TOP 10 atrakcji w naszym powiecie. Co odwiedzają przyjezdni?
POWIAT WODZISŁAWSKI Szukasz ciekawych miejsc na wycieczkę, ale nie bierzesz pod uwagę najbliższej okolicy? Podpowiadamy, jakie obiekty odwiedzić można w powiecie wodzisławskim. Wybraliśmy 10 takich miejsc!
1. Pałac Dietrichsteinów i Park Zamkowy w Wodzisławiu Śląskim
Niedaleko rynku i jego atrakcji znajduje się Pałac Dietrichsteinów, obecnie oddany do użytku po remoncie. Można znaleźć tam wiele archeologicznych oraz etnograficznych pamiątek z terenu powiatu wodzisławskiego i jego ziem. Obecny, drugi z kolei Pałac Dietrichsteinów, powstał prawdopodobnie na miejscu pierwszego, na zlecenie hrabiego Józefa von Dietrichsteina w latach 1744 – 1747. Samo muzeum rozpoczęło swoją działalność w 1971 roku i działa do dziś. Do ciekawszych ekspozycji należą: „Pradzieje ziemi rybnicko-wodzisławskiej”, galeria portretów 40 zasłużonych wodzisławian, wystawa o pochodzeniu piwa „Paloczaj” oraz sala herbowa z wizerunkami rodów władających miastem na przestrzeni dziejów. Jednak, aby wybrać swoją najlepszą wystawę najlepiej przekonać się samemu. Jeśli ktoś już zwiedził muzeum i chciałby odpocząć, najlepiej udać się na tyły pałacu do Parku Zamkowego. Tam znajdują się nie tylko ławeczki z widokiem na staw, przy którym można dokarmiać kaczki i łabędzie, ale również plac zabaw dla dzieci i wiele punktów gastronomicznych wokół.
2. Baszta rycerska
Wartym zobaczenia miejscem w Wodzisławiu Śląskim jest również Baszta rycerska powstała w latach 1867-1868. Sama budowla owiana jest wieloma legendami. Jest to też idealnie miejsce dla osób lubiący podziwiać widoki. Ówczesny właściciel miasta Edward Brauns, postanowił w leśnych terenach Grodziska wybudować zameczek myśliwski. Obecnie przetrwała tylko baszta, czasami zwana romantyczną. Jej historię, opisaną w języku polskim, czeskim i angielskim, dokładniej można poznać pokonując kolejne piętra. Po 59 stopniach, dotrze się na sam szczyt skąd powiewa flaga miasta i można podziwiać przez teleskop panoramę miasta. Więcej ludzi odwiedza basztę, głównie w dni festiwali lub w weekendy, często przyjeżdżając rowerami. Niedaleko znajduje się również niewielki parking, dla tych którzy preferują jazdę samochodem. Otwarty jest dla zwiedzających bezpłatnie w weekendy od godziny 10.00 do 18.00, natomiast we wtorki, środy i piątki od 12.00.
3. Balaton
Niedaleko Baszty rycerskiej znajduje się jeden z trzech parkingów Balatonu, który jest głównie obiektem wypoczynkowym i rekreacyjnym. Pozostałe dwa parkingi znajdują się przy ulicy Brackiej oraz przy ulicy Jodłowej. Wszystkie są bezpłatne. Na terenie obiektu znajduje się niewielka plaża, drewniane molo oraz przebieralnie. Natomiast dla dzieci obok plaży znajduje się niewielki plac zabaw w kształcie statku. Dodatkowymi atrakcjami są możliwość wypożyczenia kajaku lub roweru wodnego czy łowienie ryb, w specjalnie wyznaczonych miejscach. Nad bezpieczeństwem plażowiczów w sezonie letnim czuwają ratownicy. Cały obiekt otoczony jest ubitą ścieżką, idealną na spacer lub jazdę na rowerze. Minusem, który jednak warto zaznaczyć, jest brak punktów gastronomicznych, dlatego należy pamiętać o zabraniu ze sobą napojów lub jedzenia.
4. Kompleks pałacowo-parkowy w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach
Oddalając się powoli od zgiełku miasta, warto podjechać do spokojniejszej dzielnicy Wodzisławia – Kokoszyc, w której jest miejsce, gdzie można poczuć się jak prawdziwy właściciel ziemski. Na terenie dawnej szlacheckiej posiadłości znajduje się pałac założony w 1822 roku, stajnia dla koni oraz przylegający park z ośmioma stawami.
Założycielem tego kompleksu był ówczesny właściciel Kokoszyc Wilhelm Franz von Zawadzki. W późniejszych latach posiadłość była rozbudowywana przez kolejnych właścicieli. Obecnie w posiadłości mieści się Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie w podziwianiu piękna architektury i przejścia się pięknymi, zalesionymi ścieżkami w parku. Natomiast miłośnicy natury, mogą przyglądać się nie tylko naszym rodzimym drzewom, ale również tulipanowcom, czy specjalnie uprawianym azaliom.
5. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej
Dla osób lubiących bardziej religijną tematykę, polecamy odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Jest to niewielka wieś, położona w sąsiedztwie Wodzisławia Śląskiego, która za sprawą sanktuarium została nazwana „Śląską Fatimą”. Za wybór patrona świątyni odpowiedzialny jest ks. Ewald Kasperczyk. Sam kościół został ukończony jesienią 1948 roku, a 13 października wierni mogli powitać w nim obraz Matki Boskiej Fatimskiej. Następnego dnia świątynia została poświęcona i zaczęły spływać łaski na wiernych. Rozpoczęły się wtedy pielgrzymki do Sanktuarium, a po 1959 roku, gdy na miejsce została sprowadzona figura Matki Boskiej Fatimskiej, rzesze wiernych zaczęły odwiedzać kościół, prosząc o potrzebne łaski i przebaczenie win. W sanktuarium odbywają się również Dni Chorych 13 dnia każdego miesiąca, Odpusty w każdą niedziele po 13. od maja do października oraz Noce Pokuty 29 i 30 dnia każdego miesiąca.
6. Machnikowiec i tężnia w Rydułtowach
Kolejnym przykładem związanym z górnictwem jest Machnikowiec w Rydułtowach. Czasami szkody górnicze, z którymi mierzy się nasz region, niszczą nasze środowisko. Jednak w tym przypadku, jest zupełnie inaczej. Ten uroczy zakątek powstał w wyniku działalności Kopalni Rydułtowy- Anna, a teraz jest sielankowym miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym. Na dwóch wzniesieniach są liczne ścieżki rowerowe i spacerowe, także miłośnicy ruchu znajdą coś dla siebie. Na wąskich, szosowych ścieżkach ćwiczyć mogą również kolarze górscy. Pomiędzy hałdami leży staw, uwielbiany przez wędkarzy, a tuż przy nim znajduje się tężnia, gdzie można oddychać pełną piersią. Liczne ławki, a nawet leżaki pozwolą wybrać sobie miejsce do odpoczynku i zrelaksowania się na łonie przyrody. Dla tych spragnionych i głodnych znajdzie się również punkt gastronomiczny położony obok tężni.
7. Tężnia w Radlinie
Jednak warto zaznaczyć, że pierwszą tężnią w przemysłowym terenie górnego śląska jest ta w Radlinie. Wybudowana w 2014 roku, ma pełnić funkcję profilaktyki zdrowotnej układu oddechowego. Gdy jednak najmłodsi nie będą w stanie usiedzieć w miejscu, warto pozwolić im zaszaleć na placu zabaw lub w niewielkim brodziku. Wszystko to jest w pobliżu tężni i w zasięgu wzroku. Niewielki park z fontanną obok, również oferuje przyjemy odpoczynek, z pięknymi widokami na fontannę na środku stawu. Znajduje się też tam punkt gastronomiczny i dużo mniejszych parkingów dookoła. Wszystko to skupione jest na niewielkim obszarze i dobrze rozplanowane.
8. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie
Trzecią na liście pozycję sakralna zajmuje Bazylika w Pszowie. Obecny kościół nie jest jednak pierwotną budowlą, w której zawisł słynny obraz Matki Bożej Pszowskiej. Malowidło przynieśli pielgrzymi na czele z ówczesnym wikarym Janem Franciszkiem Niemczykiem, aż z Częstochowy w 1722 roku. Niestety został on uszkodzony i poddany renowacji przez wodzisławskiego malarza Fryderyka Siedleckiego, który nadał mu nieco słowiańskiego charakteru. Rok później w Wodzisławiu obraz został poświęcony i w uroczystej procesji przeniesiony do Pszowa. W niedługim czasie obraz był znany z tak wielu uzdrowień, że postanowiono wznieść nowy, większy kościół. W 1747 roku ukończono budowę i nadano mu wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie obraz Matki Bożej Pszowskiej, inaczej nazywanej również Panią Uśmiechniętą, wisi nad głównym ołtarzem. Natomiast sam tytuł bazyliki mniejszej został nadany świątyni przez św. Jana Pawła II w 1997 r.
9. Grodzisko oraz Grób Bordynowskiej Pani w Lubomi
Jeśli ktoś jest fanem historii słowiańskich plemion, to na pewno spodoba mu się Grodzisko w Lubomi. Było ono zamieszkiwane przez plemię Gołęszyców w VIII i IX wieku. Na początku, jak podają archeolodzy, była to osada otwarta, jednak z biegiem czasu została ufortyfikowana. W swoim czasie gród otoczony dwiema fosami, posiadał wschodnią i zachodnią bramę oraz dwa podgrodzia, również ufortyfikowane. Niestety osada ta została spalona przez księcia wielkomorawskiego Świętopełka, podczas jego najazdu w drugiej połowie IX wieku. Archeolodzy podczas badań wykopaliskowych, odkryli liczne obiekty archeologiczne, takie jak paleniska, czy jamy osadowe oraz dużą ilość zabytków ruchomych – fragmenty ceramiki,
Zabytki naszego powiatu funkcjonują wraz z atrakcjami subregionu pod wspólną marką turystyczną „Kraina Górnej Odry”