Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (925) Data wydania: 07.08.18
Czytaj e-gazetę

Ciepło pewne tylko do 2022 roku. A co potem?

Zimne kaloryfery w okresie grzewczym? To nie czarnowidztwo, a możliwy scenariusz, który radlinianie mogą odczuć na własnej skórze. Miasto stoi przed ogromnym wyzwaniem zabezpieczenia mieszkańców w ciepło.

RADLIN Wracamy do tematu, który w lutym opisywaliśmy na łamach Nowin Wodzisławskich w artykule „Radlin bez źródła ciepła? Chcą uniknąć czarnego scenariusza”. Przypomnijmy, że miasto ma zapewnioną dostawę ciepła tylko do końca 2022 r. Aby również w kolejnych latach ciepło w rurociągach płynęło, konieczna jest budowa bloku energetycznego. Inwestycja powinna zastać zakończona w czasie najbliższych czterech lat. Jednak do tej pory przetarg na wykonawcę bloku nie został nawet otworzony.

Ciepło tylko do 2022 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do zadań własnych gminy należy planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło. Jego realizacją za przyzwoleniem władz miasta powinny się zająć odpowiednie przedsiębiorstwa energetyczne. Właścicielem radlińskiej elektrociepłowni, w której wytwarzane jest ciepło, jest Polska Grupa Górnicza (PGG). Wydzierżawia ona majątek, włącznie z kompletną infrastrukturą technologiczną, spółce Elektrociepłownia Marcel. Z kolei operatorem miejskiego systemu ciepłowniczego i właścicielem rurociągów jest spółka Wodociągi-ESOX i to ona zaopatruje w ciepło mieszkańców centrum miasta.

Umowa dzierżawy elektrociepłowni spółce EC Marcel kończy się wraz z końcem roku i PGG nie przewiduje jej przedłużenia. Po tym terminie zamierza kontynuować dostawę ciepła samodzielnie, jednak nie dłużej niż do końca 2022 r. - Jest to konsekwencją tego, że obecnie źródło ciepła uczestniczy w derogacji ciepłowniczej. W związku z tym do końca 2022 r. instalację obowiązują standardy, które obowiązywały w roku 2015. Po wygaśnięciu derogacji instalacja będzie wymagać dostosowania do obowiązujących norm wynikających z dyrektyw unijnych - wyjaśnia Adam Jankowski, jeden z autorów aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowego dla Miasta Radlin z 2017 r.

Przetargu nadal nie otworzyli

Aby zapewnić ciągłość działania systemu ciepłowniczego dla mieszkańców Radlina, konieczna jest budowa nowego bloku energetycznego na terenie Koksowni Radlin. - Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby blok energetyczny wybudować. Robimy wszystko, żeby inwestycję rozpocząć już w tym roku. Dlatego w najbliższym czasie powinien zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę bloku - zapowiadał podczas styczniowej radlińskiej sesji dyrektor Koksowni Radlin, Krzysztof Gozdek. Dodał, że nie jest w stanie zagwarantować czy inwestycji powstanie na czas. Wiąże się to przede wszystkim ze skomplikowanymi i czasochłonnymi czynnościami formalnymi.

Od czasu styczniowej sesji minęło ponad pół roku, a przetarg na wykonawcę bloku nie został jeszcze rozstrzygnięty. - Widzimy zagrożenia związane z przedłużającymi się planami inwestycyjnymi w sprawie budowy bloku energetycznego. Ale korespondencja prowadzona w tej sprawie potwierdza chęć rozpoczęcia inwestycji przez władze Koksowni - mówi zastępca burmistrz Radlina Zbigniew Podleśny. Uważa, że również ostatnie inwestycje wykonane na terenie koksowni (np. modernizacja benzolowni) świadczą o chęci budowy bloku energetycznego.

Plan „b”?

– W razie braku do połowy 2018 r. konkretnych decyzji co do budowy bloku, wraz z harmonogramem działań gwarantujących dotrzymanie wymaganych terminów jego uruchomienia, miasto powinno samo przystąpić do opracowania projektu planu zaopatrzenia w zakresie zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej - uważa Adam Jankowski. Scenariusz alternatywny może zakładać m.in. korzystanie z innego źródła ciepła spoza Radlina np. z Elektrowni Rybnik. A połowa roku już minęła. Zbigniew Podleśny przyznaje, że mimo to, nie podjęto decyzji o przystąpieniu do wykonania planu alternatywnego dla zapewnienia ciągłości sieci. - Na razie nie zakładamy, aby czarny scenariusz, czyli taki, w którym blok energetyczny nie zostanie wybudowany i miasto zostanie bez dostawcy ciepła, mógłby zostać zrealizowany - mówi Podleśny.

(juk)