Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (836) Data wydania: 22.11.16
Czytaj e-gazetę

Napisali książkę, która daje pretekst do poszukiwań

Harcerze dotarli do historii nigdy nieopowiedzianych. Zawarli je w książce „Monografia harcerstwa w Rydułtowach”, która wkrótce trafi do rąk czytelników.

RYDUŁTOWY Do tej pory w publikacjach o historii rydułtowskich harcerzy było wiele białych plam, które wreszcie zostały zapełnione. Wszystko za sprawą książki „Monografia harcerstwa w Rydułtowach”, którą przygotował Krąg Rydułtowy Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”.

Punktem wyjścia do napisania książki była redagowana przez Mariana Główkę „Kronika drużyn harcerzy hufca rydułtowskiego”. Dotyczy ona tego, co działo się w rydułtowskim harcerstwie do 1935 r. – Postanowiliśmy kontynuować zapis. Udało nam się dotrzeć do historii nigdy nieopowiedzianych i do osób, które ciąg dalszy harcerskiej kroniki zapisywały już tylko w swojej pamięci – mówi Ryszard Zawisz, szef zespołu Izby Tradycji w Stowarzyszeniu.

Po materiały do Grodu Kraka

Twórcy książki intensywnie poszukiwali śladów rydułtowskiego harcerstwa. Dotarli do różnych dokumentów, zdjęć, zebrali świadectwa osób, które pamiętają zdarzenia nawet sprzed wielu lat. Po materiały byli nawet w czytelni biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. – Z materiałami przyjechał również nasz harcerz senior, druh Franciszek Jacek, który mieszka w Niemczech – dodaje Ryszard Zawisz.

Zapis obejmuje nie tylko wydarzenia, które miały miejsce w Rydułtowach. Znalazły się też wątki obecności rydułtowskich harcerzy w Słopnicach czy Spale. Co więcej, udało się rzucić nowe światło na dotychczasowe ustalenia. – Chyba powinniśmy zrewidować naszą wiedzę o założycielu pierwszej harcerskiej drużyny w Rydułtowach. Mamy pośredni dowód, że inicjatorem była inna osoba, ale po szczegóły odsyłamy do książki – zachęca Ryszard Zawisz.

Premiera książki

Nad powstaniem publikacji pracowało 30 osób, członkowie Kręgu Rydułtowy Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Poszczególne rozdziały były pisane przez różnych autorów, czego efektem ma być większa różnorodność. Premierę książki zaplanowano na przełomie listopada i grudnia.

Ważny apel

Co ważne, książka ma być pretekstem do tego, by nadal zgłębiać dzieje rydułtowskiego harcerstwa. – Publikując nasze zapisy, chcemy nie zamknąć, tylko otworzyć temat historii harcerstwa w Rydułtowach. Być może znajdą się kolejne osoby, które mają dokumenty, fotografie lub po prostu zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami. Wystarczy, że zgłoszą się, dadzą nam jakiś sygnał, a my do nich dotrzemy – puentuje Ryszard Zawisz.

(mak)