Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Monika Guzy-Woźnicka: Moim zadaniem jest ciągłe podnoszenie wiedzy, by być wsparciem dla każdego mieszkańca

11.10.2022 00:00 sub

Z Moniką Guzy-Woźnicką, która od maja pracuje na stanowisku ekodoradcy w Urzędzie Gminy w Mszanie rozmawiamy o ostatnich kontrowersjach związanych z obowiązywaniem uchwały antysmogowej, najczęstszych zgłaszanych przez mieszkańców problemach oraz kim tak naprawdę jest ekodoradca.

– Kim jest ekodoradca?

– Ekodoradca to osoba zatrudniona w ramach zintegrowanego programu LIFE pn. „Śląskie. Przywracamy błękit. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego”. Program LIFE jest instrumentem finansowania działań na rzecz środowiska i klimatu Unii Europejskiej. Ogólnym jego celem jest przyczynienie się do wdrażania, aktualizacji i rozwoju polityki i prawodawstwa UE w zakresie środowiska i klimatu poprzez współfinansowanie projektów o europejskiej wartości dodanej. Gmina Mszana postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom, które postawiła przed Państwami członkowskimi UE i została jednym z 84 partnerów projektu.

– Czym zajmuje się pani jako ekodoradca?

– Działania ekodoradcy to szeroko rozumiana eko-edukacja mieszkańców począwszy od najmłodszych grup przedszkolnych, poprzez zajęcia w szkołach i spotkania z dorosłymi. W każdej chwili służę pomocą dotyczącą istniejących źródeł dofinansowania na wymianę źródeł ciepła jak i pozostałych programów proekologicznych. Moim zadaniem jest ciągłe podnoszenie wiedzy, by być wsparciem dla każdego mieszkańca Mszany. Dlatego od października rozpoczynam studia podyplomowe na wydziale inżynierii środowiska i energetyki Politechniki Śląskiej na kierunku eko energetyka.

– Z jakimi problemami przychodzą mieszkańcy? O co najczęściej pytają?

– Mieszkańcy są zainteresowani możliwością skorzystania z dofinansowań do wymienianych przez nich kotłów. Często rozmawiamy co jest bardziej korzystne: kocioł gazowy czy pompa ciepła? Wiedza mieszkańców na temat odnawialnych źródeł energii jest coraz to większa, co bardzo cieszy i dodaje skrzydeł do dalszej pracy. Mieszkańców chcących ze mną porozmawiać zapraszam do Urzędu Gminy Mszana w każde wtorki i czwartki od 7.30 do 15.30.

– Na jakie ekologiczne dotacje mogą liczyć mieszkańcy gminy Mszana?

– Nasza gmina realizuje program w zakresie dofinansowań kosztów inwestycji związanych z ochroną środowiska. Dotacja celowa jest udzielana na: budowę przyłączy kanalizacyjnych, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz na usuwanie materiałów budowlanych zawierających azbest. Realizujemy również Program Ograniczenia Niskiej Emisji tzw. PONE, dotyczący wymiany kotłów c.o. w budynkach mieszkalnych. Mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 40 – 50% kosztów kwalifikowanych do kwoty 5 tys. zł. W naszej gminie istnieje punk Czyste Powietrze, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wykwalifikowany pracownik pomaga w wypełnianiu wniosków jak i ich rozliczeniu.

– Jakie działania będą podejmowane na terenie gminy Mszana w najbliższej przyszłości?

– Planujemy kontynuować podjęte do tej pory działania. Jak widać, nie boimy się wyzwań i z zapałem zaczęliśmy realizować program LIFE. Nasi pracownicy na bieżąco śledzą strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wszelkie informacje o możliwych dotacjach zamieszczane są na bieżąco na naszej stronie internetowej. Nasza gmina weszła do Klastra Energii Ziemi Wodzisławskiej jako jedna z siedmiu gmin regionu, co pokazuje, że nie tylko jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania innowacji ekologicznych, ale też dajemy przykład innym gminom jak być eko.

– Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego w ostatnim czasie budzi szereg kontrowersji. Mówi się o jej wstrzymaniu lub zawieszeniu. Ile w tym prawdy?

– Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego w obliczu zaistniałej sytuacji na rynku energetycznym faktycznie budzi szereg kontrowersji. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego dementuje wszelkie pogłoski, jakoby wstrzymano jej obowiązywanie czy czasowo zawieszono. Warto zwrócić uwagę, że województwa naszego kraju mają różne rozwiązania antysmogowe. To, co obowiązuje w województwie małopolskim czy opolskim, nie ma przełożenia na nasze województwo.

Rozmawiała Justyna Koniszewska


Przypominamy wytyczne wynikające z obowiązujących przepisów:

  • wymiana do 31 grudnia 2021 r., gdy wiek kotła jest powyżej 10 lat (2006 r. i starsze) oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych,
  • wymiana do 31 grudnia 2023 r., gdy wiek kotła jest w przedziale od 5 do 10 lat (od 2007 r. do 2012 r.)
  • wymiana do 31 grudnia 2025 r., gdy wiek kotła jest poniżej 5 lat (od 2013 r. do 31.08.2017 r.)
  • wymiana do 31 grudnia 2027 r., gdy kocioł jest klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012.

Ponadto: podmioty posiadające instalacje wydzielające ciepło lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika (tzw. miejscowy ogrzewacz powietrza np.: kominek, piec) powinny wymienić instalacje na spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji do 31 grudnia 2022 r. chyba że, instalacja: osiąga sprawność cieplną min 80 % lub jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu.

  • Numer: 41 (1142)
  • Data wydania: 11.10.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 39 (1140)
  • Data wydania: 27.09.22
  • Numer: 40 (1141)
  • Data wydania: 04.10.22
  • Numer: 41 (1142)
  • Data wydania: 11.10.22
  • Numer: 42 (1143)
  • Data wydania: 18.10.22
  • Numer: 43 (1144)
  • Data wydania: 25.10.22