Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gmina chce połączyć przedszkole ze szkołą. Są wątpliwości

09.02.2021 00:00 sub

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Gorzycach poinformowano, że powstał plan, by połączyć niektóre przedszkola ze szkołami podstawowymi w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Pomysł dotyczy przedszkola i szkoły w Gorzycach oraz przedszkola i szkoły w Turzy Śl. W przypadku Turzy plan rodzi wątpliwości. Obie placówki funkcjonują tam w oddzielnych obiektach.

GORZYCE, TURZA ŚL. Koncepcja połączenia przedszkola i szkoły w Turzy Śl. ujrzała światło dzienne 28 stycznia. Pod koniec obrad rady gminy, kiedy poinformowała o niej dyrektor Przedszkola Publicznego „Kraina odkrywców” Marzena Zimny. Powiedziała, że sama została poinformowana o takim pomyśle 18 stycznia na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. W związku z tym na sesji zadała szereg pytań, które można streścić do jednego czy dwóch: w jakim celu łączy się obie placówki i czy bierze się pod uwagę dobro dzieci? – Ta informacja była dla mnie totalnym zaskoczeniem. Czy ta strategie jest słuszna? Nie zostałam zapoznana z jakimikolwiek symulacjami finansowymi takiego połączenia. Nie wiemy, czy zmienią się warunki pracy kadry, czy zapewnione będzie dobro dzieci choćby w kwestii użytkowania placu zabaw, który stanie się wspólnym dla przedszkola i szkoły – mówiła nie bez emocji Marzena Zimny.

– Rozpoczęła się dyskusja nad rozwiązaniami, które w gminach ościennych funkcjonują już od lat. Nie została podjęta jakakolwiek decyzja w tej sprawie. To jest moment rozpoczęcia dyskusji, która kiedyś nastąpić musiała. Zaproszenie pani dyrektor na komisję oświaty, świadczy o transparentności w tej sprawie – odpowiedział wójt, dodając, że potężna dyskusja toczyła się również przy łączeniach szkół podstawowych z gimnazjami. – Była mowa o zwolnieniach, redukcji etatów. Zapytam czy zwolniona została choć jedna osoba? – pytał Jakubczyk. Zaznaczył, że jeśli pomysł zostanie przedyskutowany i radni zdecydują się na jego realizację, to wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami, z zachowaniem terminów. – Obowiązuje nas sześciomiesięczny proces uchwałodawczy – mówi wójt. Co oznacza, że proces ten powinien rozpocząć się w lutym, jeśli ma zostać zrealizowany do września.

– Patrząc na przykład Gorzyczek gdzie zespół szkolno-przedszkolny działa od lat, patrząc na przykład Olzy, gdzie działa od kilku lat, uznaliśmy, że pójdziemy w tym kierunku w przypadku innych placówek. To jest początek dyskusji na temat tworzenia kolejnych zespołów – powiedział Daniel Kurasz, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Marzena Zimny poprosiła go o przypomnienie argumentów, którymi kierowała się komisja, rozpoczynając dyskusję na utworzeniem zespołów. Kurasz odpowiedział, że komisja przygotuje je na piśmie. – Szkoda, że ich tu nie usłyszymy – skomentowała Zimny.

Wyjątkowa sytuacja

O argumenty zapytaliśmy wójta, zwracając uwagę, że sytuacja szkoły i przedszkola w Turzy jest inna niż, w przypadku Gorzyczek, Olzy i Gorzyc, gdzie przedszkola i szkoły funkcjonują w jednym budynku, podobnie jak to ma miejsce w tych zespołach szkolno-przedszkolnych z ościennych gmin, na które powoływał się na sesji wójt. W przypadku Turzy przedszkole i szkoła funkcjonują w dwóch całkowicie oddzielnych budynkach. Ich połączenie w jeden zespół będzie więc swego rodzaju ewenementem.

– To nie jest w ogóle kwestia oszczędności. Chodzi głównie o kwestie organizacyjne. Mamy tu w zasadzie jeden teren, jeden plac i zasadne będzie, jeśli ten teren będzie miał jednego, a nie dwóch gospodarzy – przekonuje w rozmowie z nami Daniel Jakubczyk. Jak dodaje, przełoży się to na efektywniejsze zarządzanie zarówno obiektami, jak i kadrą nauczycielską. – Nie spotkałem się z sytuacją, żeby na etapie łączenia, czy wcielania jednostek szkolnych w naszej gminie ktoś stracił pracę – zaznacza wójt. Ponadto zwraca uwagę, że w szkole i tak działa już oddział przedszkolny. A niewykluczone, że w przyszłości zostanie tam otwarty drugi oddział przedszkolny. To efekt tego, że nowe przedszkole w Turzy szybko okazało się zbyt małe, choć mieści obecnie sześć oddziałów. – Oddział przedszkolny w szkole, od 2019 r. znajduje się pod administracją dyrektora szkoły. Wcześniej był pod administracją dyrektora przedszkola, ale rodziło to problemy przy rekrutacji – mówi wójt.

