Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Kiedy z ZUS można dostać rekompensatę i jakie dokumenty będą mi potrzebne?
ZUS wypłaca rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze osobie, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r., a która przed 1 stycznia 2009 r. wykonywała przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, ale nie nabyła z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury.
Aby otrzymać rekompensatę należy przedstawić świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wystawione przez pracodawcę lub przez jego następcę prawnego. Te dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego zgłoszonym nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem ostatniego z warunków wymaganych do przyznania świadczenia.
Jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej ZUS wyda decyzję o odmowie prawa do emerytury, wskazując które warunki nie zostały spełnione.
Trzeba pamiętać o tym, że rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym – przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego, który jest składnikiem podstawy obliczenia zreformowanej emerytury. Rekompensata może być uwzględniona również przy ustalaniu wysokości renty rodzinnej po zmarłym, spełniającym warunki do emerytury wraz z rekompensatą po złożeniu odrębnego wniosku.