Słuchacze Uniwersytetu Ludowego zakończyli wykłady
WODZISŁAW ŚL. We wtorek 30 sierpnia w Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim odbył się ostatni wykład w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiego Uniwersytetu Ludowego. Wodzisław był pierwszym miastem, gdzie wystartował projekt Fundacji Instytutu Inicjatyw Lokalnych im. prof. Waleriana Pańki.
Przypomnijmy, że uniwersytet powstał w ramach projektu „ProgramWspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030” Narodowego Instytutu Wolności, gdzie fundacja uzyskała środki na prowadzenie działań społecznych, związanych z podnoszeniem kompetencji mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. Uniwersytet Ludowy jest istotnym kierunkiem strategicznym w zakresie rozwoju edukacji dorosłych. To inicjatywa wychodząca naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy jak sami akcentowali podczas wykładów, są żądni wiedzy z różnych dziedzin.
– Były osoby, które uczestniczyły systematycznie we wszystkich pięciu wykładach. Dziękujemy za uczestnictwo, bo widzimy, że nasz pomysł spotkał się z dobrym odbiorem. Mieliśmy niewiele czasu na promocję wykładów, ale i tak frekwencja była zadowalająca. Podjęliśmy dobrą współpracę z Muzeum w Wodzisławiu, ale niestety przez remont nie mogliśmy kontynuować współpracy. Dziękujemy także Restauracji pod Arkadami za pięć kateringów dla uczestników. Średnio w wykładach udział wzięło między 10 a 12 osób. To fajny wynik, jak na pierwszą edycję – zaznacza Bartosz Hetmaniok, koordynator Górnośląsko-Zagłębiowskiego Uniwersytetu Ludowego w Wodzisławiu Śląskim.
– Planujemy dalej rozszerzać ten projekt. Chcemy wystartować z uniwersytetem w Dąbrowie Górniczej, a także być może w Mysłowicach. Daliśmy impuls w Wodzisławiu Śląskim, gdzie projekt odnotował dobry początek – podkreśla Karol Szymura z Fundacji Instytutu Inicjatyw Lokalnych im. prof. Waleriana Pańki. – Uczymy czegoś, czego nie było w szkole i tego, co może być kontynuowane w moim odczuciu podczas innych warsztatów czy spotkań. Myślę, że dalsze działania mogłyby opierać się na szerszej współpracy z Urzędem Miasta Wodzisławia Śląskiego czy też Starostwem Powiatowym. Na pewno będziemy prowadzić rozmowy w tej sprawie, bo to projekt społeczny, a nie polityczny. Chodzi o to, aby dać ludziom wiedzę, której potrzebują – dodaje Karol Szymura.
Podczas ostatniego wykładu słuchacze mieli okazję poznać możliwości kształcenia podstaw patriotycznych i wrażliwości kulturalnej. Dowiedzieli się, czym tak naprawdę jest patriotyzm i dlaczego warto go pielęgnować. Opowiedział o tym wykładowca Michał Spurgiasz.
Po wykładzie dla najbardziej zaangażowanych uczestników wręczono dyplomy i upominki, zachęcając do dalszego pogłębiania wiedzy.
Szymon Kamczyk