Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (873) Data wydania: 08.08.17
Czytaj e-gazetę

Bordynowska Pani ujawni skrywane tajemnice?

Kim była Bordynowska Pani? Jak wyglądała? Gdzie mieszkała? Na co umarła? – odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać dzięki wystawie, którą przygotowało wodzisławskie muzeum.

LUBOMIA, SYRYNIA, WODZISŁAW ŚL. Jedną z największych tajemnic ziemi wodzisławskiej jest postać Zofii Eleonory von Bodenhausen. Mieszkańcy Grabówki, Lubomi, Syryni, Nieboczów oraz pobliskiego Tworkowa znają ją lepiej jako „Bordynowską Panią”.

Wedle legend Bordynowska Pani kazała pogrzebać się w szczerym polu, a prostą trumnę miały wieźć białe woły zaprzęgnięte do chłopskiego wozu. Jej grób położony jest malowniczo wśród pól w pobliżu dawnego dworu na Grabówce, na pograniczu wsi Lubomia i Syrynia. Miejsce pochówku oznaczono ceglanym, kwadratowym słupem zwieńczonym gzymsem i ceglanym zadaszeniem. Na początku XX w. po jego bokach widniały jeszcze dwa kartusze herbowe wykonane z piaskowca. Później obiekt popadał w ruinę i został zdewastowany. W 1968 r. przeprowadzono w tym miejscu pierwsze badania archeologiczne pod kierunkiem Jerzego Szydłowskiego, które zakończyły się porażką, gdyż w nocy nieznani sprawcy włamali się do grobu i zniszczyli pochówek. Prace porzucono na niemal 50 lat. Dopiero w 2015 r. z inicjatywy włodarzy Lubomi ponowiono badania archeologiczne tego miejsca.

W badania zaangażowało się Muzeum w Wodzisławiu. Prowadzono wykopaliska, specjalistyczne badania, przeszukano też polskie, niemieckie i czeskie archiwa. Efektem żmudnych prac będzie niezwykła wystawa, która odbędzie się w wodzisławskim muzeum.

Kim była Zofia Eleonora, co sprawiło, że jej ciało spoczęło w tym miejscu? Dlaczego została nazwana Bordynowską Panią? Jak wyglądała? Gdzie mieszkała? Na co umarła? Jak naprawdę wyglądała jej trumna? Co archeolodzy znaleźli na wzgórzu w pobliżu dawnego dworu na Grabówce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać dzięki wystawie „Tam grób gdzie serce twoje. Niezwykłe losy Bordynowskiej Pani”. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w czwartek, 17 sierpnia, o godzinie 12.00.

(mak)