneusz Grabiec