Uczy jak mądrze i dobrze żyć
W piątek 3 listopada odbyła się tegoroczna edycja Gorzyckiej Perły. Wyróżnienie otrzymał pochodzący z Turzy Śl. ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, kapłan, poeta, naukowiec.
TURZA ŚL. W prawie 15-minutowej laudacji przypomniano życiorys i osiągnięcia naukowe urodzonego w 1966 r. ks. Wuwra. A tych jest co niemiara. Wystarczy przypomnieć, że w latach 1993-1999 studiował na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie. Tam zrobił doktorat. Karierę naukową kontynuował później m.in.
na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2012 r. uzyskał habilitację. Autor i współautor wielu publikacji. - Jeden z najwybitniejszych ludzi śląskiego kościoła – ocenił Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc, który był jednym z wnioskodawców przyznania ks. Wuwrowi Gorzyckiej Perły. - Życzę ci rychłej profesury i dalszych sukcesów naukowych – zwrócił się Jakubczyk już bezpośrednio do ks. Wuwra.
Ta ziemia jako raj
Niejako obok rozwijającej się kariery naukowej ks. Wuwer piastował wiele ważnych funkcji w katowickim Kościele. Był m.in. rzecznikiem prasowym Kurii Metropolitalnej w Katowicach i Arcybiskupa Metropolity Górnośląskiego, duszpasterzem dziennikarzy. Od 2015 r. jest duszpasterzem Związku Górnośląskiego. Zawsze jednak wracał i wraca do rodzinnej Turzy, gdzie wciąż mieszka jego matka, gdzie żyje i pracuje jego siostra, gdzie na tutejszym cmentarzu spoczywa jego brat, zmarły w 2000 r. ks. Tomasz Wuwer. - Tu od pokoleń jest nasz dom. Chcę podziękować Bogu, który dał mi tę ziemię za raj, nie wiem jakim zrządzeniem, ale miał w tym swój plan. Chcę podziękować rodzicom, ojcu, który zawsze był dla mnie wzorem, matce, która dba o mnie do dziś, bratu, świętej pamięci Tomkowi i siostrze Marzenie z rodziną, którzy zawsze mnie wspierają – powiedział ks. Arkadiusz. Wspomniał też ks. Gerarda Nowińskiego, byłego proboszcza Turzy, a pierwszego laureata Gorzyckiej Perły, obecnego zresztą na piątkowej uroczystości. - Wychowywałem się pod jego skrzydłami wokół turskiego kościoła. To on mnie wyposażył na studia do Rzymu, dał mi m.in. dyktafon, żebym sobie nagrywał wykłady, na wypadek jak czegoś nie zrozumiem – przypomniał ks. Wuwer. Podziękował też m.in. wnioskodawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do przyznania mu wyróżnienia.
Przekazuje jak dobrze żyć
Główne zainteresowania naukowe ks. Arkadiusza Wuwra to historia katolickiej nauki społecznej, ewolucja idei społecznych, etyczny wymiar pracy i bezrobocia. - Ja dużą część życia przeznaczyłem na to, żeby najpierw zrozumieć, nauczyć się, a później przekazywać to, jak mądrze i dobrze żyć, jak budować dom, w którym jest ciepło, w którym etyka i zasady moralne idą w zgodzie z działaniem - mówił ks. Wuwer, podkreślając, że tytuł Gorzyckiej Perły to dla niego przede wszystkim wyzwanie, pokazanie drogi, którą powinien pójść, by wskazywać, jak budować świat, w którym ludzie się wspierają, i w którym ważniejszej jest dla nich to, co łączy, aniżeli dzieli - Taki świat jest możliwy, taki świat istnieje. Warto wierzyć, że swoim życiem, pracą, działalnością i modlitwą do budowy takiego świata się przyczyniamy – zakończył swoje wystąpienie laureat tegorocznego wyróżnienia. Artur Marcisz
W następnym wydaniu Nowin Wodzisławskich opublikujemy wywiad z ks. Wuwrem.