Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po 57 latach harcerski nóż wrócił do Rydułtów

18.12.2018 00:00 sub

Mijasz bramę obozową i przenosisz się w świat harcerskich biwaków, porannych i wieczorny apeli, pląsów oraz zabaw - a wszystko to w nowej Harcerskiej Izbie Tradycji w Rydułtowach, która została przeniesiona z ul. Ofiar Terroru do budynku „starej dyrekcji” przy ul. Obywatelskiej.

RYDUŁTOWY Harcerską Izbą Tradycji w Rydułtowach opiekuje się Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” - Krąg Rydułtowy. To dokładanie 32 osoby, harcerze-seniorzy. Jeszcze do niedawna izba znajdowała się przy ul. Ofiar Terroru, w jednym z prywatnych budynków. Niestety, w wyniku szkód górniczych pomieszczenia wymagały poważnego remontu, nie mogły dłużej służyć harcerzom i gościom odwiedzającym izbę. Konieczna była przeprowadzka. Tylko gdzie? Z pomocą ruszyły władze Rydułtów i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Orłowiec”.

Nowa siedziba Harcerskiej Izby Tradycji znajduje się w budynku „starej dyrekcji” przy ul. Obywatelskiej w Rydułtowach. Harcerze-seniorzy włożyli w przenosiny mnóstwo zapału i energii. Kafelkowanie, przykręcanie, przenosiny, układanie.

Brama

Do pomieszczeń izby prowadzi... brama obozowa. Powstała na wzór tej, którą zbudowali rydułtowscy harcerze przebywający na obozie w Brennej-Bukowej w 1966 r. Wśród budowniczych ówczesnej bramy był Zbigniew Lasota. - Byłem wtedy młodym chłopakiem i pomagałem w budowie. Pamiętam, że pracami kierował druh Henryk Machnik. Brama była stylizowana na kopalniane wieże wyciągowe. Połączenie harcerskiej tradycji z górnictwem dało ciekawy efekt - mówi druh Zbigniew Lasota, który jako chłopiec napisał z obozu do mamy list. Do listu dołączył szkic bramy i mapę całego obozu. I właśnie ten szkic po latach posłużył do tego, by dorosły Zbigniew Lasota mógł odtworzyć bramę z 66 r., tak by służyła za wejście do obecnej izby tradycji.

Za bramą obozową - w pomieszczeniach izby - znajdują się harcerskie skarby. Podręczniki harcerskie, czasopisma, fotografie, krzyże, pamiątki po instruktorach działających na tym terenie, menażki, mundury, plecaki. W skrócie - historia i dorobek harcerstwa w Rydułtowach, harcerstwa ziemi wodzisławskiej i nie tylko. Wyjątkowo cenne zbiory. - Ewenementem jest „Harcerstwo śląskie”, wydanie z 1930 r. - podaje przykład Ryszard Zawisz, przewodniczący Kręgu Rydułtowy Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Ciekawostką jest fotografia z 1929 r. z pierwszej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Na zdjęciu są harcerze z Rydułtów - mówi.

Finka

Niektóre pamiątki trafiły do izby w zaskakujący sposób. Chociaż lepsze będzie słowo „wróciły”. Tak było z finką, czyli nożem używanym przez harcerzy. Otóż przed laty, dokładnie w 1961 r., harcerze z Rydułtów pojechali na obóz do Kamieńca Ząbkowickiego. Podobóz harcerzy znajdował się na tarasie zamkowym. Obiekt nie był wtedy w najlepszym stanie. Po latach pałac w Kamieńcu Ząbkowickim wrócił do świetności. Harcerze-seniorzy postanowili odwiedzić to miejsce. Wybrali się tam we wrześniu. Rozmawiali z kustoszem zamku, który opowiedział im niezwykłą historię. W 2015 r. kustosz sprawdzał taras zamkowy wykrywaczem metali. Ku swemu zdziwieniu znalazł harcerską finkę. Okazało się, że jest to finka rydułtowskich harcerzy! W ten oto sposób pamiątka trafiła do izby pamięci. Po 57 latach wróciła do Rydułtów. Znalazła się w jednej z gablot ufundowanych przez Ciepłownię Rydułtowy. - Tyle czasu przeleżała w Kamieńcu, żeby do nas wrócić - podkreśla Ryszard Zawisz.

W Harcerskiej Izbie Tradycji na dzieci i młodzież czekają nie lada atrakcje. - Prowadzimy ciekawe warsztaty i zajęcia praktyczne. Można nadać komunikat alfabetem Morse’a. Są zagadki i zadania - mówi Teresa Anielska z Kręgu Rydułtowy Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Każdy, kto tylko ma chęć, może odwiedzić izbę tradycji. Wystarczy tylko wcześniej umówić się telefonicznie.

Harcerska Izba Tradycji znajduje się teraz w pomieszczeniach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Orłowiec”. Za wsparcie w znalezieniu nowego lokum harcerze szczególnie dziękowali prezesowi spółdzielni Mariuszowi Ganicie. W dowód uznania otrzymał Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Harcerze zwrócili się do prezesa zawołaniem „Czuwaj, czuwaj, czuwaj”. (mak)

  • Numer: 51/52 (944/945)
  • Data wydania: 18.12.18
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 49 (942)
  • Data wydania: 04.12.18
  • Numer: 50 (943)
  • Data wydania: 11.12.18
  • Numer: 51/52 (944/945)
  • Data wydania: 18.12.18
  • Numer: 1 (946)
  • Data wydania: 01.01.19
  • Numer: 2 (947)
  • Data wydania: 08.01.19