Centrum, które pomaga rozwinąć skrzydła
W budynku dawnego przedszkola niemal naprzeciw Urzędu Gminy działa Centrum Integracji Społecznej (CIS). Kilkanaście osób, będących w trudnej sytuacji na rynku pracy uczy się tu nowych zawodów. – Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć ciekawą pracę – mówi Joanna Murawska, jedna z kursantek.
GODÓW CIS to całkowicie nowa instytucja w Godowie. Powstało jako jednostka Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wspólny Rozwój” w ramach projektu partnerskiego realizowanego z gminą Godów, a dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Unia Europejska do jego działalności dopłaci prawie 1,1 mln zł. Celem działania Centrum jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób, które znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Obecnie Centrum prowadzi naukę zawodów w ramach Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego w trzech pracowniach: w etnograficznej i gospodarczo-remontowej, a także gastronomiczno-cateringowej.
7 miesięcy na naukę zawodu
W grupie etnograficznej 5 pań uczy się szycia maszynowego i haftu. Mają do dyspozycji kilka nowoczesnych maszyn krawieckich, w tym nawet maszyny trzyigłowe, a więc wykorzystywane w szyciu przemysłowym. – Nazwa etnograficzna nie pojawiła się ot tak po prostu. W zamierzeniu chcemy nauczyć panie szyć rzeczy, których styl będzie inspirowany regionalizmem – podkreśla Irena Przybylska-Kołodziejczyk, kierownik CIS. Uczestniczki kursu tajników szycia i haftowania uczą się pod okiem Beaty Urgoł, instruktorki krawiectwa. - Kurs trwa 7 miesięcy. W takim czasie naprawdę wiele można się nauczyć – podkreśla Beata Urgoł. Dzięki temu uczestniczki kursu stoją przed naprawdę sporą szansą zdobycia konkretnego fachu. - Chętnie uczestniczę w takich kursach, bo chcę uczyć się czegoś nowego. Wierzę, że pomoże mi to w znalezieniu ciekawej pracy – mówi Joanna Murawska, jedna z pań, które uczą się szycia na maszynie. A szanse na znalezienie pracy są niemałe. - Mam sygnał od przynajmniej jednego z przedsiębiorców z naszej gminy, że jest gotowy zatrudnić wykwalifikowane krawcowe. Na razie ma problemy ze znalezieniem odpowiednich osób – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.
W ramach nauki wyremontowali biuro
Spore szanse na pracę mają również uczestnicy pozostałych grup. W remontowo-budowlanej fachu uczy się 7 panów. Aktualnie w ramach nauki wykonują pierwszy etap remontu budynku starego przedszkola w Godowie. Uczą się więc na miejscu, tam, gdzie znajduje się siedziba CIS. Pierwszym zadaniem było wyremontowanie pomieszczenia biurowego na potrzeby Centrum. To zadanie panowie, którymi kieruje doświadczony instruktor, wykonali celująco.
Z kolei w pracowniach na terenie Jastrzębia fachu uczy się 6 uczestników grupy gastronomiczno-cateringowej. W ramach pracowni nauczą się gotowania, pieczenia oraz zdobędą umiejętność dekorowania.
Wybór takich, a nie innych zawodów nie był dziełem przypadku, choć też nie był wcale oczywisty. - Kierowaliśmy się zarówno potrzebami lokalnego rynku, jak i doświadczeniem innych CIS, działających w województwie śląskim. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy kursów wrócili na rynek pracy dobrze przygotowani do jego wyzwań i oczekiwań, zarówno pod kątem kompetencji zawodowych, jak i etyki pracy – mówi kierownik CIS. Jak dodaje, Centrum zamierza podjąć współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami w celu dodatkowego poszerzenia umiejętności praktycznych przez kursantów.
Rozwiną skrzydła? Dostali na to szansę
Bonusem dla uczestników szkolenia jest to, że za udział w projekcie otrzymują środki finansowe. W okresie próbnym otrzymują połowę tego, ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych, a po miesiącu wynagrodzenie wzrasta do 100 procent wysokości zasiłku. - Jestem zachwycona współpracą z naszymi uczestnikami. Są bardzo zaangażowani w naukę, pracę – podkreśla Irena Przybylska-Kołodziejczyk. Jak dodaje, Centrum nie tylko uczy zawodu. - My chcemy tym ludziom pomóc rozwinąć skrzydła – dodaje. Dlatego kursanci nie tylko mają możliwość nauki zawodu pod kierunkiem instruktora, ale też będą mogli skorzystać z dodatkowych szkoleń zawodowych, dobranych dzięki wsparciu doradcy zawodowego, pracownika socjalnego i psychologa, pod kątem osobistych preferencji, warunków i ścieżki rozwoju zawodowego.
Po zakończeniu obecnych kursów CIS ponowi nabór do trzech grup, w których znajdzie się miejsce dla kolejnych 18 osób. Większość uczestników została skierowana do CIS przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Godowie. Irena Przybylska-Kołodziejczyk podkreśla zresztą bardzo dobrą współpracę nie tylko z GOPS-em, ale także Powiatowym Urzędem Pracy w Wodzisławiu Śl. Artur Marcisz
18 - tyle osób uczy się obecnie fachu w CIS. Po 7 miesiącach na kursy trafi kolejna 18-tka.