Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (899) Data wydania: 06.02.18
Czytaj e-gazetę

Radlin bez źródła ciepła? Chcą uniknąć czarnego scenariusza

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby blok energetyczny wybudować. Nie mogę jednak zagwarantować, że inwestycja zakończy się do 2020 r. – mówi dyrektor Koksowni Radlin, Krzysztof Gozdek. Jeżeli jednak blok nie zostanie wybudowany w ciągu najbliższych dwóch lat, miasto zostanie bez źródła ciepła. Kto w takim przypadku będzie ogrzewał Radlin?

RADLIN Podczas styczniowej sesji radlińscy radni podjęli uchwałę w sprawie „Aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Radlin”. Założenia planu przedstawiał Adam Jankowski, dyrektor do spraw produkcji z firmy Energoekspert.

Dlaczego tylko do 2022 r.?

Aktualnie źródłem ciepła systemowego dla odbiorców z Radlina jest Elektrociepłownia Marcel. Właścicielem źródła i lokalnej infrastruktury jest Polska Grupa Górnicza (PGG), która wydzierżawia ją elektrociepłowni. Umowa dzierżawy kończy się 31 grudnia i PGG nie przewiduje jej przedłużenia. Po tym terminie zamierza kontynuować dostawę ciepła, jednak nie dłużej niż do końca 2022 r. - Takie działanie jest konsekwencją faktu, iż obecne źródło uczestniczy w derogacji ciepłowniczej. W związku z tym do końca 2022 r. instalację obowiązują standardy, które obowiązywały w roku 2015. Po wygaśnięciu derogacji instalacja będzie wymagać dostosowania do obowiązujących norm wynikających z dyrektyw unijnych - wyjaśnił Adam Jankowski. Dodał, że w takiej sytuacji należy zapewnić nowe źródło ciepła w celu zagwarantowania ciągłości zasilania odbiorców z miejskiej sieci ciepłowniczej (MSC). Drugim niezbędnym elementem do zagwarantowania ciągłości ciepła z MSC jest porozumienie ze spółką Wodociągi-ESOX, eksploatatorem systemu i właścicielem rurociągów (w których ciepło płynie).

Sprawa z dostawcą ciepła jest więc nieco skomplikowana, bo dostawcą ciepła była i ma być PGG, ale właścicielem źródła ciepła jeśli wybudują blok, będzie JSW Koks, zaś eksploatatorem ciepła jest spółka Wodociągi-ESOX. Więc zasadniczo kwestia ciepła systemowego po 2022 r. będzie zależeć od „dogadania” się tych trzech podmiotów.

Budowa bloku energetycznego to mus?

Podstawowym scenariuszem zapewnienia ciągłości zasilania w ciepło systemowe mieszkańców Radlina jest budowa nowego bloku energetycznego na terenie Koksowni Radlin. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby blok energetyczny wybudować. Nie mogę jednak zagwarantować, że inwestycja zakończy się do 2020 r. Robimy wszystko, żeby ją rozpocząć w tym roku. Dlatego w najbliższym czasie powinien zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę bloku - mówił podczas styczniowej radlińskiej sesji dyrektor Koksowni Radlin, Krzysztof Gozdek.

Adam Jankowski podkreślał, że scenariusz zasilania systemu ciepłowniczego miasta – oparty na deklaracjach przedsiębiorstw, stanowi rozwiązanie uzależnione od terminowej realizacji poszczególnych jego składowych, czyli budowy bloku przez JSW Koks i budowy (przez PGG) około kilometrowego odcinka sieci łączącej nowe źródło z EC Marcel.

Ważnym parametrem rozwiązania podstawowego jest również cena ciepła dla mieszkańców. - W układzie: źródło JSW Koks, sieć przesyłowa PGG oraz sieć dystrybucyjna Wodociągi-ESOX, może zaistnieć układ wielu, nieokreślonych aktualnie jeszcze taryf, które przekładać się będą na cenę ciepła dla odbiorcy końcowego - mówił Jankowski. Dlatego gmina, jako strona reprezentująca interes mieszkańców podłączonych do MSC, powinna tak monitorować proces zatwierdzania taryf, aby zapewnić im akceptowalne warunki cenowe.

Jeżeli nie blok energetyczny co?

Deklaracje przedsiębiorstw energetycznych ws. realizacji elementów infrastruktury zasilającej MSC mają charakter wstępny. Dlatego władze miasta powinny monitorować działania przedsiębiorstw. A w wypadku braku do połowy 2018 r. konkretnych decyzji co do budowy bloku (wraz z harmonogramem działań gwarantujących dotrzymanie wymaganych terminów jego uruchomienia) miasto powinno przystąpić do opracowania projektu planu zaopatrzenia w zakresie zasilania MSC. - W przypadku scenariusza alternatywnego wymienić można m.in. zaopatrzenie z istniejącego źródła ciepła po jego modernizacji, zaopatrzenie z innego źródła ciepła zdalaczynnego z terenu miasta lub spoza jego granic np. z Elektrowni Rybnik czy budowę nowego źródła ciepła dla MSC w nowej lokalizacji - wymieniał Adam Jankowski. (juk)