Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (879) Data wydania: 19.09.17
Czytaj e-gazetę

Czesi chcą budować wał. W Godowie alarm

Czeskie plany budowy wału przeciwpowodziowego na granicznej rzece Piotrówce budzą spore zaniepokojenie w gminie Godów. Bo jeśli po czeskiej stronie rzeki powstanie wał, to po polskiej wzrośnie zagrożenie powodziowe.

GODÓW Czesi chcą zbudować po swojej stronie wał o długości 2,6 km. Swój początek ma mieć, mniej więcej na wysokości dawnego przejścia granicznego w Gołkowicach, a kończyć się ma na wysokości boiska w Godowie. Wał ma chronić przed zalewaniem Zavadę, dzielnicę przygranicznej gminy Petrovice. Pierwsze informacje o planowanej inwestycji dotarły do Godowa w 2015 r. z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ). Wynikało z nich jasno, że po wybudowaniu przez Czechów wału wzrośnie zagrożenie powodziowe po polskiej stronie granicy, gdzie wału nie ma.

Czeski wał zwiększy zagrożenie po polskiej stronie

Wójt gminy wysłał więc do RDOŚ pismo, w którym pytał m.in. o to, kto będzie inwestorem tej budowy, czy uwzględnione zostały interesy mieszkańców Gołkowic i Godowa, i kto będzie odpowiadał za wypłatę ewentualnych odszkodowań dla mieszkańców gminy. - Dopiero niedawno otrzymaliśmy kolejne pismo z RDOŚ, ale nie rozwiało ono naszych wątpliwości – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Włodarze Godowa zaczęli dopytywać również w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach. RZGW przyznało, że „budowa obwałowań po stronie czeskiej powodować będzie zwiększenie zagrożenia powodziowego po stronie polskiej w trzech wymiarach: zwiększenia powierzchni obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią, zwiększenia prędkości przepływu wód i zwiększenia głębokości wody na terenie zalewanym”. RZGW poinformowało też gminę, że czeski inwestor jest w trakcie opracowywania metodologii oceny wpływu projektowanych rozwiązań na terytorium polskie i oszacowania jednorazowych rekompensat dla właścicieli nieruchomości, które znajdować się będą w zasięgu oddziaływań. Dalej RZGW pisze, że ustalono, iż właścicielom gruntów w zasięgu oddziaływania inwestycji zostaną wypłacone jednorazowe kompensaty, adekwatne do zwiększenia uciążliwości wynikających z budowy wału po stronie czeskiej.

Odszkodowania dla garstki

W sprawie budowy wału w Urzędzie Gminy w Godowie odbyło się już spotkanie. Wójt gminy nie jest zadowolony z jego wyników. Chodzi o odszkodowania, które Czesi planują wypłacić tylko niewielkiej części właścicieli narażonych na zalewanie nieruchomości. Dlaczego nie wszystkim? Piotrówka wylewa co jakiś czas. Częściej zalewa czeską stronę, położoną niżej. Polską stronę zalewa rzadziej, choć też się to oczywiście zdarza. Czeski wał diametralnie sytuację odmieni. Na terenach po czeskiej stronie woda zostanie zatrzymana, ale automatycznie zacznie wylewać częściej i rozleglej na polską stronę. Czesi doszli do wniosku, że odszkodowania wypłacą tylko tym właścicielom nieruchomości, które po wybudowaniu wału dodatkowo zostaną objęte zasięgiem ewentualnych powodzi (a teraz zalewane nie są). Z kolei tym, których zalewa już obecnie, wypłacać odszkodowań nie chcą. Dlaczego? Czesi uznali, że skoro większość nieruchomości zalewa od czasu do czasu również teraz, kiedy wału nie ma, to jego budowa nic w sytuacji właścicieli tych terenów nie zmieni. - Nie zgadzamy się na to. Po wybudowaniu wału nieruchomości po polskiej stronie będą zalewane zdecydowanie częściej i dotkliwiej – uważa wójt Adamczyk. Zresztą wynika to również z ustaleń RZGW.

Czesi budują wały.A jak u nas?

Włodarz Godowa wyjaśnia, że z czeskich opracowań, które przekazano urzędowi gminy, wynika, że obszar zalewań dotknie tylko i wyłącznie nieruchomości gruntowe, które nie są zabudowane budynkami mieszkalnymi. Mimo to chce zorganizować spotkanie właścicieli tych nieruchomości z Czechami. Ma nadzieję, że takie spotkanie uda się zorganizować w październiku. Liczy też na pomoc służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Polsce. Niestety doświadczenie Godowa w tej materii jest dość kiepskie. Kiedy kilka lat temu Godów apelował o budowę wału przeciwpowodziowego przy innej nadgranicznej rzece Szoktówce, by zabezpieczyć przed zalewaniem jedno z godowskich osiedli, to Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wysłał do gminy worki i piasek. Z tych materiałów gmina sama wybudowała kilkadziesiąt metrów prowizorycznego wału.

Do sprawy będziemy wracać.

(art)