Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (846) Data wydania: 07.02.17
Czytaj e-gazetę

Tragedia zawarta w bluesowej piosence

RADLIN 28 stycznia 2006 r. kwadrans po godz. 17. Międzynarodowe Targi Katowickie. Wystawa gołębi pocztowych. Trzask, huk i ciemność. To krótki opis największej katastrofy budowlanej w historii kraju i największej tragedii ostatnich kilkunastu lat. W wyniku zawalenia się dachu budynku zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Piosenkę o tej tragedii tworzy Piotr Cybułka.

Utwór o gołąbku

Cybułka zaczął myśleć o piosence tuż po katastrofie. – Niesiony emocjami związanymi z tą tragedią, wziąłem do ręki gitarę i spod palców zaczął się wyłaniać szkic bluesowej piosenki, której bohaterem jest pocztowy gołąb – mówi Piotr Cybułka, lider zespołu Poziom 600. Jak dodaje, już po kilku godzinach utwór miał zasadniczy kształt, a po dwóch dniach zostały stworzone trzy zwrotki i refren. Piosenka była więc kompletna i otrzymała tytuł „Leć, gołąbku, leć”. – W realizacji tego zamierzenia pomógł mi dawny zespołowy kolega Bohdan Palowski, który w wynajmowanym pomieszczeniu w jednorodzinnym domu na przedmieściach Cieszyna miał coś, co można było nazwać studiem nagrań – wspomina artysta. Nagrania trwały całą noc. Zostało stworzonych kilka wersji piosenki. Jednak Piotr Cybułka z żadnej do końca nie był zadowolony. Emocje związane z tragedią, jak i nagrywaniem piosenki opadły. Jak wspomina artysta, nastąpiła zwykła, codzienna krzątanina, która rządzi się swoimi prawami. Dlatego trudno było ustalić nowe, pasujące wszystkim terminy i ponownie spotkać się w studio, aby nagrać kolejne wersje utworu.

Jak feniks z popiołów

Cybułka wspomina, że jedna z wersji, która była najlepsza znajdowała się na dysku twardym komputera. – Kilka lat temu, mój komputer został zaatakowany przez groźny wirus, który okazał się śmiertelny dla jego zawartości, i dla gołąbka – dodaje autor piosenki. Nagrana piosenka została utracona. Nie zostały w tym czasie także podjęte żadne próby nagrania jej ponownie. – Niedawno, zupełnie przez przypadek, podczas porządkowania starych kaset i płyt, natrafiłem na nagranie „Leć, gołąbku, leć” w wersji z organami. I tak śląski gołąbek z katastrofy budowlanej z 28 stycznia 2006 r. odrodził się jak feniks z popiołów – puentuje Piotr Cybułka.

Co dalej?

W dwunastą rocznicę artysta planuje zorganizować koncert, na którym zostałaby zaprezentowana piosenka. Lider Poziomu 600 chciałby również stworzyć do niej teledysk. – Głównymi bohaterami będą gołębie – dodaje. Teledysk miałby zostać zrealizowany w budynku, z zastosowaniem skąpego światła. Jak wyjaśnia Cybułka ptaki są bardzo symboliczne i nie potrzebują dodatkowych upiększeń. Bo prostota jest zawsze najlepszym wyjściem. – Zakończeniem tej prawdziwej historii niech będzie nadzieja, że podobna tragedia nigdy więcej się nie powtórzy – dodaje Piotr Cybułka.

(juk)