Jak podzielić się placem zabaw?

Przedszkole i szkoła rzeczywiście ze sobą sąsiadują. Czy można tu jednak mówić o jednym placu? Wizja na miejscu budzi wątpliwości. Obie placówki wyraźnie są od siebie odgrodzone, dzieli je płot i ozdobne drzewa. Budynek szkoły powstał znacznie wcześniej, bo w latach 90-tych ubiegłego wieku. Przedszkole wybudowano na sąsiedniej działce. Oddano je do użytku 5 lat temu.

Szkoła nie ma swojego placu zabaw, ma je za to przedszkole. Stanowi ono jego integralną część, zostało tak wkomponowane w budynek przedszkola, że stanowi ono niejako jego dziedziniec, dzięki czemu maluchy mogą korzystać z niego bezpośrednio z sal przedszkolnych. Z kolei dzieci z oddziału przedszkolnego działającego w szkole mogą z niego korzystać dzięki furtce w ogrodzeniu, rozdzielającym obie placówki.

I o ten plac zabaw w przedszkolu mają spore obawy. – W sytuacji kiedy powstanie jeden zespół, przedszkolny plac zabaw stanie się zarazem placem zabaw dla szkoły – mówi Marzena Zimny. Podobnie jak w przypadku wielu innych zespołów szkolno-przedszkolnych, więc wydaje się, że nie jest to jakaś nadzwyczajna sytuacja. Marzena Zimny tłumaczy jednak, że przedszkole z placem zabaw połączone jest brukowanym tarasem, który w okresie wiosennym i letnim wykorzystywany jest do pracy z maluchami. – W zasadzie kiedy pogoda na to pozwala, to maluchy mają zajęcia na tym tarasie i placu zabaw – mówi, dodając, że trudno sobie wyobrazić, żeby po połączeniu placówek, z placu zabaw korzystały wspólnie dzieci szkolne i małe przedszkolaki. Ponadto młodsze maluchy w przedszkolu leżakują. – Jak obecność za oknami starszych dzieci ze szkoły wpłynie na ich odpoczynek? – pyta dyrektor Zimny. – Na terenie szkoły i przedszkola w Gorzycach też jest plac zabaw. I tam nie stanowi to problemu – odpowiada wójt.

Co z innymi samodzielnymi przedszkolami?

Włodarza gminy pytamy o to, kto wyszedł z pomysłem łączenia przedszkoli ze szkołami? – Miałem przygotowane projekty uchwał, w styczniu komisja oświaty powiedziała, że chciałaby taki pomysł przedyskutować, więc udostępniłem te projekty – mówi Jakubczyk. Pytamy, czy gmina ograniczy się do tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych w Gorzycach i Turzy, czy również zdecyduje się na taki krok w przypadku Rogowa i Czyżowic, gdzie placówki przedszkole funkcjonują samodzielnie w oddzielnych budynkach, ale sąsiadują ze szkołami (w Czyżowicach przez drogę)?

– Decyzja należeć będzie do komisji oświaty – mówi wójt, dodając jednak, że na pewno nie dojdzie do tego w tym roku.

Urząd nie zasypuje gruszek w popiele

Na razie gmina skupia się na Turzy i Gorzycach. Bo choć wójt Jakubczyk zapewniał, że decyzja w sprawie połączenia placówek nie zapadła, to 5 lutego urząd gminy poddał pod konsultacje społeczne uchwałę o połączeniu turskich i gorzyckich placówek oświatowych w zespoły szkolno-przedszkolne. W myśl dołączonego do projektu uchwały statutu nowych placówek, powołane zostaną w nich stanowiska wicedyrektorów. Zachowana zostanie odrębność Rad pedagogicznych oraz Rad rodziców Szkoły i Przedszkola. Konsultacje uchwały trwają do 12 lutego.Artur Marcisz

  • Numer: 6 (1055)
  • Data wydania: 09.02.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 4 (1053)
  • Data wydania: 26.01.21
  • Numer: 5 (1054)
  • Data wydania: 02.02.21
  • Numer: 6 (1055)
  • Data wydania: 09.02.21
  • Numer: 7 (1056)
  • Data wydania: 16.02.21
  • Numer: 8 (1057)
  • Data wydania: 23.02.21