Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent nie pozostawia suchej nitki na rządowym pomyśle

22.05.2018 00:00 sub

Prezydent Mieczysław Kieca krytykuje założenia rządowego programu termomodernizacji, który obejmie m.in. Wodzisław i Godów. – Większego horroru organizacyjnego nie widziałem – mówi wprost.

WODZISŁAW ŚL. Rząd zapowiedział wdrożenie pilotażowego programu termomodernizacji domów, który na razie obejmie pojedyncze miejscowości w Małopolsce i na Śląsku, w tym Wodzisław Śląski i Godów. Z terenu województwa śląskiego będą to jeszcze: Pszczyna, Knurów, Żywiec i Żory. Program będzie skierowany do mniej zamożnych osób. Termomodernizacja obiektów ma być sfinansowana wyłącznie z pieniędzy publicznych: rządu, województwa i samorządów lokalnych. Rząd chce wydać na ten cel 750 mln złotych.

– Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – mówił w lutym premier Mateusz Morawiecki.

Na kwietniowej sesji rady miasta prezydent Wodzisławia poinformował, że gotowe są założenia programu termomodernizacji. Zapoznał się z nimi m.in. Zarząd Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. – Uważam projekt tej ustawy za działanie populistyczne, pozbawione jakiejkolwiek chęci skutecznego przeciwdziałania problemowi – ocenił prezydent Kieca. Wyjaśnił, skąd taka krytyka założeń programu. – Jeśli chodzi o Wodzisław Śląski, to termomodernizacji może zostać poddanych około 700 budynków. Nie więcej. Także trudno tu mówić o ogólnej skali – powiedział prezydent. Później nastąpi wybór konkretnych budynków do termomodernizacji, m.in. w oparciu o kryteria dochodowe. A co dalej? – Proszę sobie wyobrazić, że to miasto będzie musiało w ramach przetargu wyłonić firmę, która przeprowadzi termomodernizacje. Tak jakby nie można było – tak jak do tej pory – przekazać środków mieszkańcom, a ci sami wybiorą firmę, która wykona inwestycje. Prócz tego miasto będzie przez 10 lat odpowiadać za kontrolę projektu – tłumaczył prezydent i dodał, że będzie to rodzić nie tylko koszty dla samorządów (ktoś musi te działania kontrolne wykonywać), ale też dodatkowe problemy w sytuacji, gdyby doszło do zmian prawnych związanych z danym obiektem, np. umarł jego właściciel. – Większego horroru organizacyjnego nie widziałem – stwierdził włodarz. Przekazał też, że jeśli ustawa zostanie przyjęta w zaprezentowanym kształcie, to miasto będzie musiało wyłożyć około 10 mln zł z własnego budżetu.

– Jako Subregion zdążyliśmy nanieść do projektu uwagi merytoryczne. Zarząd Subregionu poparł też apel odnoszący się do założeń programu – dopowiedział prezydent. (mak)

  • Numer: 21 (914)
  • Data wydania: 22.05.18
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 19 (912)
  • Data wydania: 08.05.18
  • Numer: 20 (913)
  • Data wydania: 15.05.18
  • Numer: 21 (914)
  • Data wydania: 22.05.18
  • Numer: 22 (915)
  • Data wydania: 29.05.18
  • Numer: 23 (916)
  • Data wydania: 05.06.18