Pomoc dla niepełnosprawnych i ich opiekunów
Jesteś osobą z niepełnosprawnością lub opiekujesz się taką osobą? Skorzystaj z oferty bezpłatnych punktów dziennego pobytu.
POWIAT Niedawno odbył się „Dzień otwarty” w Punkcie Dziennego Pobytu Środowiskowego w Radlinie, który powstał w ramach projektu „Środowiskowy Interfejs Pomocowy” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Przy tej okazji przypominamy, z jakiej oferty osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny, a także osoby niesamodzielne z powodu wieku czy stanu zdrowia, mogą skorzystać.
W ramach projektu wdrożono trzy główne działania skierowane bezpośrednio do mieszkańców: telepomoc (numer alarmowy dla uczestników), środowiskowe grupy wsparcia, a także świetlice środowiskowe (punkty dziennego pobytu) dla osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych lub samotnych z terenu powiatu wodzisławskiego.
Postaramy się przybliżyć, czym są świetlice środowiskowe. Najważniejszą zasadą w ich działaniu jest to, że uczestniczące w nich osoby są współgospodarzami placówek i decydują o rodzaju swojej aktywności. Opiekunowie, uwzględniając specyfikę grupy, wprowadzają indywidualizację przeprowadzanych zajęć, dostosowują je do wieku uczestników, rodzaju niepełnosprawności oraz możliwości związanych z motoryką i poziomem samodzielności. Uczestnicy mogą korzystać z zajęć animacyjnych, edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności technik komputerowych. Punkty działają w tygodniu od 8.00 do 16.00, a uczestnictwo w nich jest całkowicie bezpłatne.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. uruchomiło trzy takie placówki: w Wodzisławiu Śl. (w I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich), w Radlinie (w Zasadniczej Szkole Zawodowej) i w Rydułtowach (w siedzibie ośrodka zdrowia przy ul. Strzelców Bytomskich 11, naprzeciwko Rydułtowskiego Centrum Kultury).
Osoby zainteresowane uczestnictwem w punktach dziennego pobytu środowiskowego lub w telepomocy, a także ich rodziny proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, ul. Wałowa 30, tel. 324551430 lub biurem projektu, mieszczącym się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Radlinie (ul. Władysława Orkana 23, pokój nr 4, tel.: 324558304 wew. 33). Więcej informacji na www.interfejspomocowy.pl lub https://www.facebook.com/srodowiskowyinterfejspom/opr. (mak)