Jak poruszać się w strefie zamieszkania?
Nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak należy zachować się na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Szkolnej w Godowie
GODÓW Mieszkańcy osiedla przy piaskowni zwracają uwagę na to, że kierowcy wyjeżdżający z ul. Szkolnej często nie wiedzą jak zachować się w stosunku do osób, poruszających się ul. Kopernika. – Dwa miesiące temu moja córka miała tam wypadek. Kierowca BMW nie ustąpił jej pierwszeństwa i uciekł z miejsca – opowiada nam mieszkaniec Piaskowej. Nawet w trakcie wizji lokalnej okazało się, że kierowcy wyjeżdżający ze Szkolnej, na której obowiązuje strefa zamieszkania, zapominali o ustąpieniu pierwszeństwa, uczestnikom ruchu na ul. Kopernika. – Problemu nie było, kiedy przy wylocie Szkolnej był znak „ustąp pierwszeństwa”. Wtedy wszystko było jasne – wyjaśniają mieszkańcy. Teraz znaku „ustąp pierwszeństwa” nie ma. Jest za to znak „koniec strefy zamieszkania”. – Ten znak ma większą moc, jest mocniejszy niż znak„ustąp pierwszeństwa”. Kierowca, wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, powinien zachować szczególną ostrożność. Tak jakby wyjeżdżał z własnej posesji – przypomina Arkadiusz Łuszczak, naczelnik wydziału komunikacji i transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu.
Najważniejsze zasady poruszania się w strefie zamieszkania
W gminie Godów powstało w ostatnich latach wiele stref zamieszkania. Radny Zygmunt Skupień uważa, że wielu kierowców nie ma pojęcia o zasadach panujących w strefie zamieszkania. Tymczasem strefy to swoisty azyl dla pieszych i obszar, w którym pieszy powinien czuć się bezpieczny. Przypominamy więc podstawowe zasady:
• w strefie pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami,
• w strefie obowiązuje prędkość pojazdów ograniczona do 20 km/h,
• pozostawienie pojazdu na postoju jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach,
• w strefie obowiązuje zasada „prawej ręki”, skrzyżowania nie są więc oznakowane,
• kierowca wyjeżdżający ze strefy ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności oraz ustąpienia pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, jako włączający się do ruchu.
(art)