Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Kieca w Święto Niepodległości „Nie dajmy się dzielić”

15.11.2022 00:00 AgaKa, (juk), (ska), (sqx)

11 listopada w miejscowościach naszego powiatu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Były msze święte w intencji Ojczyzny, przemarsze, składanie kwiatów.

Wodzisław Śląski

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele Wniebowzięcia przy wodzisławskim Rynku. Następnie duchowni, zaproszeni goście i poczty sztandarowe przy akompaniamencie Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej pod batutą Marka Soboty z Wodzisławskiego Centrum Kultury przemaszerowały pod pomnik Bohaterów Powstań Śląskich, gdzie odbyła się część druga obchodów Święta Niepodległości. – Dzisiaj, tak jak zawsze, spotykamy się na placu Wojciecha Korfantego, pod pomnikiem Powstańców Śląskich, aby dziękować za dar wolności i dar Ojczyzny Niepodległej. Wspominamy w tym dniu historię Polski i jej współtwórców: Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego – powiedział Mieczysław Kieca. – Dziś w wielu dyskusjach obserwujemy jak przez wszystkie przypadki odmienia się słowo „patriotyzm” czy „patriota”. Mówi się o wartościach i postawach. Prezydent w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na podziały społeczeństwa. – Patriotą nie jest ten, kto ma określony wygląd czy pozycję społeczną. Patriotą może być pracownik i pracodawca, właściciel firmy, polityk, samorządowiec. Bycie patriotą nie jest uzależnione od zainteresowań, hobby czy muzyki. Nie mają na to wpływu tatuaże, wiek, długość włosów czy miejsce w którym żyjemy. Wpływ ma szacunek do Ojczyzny. Skoro każdy z nas ma zbudowaną definicję patrioty, to dlaczego tak łatwo dajemy się dzielić? Dlaczego pozwalamy na postawy takich osób, które uważają, że mają wszechwiedzę i wszechmądrość, że mogą dzielić nas na patriotów lub nie? Dlaczego? Nie dajmy się dzielić – podkreślił. Po przemówieniu delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.

Radlin

W Radlinie uroczystości niepodległościowe rozpoczęły się o 9.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tuż po niej, osoby opuszczający świątynię, ruszyły w pochodzie pod pomnik Powstańców Śląskich.

Paradę ulicami Korfantego i Rogozina prowadziła Orkiestra Górnicza Marcel pod dyrekcją Franciszka Magiery. W marszu udział wzięli władze miasta, samorządowcy, poczty sztandarowe oraz sami mieszkańcy Radlina. Ich celem był park im. Leopolda Zarzeckiego, na którego terenie znajduje się Pomnik Powstańców Śląskich.

– Jak co roku spotykamy się w tym miejscu, aby uczcić pamięć tych, którzy pokonując sztafetę pokoleń, utrzymali polskość, aby dziś można było mówić w naszym ojczystym języku. Przychodzimy tu po to, aby oddać im hołd pamięci – mówił zastępca burmistrza Radlina Zbigniew Podleśny. – Pamiętajmy o tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę. O młodych dziewczynach i młodych chłopakach, których życie zakończyło się przedwcześnie w czasach kiedy trwały m.in. zrywy powstańcze – dodał. W swoim przemówieniu zwrócił także uwagę, że każde pokolenie Polaków jest zobowiązane i zmuszone do rozwijania tego, co odziedziczyło po swoich przodkach. – Nasi ojcowie przechowali dla nas wiarę, tradycję, kulturę i język. Pamiętajmy o tym – mówił.

W uroczystościach wzięła także udział senator Ewa Gawęda, która po zastępcy burmistrza zabrała głos. – 11 listopada, to najważniejszy dzień i najważniejsze święto dla narodu Polskiego – zaczęła. – Nie przyszliśmy tu po to, żeby pomachać flagą, założyć kotylion, ale po to, żeby oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o to, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce – mówiła senator Gawęda. Zwróciła uwagę, że w obliczu wojny w Ukrainie każdy powinien pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a wręcz przeciwnie – cały czas trzeba o nią zabiegać.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbył Turniej Chórów im. Mariana Łunarzewskiego.

Godów

Trzy powody do świętowania miała społeczność Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie na terenie gminy Godów. 10 listopada, w przededniu Święta Niepodległości, uczczono nie tylko 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale również po raz pierwszy zawieszono flagę państwową na nowym maszcie. Do tego oficjalnie oddano do użytku nową Zieloną Pracownię, na którą szkoła pozyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Po tej krótkiej, aczkolwiek symbolicznej uroczystości przy nowym maszcie uczniowie i zaproszeni goście – w tym wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk, zastępca przewodniczącego rady gminy w Godowie Zygmunt Skupień, oraz senator Ewa Gawęda – przenieśli się w mury sali gimnastycznej. Tam uczniowie starszych klas zaprezentowali widowisko poświęcone odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.

Lubomia

Uroczystości z okazji 11 listopada odbyły się również w Lubomi. Najpierw uroczysta msza, później przemarsz pod pomnik Bojowników o Wolność, gdzie złożono kwiaty. Uczestnicy gminnych uroczystości zebrali się w ośrodku kultury, by wspólnie uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W GOKSiRze odbyła się akademia, w czasie której najmłodsi mieszkańcy gminy zaprezentowali program artystyczny. Zobacz zdjęcia z obchodów w galerii zdjęć nadesłanych przez lubomski ośrodek kultury.

Rydułtowy

Władze Rydułtów oraz przedstawiciele parlamentarzystów uczcili Narodowe Święto Niepodległości, m.in. składając kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich Ziemi Rydułtowskiej. Święto Niepodległości i oficjalne uroczystości były także okazją do obejrzenia krótkiej inscenizacji, przygotowanej przez dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury Katarzynę Chwałek-Bednarczyk.

Grupy Akademia Aktywnego Rydułtowika i RUNRydułtowy, poza oficjalnymi obchodami Święta Niepodległości, już po raz trzeci zorganizowała bieg śladami miejsc pamięci historycznych wydarzeń. W imprezie wzięli udział biegacze i osoby uprawiające nordic walking. O godzinie 11.11 wystartowali na dystansie 11 km, po kolei odwiedzając miejsca pamięci w Rydułtowach.

– Taki sposób celebrowania odzyskania Niepodległości jest rownież dobrą okazją do integracji środowiska Aktywnych Rydułtowików. A tych co roku nam przybywa – mówi Marek Wystyrk prezes stowarzyszenia Moje Miasto i wiceprzewodniczący Rady Miasta Rydułtowy.

  • Numer: 46 (1147)
  • Data wydania: 15.11.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 44 (1145)
  • Data wydania: 01.11.22
  • Numer: 45 (1146)
  • Data wydania: 08.11.22
  • Numer: 46 (1147)
  • Data wydania: 15.11.22
  • Numer: 47 (1148)
  • Data wydania: 22.11.22
  • Numer: 48 (1149)
  • Data wydania: 29.11.22