Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Urodziłem się w 1953 roku. Czytając informacje o poszukiwaniu dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia przed 1999 r. udało mi się znaleźć w archiwum dokument o zarobkach z dwóch lat, których nie mam ujętych do emerytury. To są zarobki z lat 70. Co teraz powonieniem zrobić, by na nowo przeliczono mi emeryturę.
Powinien Pan złożyć wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno -rentowego - ERPO. Zaznaczyć odpowiedni punkt, tj. wnoszę o ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego, bo Pan ma wyliczoną emeryturę według zasad kapitałowych. Po przeliczeniu kapitału początkowego ponownie ustalimy także wysokość emerytury.
Czy do emerytury pomostowej można doliczyć rekompensatę?
Nie. Prawo do rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 roku, które nie skorzystały z wcześniejszej emerytury, do 2008 roku mogą udokumentować co najmniej 15 lat pracy w warunkach szkodliwych.
Proszę o informacje, czy obniżony wiek emerytalny wpłynął na uprawnienia emerytalne nauczycieli?
Ustawa obniżająca wiek emerytalny wydłużała możliwość przejścia na emeryturę z Karty nauczyciela do 31 sierpnia 2018 r. Z tego przepisu mogli skorzystać nauczyciele, którzy przed 1.10.2017 r. (przed dniem wejścia w życie ustawy) nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego. BOŻENA: - Mam 50 lat. Jestem nauczycielką z 25-letnim stażem pracy. Mam problemy ze zdrowiem. Byłam na trzech urlopach dla poratowania zdrowia. Czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę?
Nauczyciel może przejść na emeryturę wcześniejszą bez względu na wiek, jeśli do 31 grudnia 2008 r. udokumentuje staż 30 lat pracy ogółem, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej „przy tablicy” w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego pełnego wymiaru.
Zbliża się termin obligatoryjnego e-ZLA. Chciałbym wiedzieć na kogo mam założyć profil PUE w naszej spółce. Dodam, że nasza spółka ma kilku właścicieli. Kto ma założyć profil PUE ZUS, aby móc odbierać e-zwolnienia? I jeszcze jedno jak są dostarczane e-ZLA, jeśli osoba zatrudniona jest w kilku firmach. Czy wszyscy płatnicy dowiedzą się o zwolnieniu pracownika?
Płatnik składek, który nie jest osobą fizyczną działa przez swych ustawowych lub statutowych przedstawicieli. Mogą oni wskazać osobę upoważnioną do czynności przed ZUS. Przepisy prawa nie regulują, kto powinien mieć dostęp do profilu płatnika składek na PUE ZUS. Jeśli chodzi o zwolnienia pracownika, który jest zatrudniony w kilku firmach to dla każdego płatnika składek lekarz wystawia odrębne e-ZLA. Każdy płatnik, który ma profil na PUE ZUS otrzymuje e-ZLA elektronicznie. Natomiast płatnik składek, który nie założy profilu na PUE ZUS otrzymuje od swojego pracownika wydruk e-ZLA, z pieczątką i podpisem lekarza.