Kącik ZUS
Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Mój syn ma jeszcze nie ukończone 19 lat, skończy je w grudniu. Nie poszedł na studia, lecz od września chodzi do szkoły policealnej. Podobno może składać wniosek na wyprawkę szkolną, czy to prawda?
Świadczenie w ramach programu „Dobry Start” – 300 zł na ucznia, przysługuje raz w roku, na każde uczące się w szkole dziecko w szkole podstawowej, ponadpodstawowej i policealnej w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat. Nie przysługuje studentom. Dlatego też jak najbardziej w tej sytuacji pieniądze na wyprawkę szkolną będą przysługiwać. Proszę pamiętać o terminie, do kiedy należy złożyć wniosek, czyli do 30 listopada. Im wcześniej zostanie złożony, tym szybciej pieniądze trafią na konto, jeśli wniosek zostanie złożony jeszcze w październiku, to pieniądze najpóźniej trafią na konto w grudniu. Wniosek złożony w listopadzie – wypłata świadczenia może nastąpić nawet w styczniu 2025 r. Najważniejsze, by nie przegapić terminu złożenia wniosku. Wniosek złożony po 30 listopada – świadczenie nie będzie przysługiwało.
Czy w ZUS można przez telefon zarezerwować wizytę?
Jak najbardziej jest taka możliwość. Aby zarezerwować wizytę przez telefon, należy zadzwoń do najbliższego oddziału ZUS. Numer telefonu znajduje się na stronie internetowej ZUS w zakładce kontakt. Podczas rozmowy należy podać swoje dane (imię, nazwisko, PESEL lub serię i numer dokumentu tożsamości oraz numer telefonu komórkowego) oraz sprawę, którą chce się omówić z ekspertem ZUS. Wybiera się również placówkę, w której ma się odbyć wizyta, oraz jej termin.
Czytałam, że program Aktywny rodzic przysługuje na dziecko w wieku od roku do 3 lat. Chciałam wrócić wcześniej do pracy, a moje dziecko pójdzie do żłobka jak skończy 9 miesięcy, czy to oznacza, że nie otrzymam dofinansowania na nie do póki nie skończy roku? I ile dokładnie miesięcznie wynosi ta kwota na żłobek.
Jak najbardziej może Pani złożyć wniosek o Aktywnie w żłobku. Jeśli chodzi o to świadczenie, to nie ma początkowego wieku dziecka, od którego przysługiwałoby świadczenie. Warunkiem jest uczęszczanie dziecka do placówki i potwierdzenie tego w rejestrze żłobków albo w wykazie dziennych opiekunów. Ponadto w wyjątkowych sytuacjach może być ono wypłacane nawet jak dziecko ukończy 3 lata, ale wciąż uczęszcza do żłobka. Bowiem świadczenie przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3 lata, a gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione – do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 4 lata. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód w rodzinie.
Świadczenie przysługuje w wysokości do 1500 złotych miesięcznie na dziecko lub do 1900 złotych miesięcznie – jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami (konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) - nie więcej jednak niż wysokość opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Do tej opłaty nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Świadczenie aktywnie w żłobku nie jest wypłacane rodzicowi/opiekunowi dziecka, ZUS przekazuje je na rachunek bankowy podmiotu, który prowadzi żłobek, klub dziecięcy, zatrudnia dziennego opiekuna lub na konto bankowe dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek. Gdy świadczenie zostało już wypłacone, a w danym miesiącu zmieniła się wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, różnica jest rozliczana w wypłacie za kolejny miesiąc. Rozliczenie nie wymaga wydania decyzji.