Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o burzy

30.08.2022 00:00 red.

W ostatnich dniach nawałnice sieją spustoszenie w naszym regionie. Dziś przypominamy listę dziesięciu najważniejszych rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o burzy. Dzięki temu przede wszystkim uda się zachować bezpieczeństwo.

1. Dlaczego należy wyłączyć urządzenia elektryczne z gniazdka podczas burzy?

Jeśli piorun trafi w sieć elektryczną, może dojść do wybuchu transformatora, a w okolicznych domach do spalenia instalacji elektrycznej i sprzętów elektrycznych podłączonych do prądu.

2. Piorunochron

Piorunochron chroni budynek, ale nie chroni znajdujących się w nim urządzeń elektrycznych, dlatego jeśli gdzieś wyjeżdżasz, dla pewności i tak odłącz sprzęt z gniazdek.

3. Listwa przepięciowa

Listwa może chronić, ale nie w stu procentach. Przy dużym wyładowaniu elektrycznym spaleniu może ulec zarówno sama listwa przepięciowa jak i wszystko, co było do niej podłączone. Niemniej jednak warto ją mieć… Jeżeli burza jest niezwykle silna i groźna, dobrym pomysłem może się okazać odłączenie prądu w całym mieszkaniu/ domu.

4. Czy smartfon przyciąga pioruny?

Specjaliści z Politechniki Warszawskiej obalili mit, że smartfony przyciągają pioruny w czasie burzy. Sieć komórkowa i telefony komórkowe nie ściągają piorunów. ALE! Nie jest zalecane korzystanie z telefonów na kablu.

5. Czy można kąpać się w czasie burzy?

Kontakt z wodą podczas burzy jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które przebywają w danej chwili na zewnątrz. Kąpiel w trakcie burzy jest zabroniona na otwartych wodach, a także na łodzi, desce surfingowej, czy będąc na rybach.

6. Co ściąga pioruny?

Piorun stara się dotrzeć do ziemi najkrótszą i najbardziej przewodzącą drogą. Szuka czegoś, co jest położone jak najbliżej jego drogi, czyli jak najwyższych obiektów. Najczęściej uderza w wysokie budynki, anteny telewizyjne, czy samotnie stojące drzewa. Człowiek, który stoi samotnie na otwartej przestrzeni też może stać się celem, zwłaszcza jeśli trzyma coś metalowego, a w pobliżu nie ma żadnych innych wyższych od niego obiektów.

7. Gdzie schować się przed burzą?

Jeśli burza zacznie się, gdy jesteś w drodze, nie chowaj się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi, tylko w budynku, ewentualnie w samochodzie. Jeśli burza złapie cię na otwartym terenie, trzeba trzymać stopy jak najbliżej siebie i przykucnąć.

8. Czy samochód chroni przed burzą?

W razie uderzenia piorunem w samochód, karoseria działa jak przewodnik i całe napięcie elektryczne schodzi do ziemi. Tak, pasażerowie są bezpieczni, choć lepiej jest nie dotykać niczego wokół, nawet kierownicy. Zalecane jest zjechanie na parking lub pobocze, z dala od linii wysokiego napięcia. Istniej jednak ryzyko, że jeśli uderzy w nas piorun, może pojawić się pożar.

9. Nie stój w trakcie burzy przy oknie

Obserwowanie burzy z okna jest niebezpieczne dlatego, że piorun może trafić w coś innego, co może uderzyć w nasze okno i zrobić nam w ten sposób krzywdę.

10. Piorun MOŻE uderzyć dwa razy w to samo miejsce

Wyładowania często uderzają w to samo miejsce wiele razy, szczególnie, jeśli jest to wysoki, wyróżniający się obiekt.

AgaKa

  • Numer: 35 (1136)
  • Data wydania: 30.08.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 33 (1134)
  • Data wydania: 16.08.22
  • Numer: 34 (1135)
  • Data wydania: 23.08.22
  • Numer: 35 (1136)
  • Data wydania: 30.08.22
  • Numer: 36 (1137)
  • Data wydania: 06.09.22
  • Numer: 37 (1138)
  • Data wydania: 13.09.22