Lokalne władze wybierzemy po nowemu
Sposób głosowania, likwidacja JOW-ów w wyborach do rad gmin – co jeszcze się zmieni przed wyborami samorządowymi?
REGION 31 stycznia weszła w życie ustawa autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jakie są najważniejsze zmiany w Kodeksie Wyborczym?
Dotychczas
1. Wójt, burmistrz, prezydent miasta może kandydować dowolnie wiele razy. Kadencja trwa cztery lata.
2. Wszyscy obywatele mogą zagłosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych, prezydenckich i do PE. W wyborach samorządowych głosowanie korespondencyjne dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
3. Ważny głos to znak „X”, czyli: dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
4. Radnych gmin wybiera się w jednomandatowych okręgach wyborczych.
5. Mężowie zaufania mogą nagrywać przygotowania do głosowania i liczenie głosów, ale wolno udostępniać nagranie tylko sądom.
6. Jedna, obwodowa komisja wyborcza przeprowadza głosowanie, a potem liczy głosy.
Zmiany
1. Nie mogą kandydować osoby, które pełniły funkcję przez dwie kadencje (zasada nie działa wstecz). Kadencja trwa pięć lat.
2. Tylko osoby z niepełnosprawnościami mogą głosować korespondencyjnie.
3. Co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.
4. Radnych gmin powyżej 20 tys. mieszkańców wybiera się w wielomandatowych okręgach wyborczych (5-8 radnych w okręgu). W gminach poniżej 20 tys. mieszkańców zostają jednomandatowe okręgi (1 radny w okręgu).
5. Mężowie zaufania mogą nagrywać przygotowania do głosowania i liczenie głosów. Nagrania mogą być później włączone do dokumentów wyborczych i udostępniane. Głosowanie w lokalu wyborczym jest nagrywane i transmitowane on-line.
6. W każdym obwodzie powstają dwie komisje: jedna przeprowadza głosowanie, druga zajmuje się liczeniem głosów. oprac. (mak), źródło: MamPrawoWiedziec.pl