Powstaną kolejne kilometry kanalizacji i nowych dróg
Na półmetku kadencji, wójt Marklowic przedstawił radnym propozycje planu inwestycyjnego na kolejne lata.
MARKLOWICE Priorytetem jest budowa kanalizacji sanitarnej. Długość nowej sieci wyniesie ponad 5 km. Zostanie ona wybudowana m.in. przy ul. Szymanowskiego, Porzeczkowej, Goplany czy Cichej. Zakres prac modernizacji oraz nowych inwestycji na infrastrukturze wodociągowej będzie podzielony na trzy etapy. Pierwszy rozpocznie się w roku obecnym, a ostatni zakończy się w 2019 r. Inwestycja ma zostać sfinansowana m.in. ze środków Unii Europejskiej czy programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina w dalszym ciągu zamierza realizować plan mikrooczyszczalni w miejscach, gdzie podłączenie do sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe.
Po drugie drogi
Włodarze gminy zamierzają przedsięwziąć szereg inwestycji drogowych. Planuje się przede wszystkim przebudowę ul. Goplany od skrzyżowania z ul. Kilińskiego do zakrętu oraz od zakrętu do ul. Gajowej z łącznikiem do ul. Kilińskiego. W planach jest również remont jednokierunkowego odcinka ul. Leśnej. Jak wyjaśnia zastępca wójta Piotr Galus po jego zakończeniu nie będzie wznowiony w tym miejscu ruch dwukierunkowy. Zostanie również wyremontowany łącznik ul. Goplany i ul. Porzeczkowej.
Po trzecie energia odnawialna
– Latem miesięczna opłata za zużycie energii elektrycznej na Słonecznej Wyspie sięga 6 tys. zł – zauważył wójt Marklowic, Tadeusz Chrószcz. Gmina planuje zmniejszenie zużycia prądu dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych (są to instalacje, które wytwarzają prąd elektrycznego z promieniowania słonecznego). Przede wszystkim miałyby powstać na terenie Słonecznej Wyspy, Gminnego Ośrodka Sportu, przedszkola, urzędu gminy oraz sali sportowej wraz ze Szkołą Podstawową nr 1 (ewentualnie z Gimnazjum). Gmina zamierza w części sfinansować to zadanie z programu unijnego. Jeżeli jednak wniosek o środki unijne nie zostanie zakwalifikowany, to panele mają powstać w pierwszej kolejności na terenie Słonecznej Wyspy. Wówczas koszty inwestycji zostaną pokryte z budżetu gminy.
Co jeszcze?
Poza opisanymi przedsięwzięciami w planach są również: realizacja programu niskiej emisji czyli dopłaty m.in. do wymiany kotłów, budowa nowego budynku OSP, remont przejętego budynku na osiedlu Kolorowym, remont budynku starego przedszkola, inwestycje w ramach LGD, modernizacja systemu grzewczego mieszkania komunalnego, szeroko zakrojony program eliminacji azbestu (pisaliśmy o nim w ubiegłym numerze), zakup minibusa, przebudowa boiska na terenie Gminnego Ośrodka Sportu oraz uzupełnienie infrastruktury przy zalewisku Z6. Tadeusz Chrószcz zaznaczył, że przedstawione zadania to tylko propozycje, które mogą ulec zmianie.
(juk)