Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (899) Data wydania: 06.02.18
Czytaj e-gazetę

Lokalne władze wybierzemy po nowemu

Sposób głosowania, likwidacja JOW-ów w wyborach do rad gmin – co jeszcze się zmieni przed wyborami samorządowymi?

REGION 31 stycznia weszła w życie ustawa autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jakie są najważniejsze zmiany w Kodeksie Wyborczym?

Dotychczas

1. Wójt, burmistrz, prezydent miasta może kandydować dowolnie wiele razy. Kadencja trwa cztery lata.

2. Wszyscy obywatele mogą zagłosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych, prezydenckich i do PE. W wyborach samorządowych głosowanie korespondencyjne dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

3. Ważny głos to znak „X”, czyli: dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

4. Radnych gmin wybiera się w jednomandatowych okręgach wyborczych.

5. Mężowie zaufania mogą nagrywać przygotowania do głosowania i liczenie głosów, ale wolno udostępniać nagranie tylko sądom.

6. Jedna, obwodowa komisja wyborcza przeprowadza głosowanie, a potem liczy głosy.

Zmiany

1. Nie mogą kandydować osoby, które pełniły funkcję przez dwie kadencje (zasada nie działa wstecz). Kadencja trwa pięć lat.

2. Tylko osoby z niepełnosprawnościami mogą głosować korespondencyjnie.

3. Co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

4. Radnych gmin powyżej 20 tys. mieszkańców wybiera się w wielomandatowych okręgach wyborczych (5-8 radnych w okręgu). W gminach poniżej 20 tys. mieszkańców zostają jednomandatowe okręgi (1 radny w okręgu).

5. Mężowie zaufania mogą nagrywać przygotowania do głosowania i liczenie głosów. Nagrania mogą być później włączone do dokumentów wyborczych i udostępniane. Głosowanie w lokalu wyborczym jest nagrywane i transmitowane on-line.

6. W każdym obwodzie powstają dwie komisje: jedna przeprowadza głosowanie, druga zajmuje się liczeniem głosów. oprac. (mak), źródło: MamPrawoWiedziec.pl