Walczyli z żywiołem na terenie powiatu. Wicestarosta Chrobok dziękuje za zaangażowanie.
W działaniach powodziowych brały udział służby, ale też osoby cywilne, które poświęcały swój czas w walce z powodzią, w zbiórkę darów zaangażowały się również stowarzyszenia. Za zaangażowanie w działania podziękowała wicestarosta Barbara Chrobok - szefowa sztabu kryzysowego, która nieustannie monitorowała sytuację, będąc w kontakcie z samorządami, lokalnymi działaczami i mediami. Wicestarosta złożyła podziękowanie wszystkim, którzy walczyli z żywiołem.
– Szanowni Państwo! Ostatnie dni były dla nas wszystkich niezwykle trudnym i emocjonującym czasem. Walka z żywiołem postawiła nas przed wyzwaniem, które wymagało nie tylko siły, ale i ogromnej determinacji. Najtrudniejsza była niepewność – ta chwila, gdy nie wiedzieliśmy, czy uda nam się stawić czoła zagrożeniu. Z każdym kolejnym podniesieniem się wody czuliśmy ciężar odpowiedzialności spoczywający na naszych barkach. Gdy dziś, podczas kolejnego objazdu odwiedziłam jedno z najbardziej zagrożonych powodzią miejsc, poczułam iskierkę nadziei. Powoli zaczynam wierzyć, że najgorsze jest już za nami. Patrzę na nadchodzące godziny z optymizmem i przekonaniem, że wspólnie przez to przejdziemy. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy nieustannie walczyli i walczą z żywiołem. Szczególne podziękowania kieruję do włodarzy wszystkich gmin za wzorową współpracę, do pracowników sztabów kryzysowych za ich poświęcenie oraz do Wód Polskich za stały kontakt i bieżące informacje. Największe wyrazy wdzięczności składam jednak strażakom, służbom bezpieczeństwa i mieszkańcom, którzy własnymi rękami bronili swoje domy i sąsiadów. To wasza determinacja, odwaga i nieustanne wsparcie pozwoliły nam przetrwać ten trudny czas. Zdaję sobie sprawę, że przed nami jeszcze wiele pracy, ale wiem jedno: razem damy radę! Wzajemne wsparcie i solidarność to nasza największa siła. Razem możemy pokonać każdą przeszkodę. Dziękuję Wam z całego serca! - napisała Barbara Chrobok
Na terenie powiatu wodzisławskiego odnotowano bardzo dużo interwencji. W działania zaangażowane były wszystkie jednostki straży pożarnej, policja, straże miejskie, służby drogowe. Nie brakowało też inicjatyw oddolnych. Druhowie z OSP Zawada, którzy nie wyjeżdżali do akcji oraz niektórzy mieszkańcy postanowili w swojej miejscowości przygotować worki z piaskiem, które prywatnym samochodem rozwożone były do mieszkańców dzielnicy, którym zagrażała nadmierna ilość wody. W organizacji pomogła miejscowa rada dzielnicy. Na terenie powiatu działały też grupy z innych części. W poniedziałek z pomocą przyjechał Harcerski Klub Specjalnościowy "Macha" z Chorzowa, który został skierowany do działań w Olzie przy umacnianiu wału. To tylko niektóre przykłady zaangażowania.
FK