Festiwal Fide et Amore zagościł w Skrzyszowie
GODÓW „Rosarium. Sonaty różańcowe H. von Bibera w transkrypcji na violę da gamba" - tak zatytułowany został koncert, który 27 września odbył się w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Skrzyszowie. Koncert zorganizowano w ramach, trwającego od 2 sierpnia do 25 października, XVIII Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore.
Koncert wykonali Matthias Bergman na violi da gamba oraz Dorota Zimna na klawesynie i pozytywie. Zarówno klawesyn, pozytyw (małe ograny piszczałkowe), jak i viola da gamba to instrumenty muzyczne znane już przed wieloma wiekami. Obecnie wykorzystywane są do wykonywania muzyki dawnej. Takiej jak chociażby sonaty Heinricha Franza Ignaza von Bibera, które powstały w połowie lat osiemdziesiątych XVIII w. To właśnie te przepiękne utwory, nawiązujące do tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych różańca świętego, można było wysłuchać w skrzyszowskim kościele. I choć sonaty Bibera powstały na skrzypce, to dzięki transkrypcji Bergmana, możliwe było ich wysłuchanie na tak niezwykłym instrumencie jak viola da gamba. I również przez to był to koncert wyjątkowy.
Główni aktorzy koncertu
Matthias Bergman jest uznanym niemieckim wiolonczelistą i wykładowcą, specjalizującym się nie tylko w muzyce współczesnej, ale również barokowej. Koncertuje w wielu orkiestrach i zespołach. Na codzień mieszka w Mannheim. Dorota Zimna jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, wykłada na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Gra na klawesynie i organach. Jest prezesem Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.
Motto Festiwalu
Mottem tegorocznego Festiwalu Fide et Amore jest hasło "Mors et vita duello" (Śmierć zwarła się z życiem). Temat nierozerwalnego połączenia tajemnicy życia i śmierci nieprzypadkowo stał się myślą przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu. Jak przypomina Dyrektor Artystyczny Festiwalu ks. dr Wiesław Hudek, w tym roku przypada 80. rocznica zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej. W ubiegłym roku małżonkowie oraz ich dzieci: Staś, Basia, Władziu, Franek, Antosia, Marysia i nienarodzone jeszcze dziecko Ulmów, zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego. „Zginęli ponieważ pomimo groźby śmierci, jaka ciążyła nad wszystkimi Polakami, którzy pomagali Żydom, zdecydowali się pomóc zagrożonym bliźnim" - pisze we wstępie periodyku wydanego z okazji Festiwalu ks. dr Hudek.
Gmina Godów jest jednym z kilku instytucjonalnych donatorów Festiwalu, zaś Wójt Gminy Mariusz Adamczyk jednym z kilkunastu patronów honorowych wydarzenia.
źródło: UG Godów