Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (870) Data wydania: 18.07.17
Czytaj e-gazetę

Ekonowiny: Wakacje w zgodzie z przyrodą

Na co zwrócić uwagę podczas wakacji aby czas wolny był bezpieczny, przyjemny i co najważniejsze bliski naturze? Już po raz ósmy ponad 40 instytucji w ramach akcji informacyjnej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów "Przed wakacjami – co warto wiedzieć" przypomina, o czym pamiętać w czasie urlopu. Również Ministerstwo Środowiska włączyło się po raz kolejny do tej akcji, proponując spędzenie wakacji w zgodzie z naturą.

Gdy jesteś w lesie, górach, nad morzem, czy w innym równie urokliwym miejscu zawsze pamiętaj, aby po sobie posprzątać. Dla niektórych zwierząt porzucone torby plastikowe wyglądają jak pokarm i stanowią poważne zagrożenie. Żyłki wędkarskie zostawione w wodzie i na plaży są również śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt. Nie zaśmiecaj ich domu.

Segreguj

W całej Polsce od lipca 2017 r. będzie obowiązywał wspólny system segregacji odpadów. Pamiętaj, że im więcej ich posegregujesz, tym mniej odpadów trafi na wysypisko. Dzięki segregacji możliwe jest odzyskanie surowców i przerobienie ich na nowe produkty. Czy wiesz, że z butelek plastikowych może powstać ciepły polar, czy pluszowy miś, który może za chwilę stać się ulubioną zabawką Twojego dziecka?

Nie porzucaj odpadów na dzikich wysypiskach

Składowanie odpadów na dzikich wysypiskach jest nielegalne i szkodliwe. Tworzywa sztuczne rozkładają się setki lat – jednorazowa torebka foliowa 120 lat, opona samochodowa 300–500 lat, a plastikowa butelka nawet 1000 lat. Toksyny dostają się do gleby i wód gruntowych, a widok i odór dzikiego wysypiska skutecznie odbierze przyjemność z niedzielnego spaceru po lesie. Wywóz śmieci do lasu pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla krajobrazu, ekosystemu, kondycji fauny i flory. Zwiększona ilość biogazów na terenie dzikiego wysypiska może doprowadzić do jego zapłonu, a chorobotwórcze bakterie i grzyby mogą skazić wodę, którą pijesz.

Podziwiaj przyrodę z dystansu

Nie podchodź zbyt blisko do dzikich zwierząt i nie dotykaj ich, ponieważ szybko się denerwują w obecności ludzi. Nie dokarmiaj zwierząt, bo będą podchodzić bliżej ludzi i mogą stanowić zagrożenie. Rozbij namiot tam, gdzie nie będziesz niepokoić zwierząt wychowujących młode, ani nie uszkodzisz cennego ekosystemu. Jeśli znajdziesz młode, albo jaja zwierząt, nigdy ich nie dotykaj. Może to spowodować odrzucenie ich przez matkę. Gdy się niepokoisz, o odkryciu zawiadom odpowiednie służby.

Odwiedzając Park Narodowy – przestrzegaj regulaminu

Wchodząc do parku narodowego pamiętaj, że jesteś tu gościem, który powinien dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszaj się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Pozwoli Ci to bezpiecznie zwiedzić teren parku, unikając zagrożenia ze strony niepokojonych zwierząt. Śmiecenie w parku to złamanie przepisów, zagrożone karą finansową. W parku narodowym nie wolno też niczego zrywać np. kwiatów, jagód, czy grzybów. Można natomiast do woli fotografować w celach niekomercyjnych. Zachowując się cicho, może uda Ci się zobaczyć mieszkające tam zwierzęta. Pamiętaj, aby zachować ostrożność i nie podchodzić do nich zbyt blisko. Na wyprawę zabierz ze sobą niezbędne numery telefonów do pracowników parku. Powiadom ich gdy zobaczysz ranne zwierzęta, ale nie udzielaj im pomocy samodzielnie.

Kupuj tylko legalne pamiątki

Niektóre pamiątki mogą okazać się najdroższymi, za jakie kiedykolwiek zapłaciłeś. Przewożenie przez granice m.in.: części koralowców i muszli, również w formie biżuterii, wielu gatunków orchidei, kaktusów, przedmiotów ze skóry gadów w tym butów i torebek, części ciała gatunków chronionych (w tym w postaci orientalnych leków) jest nielegalne i grożą za to kary. Nie kupuj żywych, dzikich zwierząt, to stymuluje nielegalny handel.

Wypróbuj produkty regionalne

Kupuj lokalnie, a poznasz w pełni kulturę i tradycję regionu, wspierając przy tym lokalne gospodarstwa oraz zachowanie bioróżnorodności. Wypróbuj produkty, które powstały w okolicy np. sezonowe owoce, sery czy miody. Poznaj potrawy charakterystyczne dla danego regionu np. dania z dziczyzny czy owoców leśnych. Na zakupy weź ze sobą torbę, którą możesz wielokrotnie wykorzystać.

Po bułki jedź rowerem lub idź pieszo

W ciągu godziny drzewo liściaste wytwarza 1200 litrów tlenu. W tym samym czasie samochód 6000 litrów tlenu zamienia w spaliny. Podczas urlopu unikaj jazdy samochodem na krótkich dystansach (np. do kiosku, po bułki). Zamiast zamykać się w samochodzie, wybierz rower lub spacer. Ciesz się przyrodą i świeżym powietrzem. Odpowiednia dawka tlenu poprawi koloryt cery i wprawi w dobry nastrój. Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystaj efektywnie z zasobów, jakie oferuje otaczająca przyroda. Zapewnij sobie i swojej rodzinie wakacje, które będą służyły nie tylko Wam, ale również środowisku.

(eco)