Centrum techniki zamiast gimnazjum
Wodzisław będzie miał „Oświatowe Centrum Techniki”. A w nim nowoczesne pracownie, m.in. mechatroniki, sensoryczna, sztuki i kulinarna. Do tego studio nagrań.
WODZISŁAW ŚL. „Wodzisławskie Oświatowe Centrum Techniki” ma powstać w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7, a dokładnie w pomieszczeniach po wygaszanym Gimnazjum nr 2. Z centrum będą mogli korzystać uczniowie wodzisławskich szkół oraz przedszkolaki. Pracownie będą stopniowo wyposażane i uruchamiane. Wszystkie będą gotowe najpóźniej do 1 września 2019 r. - Centrum techniki to element realizacji wodzisławskiej strategii oświatowej - mówi prezydent Mieczysław Kieca.
Pracownia mechatroniki
Jedna z pracowni jest już gotowa. Chodzi o pracownię mechatroniki, w tym robotyki i drukarek 3D. Kosztowała 80 tys. zł. - Pracownia powstała we współpracy z przedsiębiorcami. Zachęcamy ich, by dodatkowo przygotowali na zajęcia zestawy do ćwiczeń, na przykład z hydrauliki czy mechaniki - podkreśla prezydent. Co istotne, od 1 października 12 nauczycieli z wodzisławskich szkół rozpoczęło dodatkowe kształcenie w zakresie mechatroniki. To spowoduje, że zwiększy się grono osób mających kompetencje do przekazywania uczniom wiedzy z tej dziedziny.
Inne pracownie w planach
W planach jest uruchomienie pracowni sensorycznej z kulodromem, podłogą sensoryczną, magicznym dywanem, światłami sensorycznymi, klockami czy układankami. Będą z niej korzystać głównie przedszkolaki i uczniowie klas 1-3. Ciekawą propozycją ma być pracownia sztuki, która pozwoli na prowadzenie zajęć z ceramiki, malarstwa, gliny czy garncarstwa. Początkowo sztuka kulinarna miała być cząstką pracowni sztuki. Jednak ogromne zainteresowanie związane z wewnątrzszkolnymi zajęciami lub konkursami dotyczącymi gotowania spowodowało, że powstanie osobna pracownia gastronomiczna. Studio muzyczne będzie dedykowane uczniom szkół podstawowych oraz młodzieżowym zespołom wokalnym i instrumentalnym. Miasto zamierza też rozbudować pracownię stolarską i pracownię krawiecką. Obydwie działają dzięki współpracy z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej i cieszą się już sporym zainteresowaniem. - Widzimy, że jest zapotrzebowanie - podkreśla włodarz.
Bezpłatny dojazd
Uczniowie z wodzisławskich placówek oświatowych będą mogli korzystać z centrum dwojako. Jeśli nauczyciele z danej szkoły będą mieli kompetencje do tego, by prowadzić zajęcia w konkretnych pracowniach, to po prostu przyjdą lub przyjadą ze swoimi uczniami do centrum. Taka grupa będzie miała zapewniony bezpłatny przejazd komunikacją miejską. Natomiast jeśli w danej placówce nie będzie nauczycieli mogących prowadzić zajęcia w pracowniach, to wtedy - po wcześniejszym umówieniu - rolę tę przejmie nauczyciel z centrum techniki. Środki na uruchomienie centrum będą pochodzić z budżetu miasta. (mak)