Skarbówka rusza na kontrole. Trzy branże pod lupą
Krajowa Administracja Skarbowa rusza z akcją „Stop szarej strefie”. Do akcji przyłącza się też Urząd Skarbowy w w Wodzisławiu.
WODZISŁAW ŚL. POWIAT Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi działania kontrolne w obszarze prawidłowości ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych, wydawania paragonów i wystawiania faktur. - Sprawdzamy prawidłowość rozliczeń podatkowych w branżach szczególnie narażonych na występowanie szarej strefy – informuje Izabela Tomczyk, naczelnik US w Wodzisławiu Śl. Jak dodaje, działania KAS są reakcją na oczekiwania przedsiębiorców, którzy rzetelnie wypełniają swoje obowiązki podatkowe i oczekują wsparcia w walce z nieuczciwą konkurencją.
- Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest ochrona legalnie działających firm i zasad uczciwej konkurencji. Realizując to zadanie współpracujemy z organizacjami przedsiębiorców i reagujemy na sygnały o nieprawidłowościach, zgłaszane nam przez konsumentów. Informacje, które otrzymujemy najczęściej, dotyczą sprzedaży towarów oraz usług poza ewidencją podatkową. Dlatego prowadzimy intensywne działania kontrolne w zakresie prawidłowości ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych, wydawania paragonów i wystawiania faktur. Naszym celem jest wyrównanie szans na biznesowy sukces. Reagujemy na oczekiwania tych, którzy chcą aby rynek usług funkcjonował na równych dla wszystkich zasadach – powiedział Marian Banaś, szef KAS.
Branże, które trafią pod lupę
W pierwszej kolejności działania służb skarbowych skoncentrowane są na branżach, które, zostały określone jako najbardziej narażone na występowanie w nich szarej strefy. Są to: gastronomia, budownictwo oraz mechanika pojazdowa. Sprawdzana jest rzetelność ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących. Działania te są prowadzone w sposób ciągły, także poza godzinami uznawanymi za tradycyjne godziny działania urzędów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, punkt sprzedaży sprawdzany będzie powtórnie. Jeśli nieewidencjonowanie obrotów nadal będzie się powtarzało, sprawa zostanie skierowana do sądu. Czynności kontrolne są prowadzone również w innych obszarach, w których stwierdzane są uchybienia.
Zaniżanie deklarowanych obrotów
Jak wyjaśnia KAS, intensywne działania podejmowane są także w stosunku do tych podmiotów, u których poziom deklarowanych obrotów jest nieadekwatny do rzeczywistych rozmiarów działalności. W tych przypadkach jedynym sposobem na uniknięcie sankcji karnych skarbowych będzie dobrowolne złożenie korekty deklaracji po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej lub bezpośrednio po zakończeniu kontroli podatkowej, zanim wszczęte zostanie postępowanie podatkowe. – Działania te są elementem procesu uszczelnienia systemu podatkowego. Poprzedzane są analizą ryzyka wystąpienia nieprawidłowości, tak aby kontrola kierowana była do podmiotów działających w szarej strefie, a uczciwi przedsiębiorcy mogli prowadzić działalność bez zakłóceń – podkreśla Marian Banaś.
Pisma do przedsiębiorców
Szef KAS skierował list do przedsiębiorców, którzy funkcjonują w branżach narażonych na nieprawidłowości. Zostanie on rozesłany do podatników przez urzędy skarbowe. Celem tego pisma jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest rzetelne prowadzenie ewidencji podatkowej i nienarażanie się na konsekwencje działania niezgodnego z prawem. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości rozliczeń podatkowych przedsiębiorcy mogą zwracać się do swoich urzędów skarbowych. Informacji o przepisach prawa podatkowego i wynikających z nich uprawnieniach i obowiązkach firm, udzielą również konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (www.kis.gov.pl). (art), Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śl.