Kącik ZUS
Odpowiada Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Jestem funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej. Dowiedziałam się, że od stycznia 2018 r. zaszły zmiany w sprawie podlegania przeze mnie ubezpieczeniom. Czy to prawda?
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej od 1 stycznia 2018 r. podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi uposażenie funkcjonariusza. Oznacza to, że funkcjonariusze powinni zostać wyrejestrowani z dotychczasowych ubezpieczeń i ponownie zgłoszeni wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.Za funkcjonariusza, który zostanie zwolniony ze służby i nie spełnia warunków do uzyskania emerytury policyjnej lub renty inwalidzkiej, składki na ubezpieczenia społeczne przekazane są do ZUS. Składki do ZUS również przekazane są na wniosek funkcjonariusza, gdy funkcjonariusz ma tylko prawo do nabycia policyjnej renty inwalidzkiej.
Jestem lekarzem. Zamierzam wystawiać swoim pacjentom zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej. Często zdarza się, że konieczność wystawienia zwolnienia lekarskiego zachodzi podczas mojej wizyty w domu pacjenta. Czy będę mógł także wystawiać zwolnienia lekarskie w domu pacjentów?
Tak, będzie Pan/Pani mogła wystawić e-ZLA w domu pacjenta np. korzystając z urządzenia mobilnego.
Ubiegam się o przyznanie renty socjalnej. Chciałam się dowiedzieć, ile ona wynosi?
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta ta podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o rentę socjalną jest jednocześnie uprawniona do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przysługuje prawo do obydwu tych świadczeń. Tym samym osobie uprawnionej do renty socjalnej zostanie przyznana renta rodzinna, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty. Renta socjalna jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak więc z kwoty renty odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy, a także potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z kwoty renty mogą być także potrącane inne należności wskazane w art. 139 ust. 1 ustawy emerytalnej, np. kwoty nienależnie pobranych świadczeń, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych czy też na pokrycie należności innych niż alimentacyjne.