Kązik ZUS
Beata Kopczyńska - regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śl.
– Jako student zostałem skierowany na staż, w ramach projektów finansowanych ze środków europejskich. Czy będę miał odprowadzane składki do ZUS?
– Od 31 sierpnia 2018 r. uczniowie szkół ponadpodstawowych lub studenci do ukończenia 26 lat, którzy pobierają stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostali skierowani przez podmioty inne niż powiatowe urzędy pracy, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Warunkiem zwolnienia z obowiązku ubezpieczeń społecznych jest, aby obowiązek odbycia szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego wynikał z programu nauczania ucznia albo studenta. Od 4 czerwca 2022 r. warunku tego nie muszą spełniać uczniowie szkół ponadpodstawowych lub studenci do ukończenia 26 lat, którzy pobierają stypendium finansowane z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego lub Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Osoby te, niezależnie od tego czy spełniają podany warunek, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym.
– Czy jeśli moje dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności do 16. roku życia, to przysługuje mi na nie dodatkowy bon turystyczny? Czy muszę przedstawić dodatkowe dokumenty?
– Na dziecko niepełnosprawne przysługuje dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł (dodatkowy bon o wartości 500 zł). Dzieckiem niepełnosprawnym jest m.in. dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności (wydane na podstawie art. 4a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Jeśli posiada Pani takie orzeczenie na swoje dziecko to przysługuje na nie dodatkowe świadczenie w formie bonu. Aby otrzymać to świadczenie, należy: złożyć oświadczenie (przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS), że dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, dołączyć skan lub zdjęcie orzeczenia.
– Prowadzę działalność gospodarczą. Z początkiem sierpnia mam zaplanowaną operację i będę na zwolnieniu. Jakie dokumenty muszę dostarczyć do ZUS-u, aby wypłacał chorobowe?
– Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest elektroniczne zwolnienie lekarskie eZLA oraz wniosek. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, po wystawieniu przez lekarza eZLA, wystarczy złożyć zaświadczenie na druku ZUS Z-3b. Taki druk można wysłać elektronicznie przez PUE ZUS, ewentualnie złożyć w formie papierowej w sali obsługi klienta w najbliższej placówce ZUS lub wysłać pocztą. Przypominam, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku chorobowego jeżeli: zgłosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i podlega temu ubezpieczeniu nieprzerwanie przez okres przekraczający 90 dni; w dniu powstania prawa do świadczenia nie ma zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli spłata zadłużenia nie zostanie uregulowana w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia, prawo do zasiłku przedawnia się.