Szykuje się rewolucja w szkołach
WODZISŁAW ŚLĄSKI Podczas styczniowej sesji rady miasta przyjęta została strategia rozwoju oświaty. Zakłada ona zrewolucjonizowanie kształcenia dzieci w przeciągu najbliższych 3 – 4 lat.
Prezydent Mieczysław Kieca zapowiedział, że przyjęta na styczniowej sesji strategia rozwoju oświaty jest rewolucyjnym dokumentem, który pozwoli wyznaczyć nowe ścieżki nauczania w mieście, a być może będzie również wzorem dla innych samorządów. Wspomnianymi rewolucyjnymi zmianami są m.in. opisowy system oceny uczniów, wprowadzenie dnia projektowego, odejście od sztywnych 45 minut godziny lekcyjnej, zmniejszenie liczby klasówek i kartkówek czy szeroka cyfryzacja kształcenia. To tylko jedne z wielu zmian, które będą wprowadzane w szkołach, oczywiście po szerokich konsultacjach i rozmowach z dyrektorami i nauczycielami, które poprzedziły przygotowanie strategii. Proces przygotowania dokumentu trwał dwa lata i na każdym etapie w prace włączeni byli dyrektorzy i nauczyciele.
– Część strategii oświaty nazwana „Okno na świat” jest rewolucją poprzez ewolucję. Ten proces będzie trwał w Wodzisławiu 3 do 4 lat, ale jeśli uda się w pełni wdrożyć tę część strategii „Okno na świat”, system oświaty przejdzie rewolucję. Zostanie dokonana gruntowna zmiana jeśli chodzi o proces i model kształcenia w szkołach, dla których miasto jest organem prowadzącym – zapowiedział prezydent.
Kompleksowa transformacja szkół
W ślad za planami mają iść też: podniesienie kompetencji nauczycieli, modernizacja infrastruktury technicznej i dostosowanie szkół. Prezydent podczas konferencji zapewnił, że przyjęte rozwiązania są w pełni zgodne z normami ministerstwa i obejmować będą kształcenie w ramach podstawy programowej. – Ta nasza transformacja dotyczy całości, nie jest adresowana tylko dla uczniów. Proces transformacji musi przejść cała szkoła i muszą w niej uczestniczyć uczniowie, dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i dydaktycy, ale też wszyscy pracownicy szkoły. To ma być kompleksowe podejście do tematu. Transformacja ma być procesem zaplanowanym w każdej szkole. Oczywiście będzie schemat odgórny, ale każda szkoła, patrząc na swoje otoczenie, będzie pisała proces transformacji cyfrowej – wyjaśnia Mieczysław Kieca.
Ogromne koszty i zgoda w radzie
Zmiany te mają kosztować miliony złotych. – Jeśli chodzi o kwestie związane z modernizacją cyfrową, rozumianą jako infrastruktura, szacujemy, że będzie potrzebnych 3 – 5 mln zł, natomiast są już projekty, które się pojawiają w KPRM i innych ministerstwach, pisane są specjalne ścieżki dydaktyczne – zapowiada prezydent.
Warto dodać, że wprowadzona strategia została poparta przez radnych koalicji większościowej oraz radnych z frakcji prezydenta, co pokazuje, że w sprawach kluczowych dla rozwoju miasta i życia mieszkańców, rada i prezydent są w stanie wypracować konstruktywne porozumienie.
Szymon Kamczyk
Przyjęte kierunki rozwoju oświaty w mieście:
- Wzmacnianie kultury szkoły opartej na kulturze uczenia się
- Tworzenie okazji do aktywności kulturalnej i sportowej dzieci i młodzieży w środowisku miasta oraz dbałości o wspólnotę
- Dążenie do zapewnienia dobrostanu i zdrowia psychicznego nauczycieli i uczniów
- Optymalizacja infrastruktury i modernizacja bazy
- Współpraca z lokalnym otoczeniem szkoły w zakresie kształcenia
- Transformacja cyfrowa szkół i przedszkoli