Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

12. Marsz Pamięci im. Jana Stolarza dotarł do Wodzisławia Śl.

24.01.2023 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL. Uczestnicy Marszu Pamięci im. Jana Stolarza przeszli z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. W ostatnim punkcie trasy, jaką w 1945 roku pokonali więźniowie obozu Auschwitz, złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wydarzeń z 1945 roku.

12. edycja Marszu Pamięci nosiła imię ś.p. Jana Stolarza, który był pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia upamiętniającego Marsz Śmierci z 1945 roku. W Wodzisławiu Śląskim do piechurów, kontynuujących drogę z Oświęcimia, dołączyli przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy, którzy również chcieli oddać hołd ofiarom nazistowskich zbrodni. Marsz dotarł na Piaskową Górę, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy przy zbiorowej mogile i pomniku ofiar Marszu Śmierci w 1945 roku. Następnie marsz skierował się na dworzec kolejowy, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica. Tam również złożono kwiaty i znicze.

Uczestnikom i wszystkim zaangażowanym osobom podziękował obecny komandor marszu – Robert Furtak. – Najważniejsze jest dla mnie i innych uczestników marszu to, że to, co wymyślił w 2012 roku pan Janek, znalazło swoją kontynuację. Nie ma z nami pana Janka oraz trzech naszych kolegów, ale udało się w tym roku zebrać grupę 12 osób i wyruszyliśmy z Oświęcimia. Robimy to po to, aby pamięć o wydarzeniach stycznia 1945 roku nie zaginęła – podkreślił Robert Furtak.

Słowa uznania dla kultywatorów rajdów, zainicjowanych przez Jana Stolarza, skierował też do uczestników prezydent Wodzisławia Śląskiego. – Bardzo serdecznie chciałbym podziękować obecnemu komandorowi i wszystkim piechurom, którzy przeszli tę trasę. To wielki zaszczyt, że kontynuujecie to, co rozpoczął nasz honorowy komandor. To szczególne w takim roku, kiedy u naszych sąsiadów jest wojna. Wielu z nas nie doświadczyło wojny, w wielu domach się o niej nie mówi. Ale ona jest obecna bardzo blisko, a my pamiętamy o wydarzeniach historycznych, które choć odległe, na trwałe wyryły sie w naszych sercach i w naszej pamięci. Dzięki wam ta pamięć jest wiecznie żywa – podkreślił prezydent Mieczysław Kieca.

Co podkreślał Robert Furtak, w 1945 roku dla ewakuowanych więźniów obozu Auschwitz, marsz nie kończył się na dworcu w Wodzisławiu Śląskim, bo zdecydowana większość z nich koleją trafiła do III Rzeszy, gdzie znów czekało na nich piekło obozów koncentracyjnych.

(ska)


W Mszanie uhonorowali ofiary Marszu Śmierci

Na trasie Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, którzy przeszedł z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego znalazła się Mszana, gdzie na cmentarzu piechurzy, młodzież z terenu gminy i władze gminy złożyły kwiaty i znicze, a także upamiętnili ofiary tragicznych wydarzeń z 1945 roku. W uroczystościach udział brali również senator Ewa Gawęda, wójt Mszany Mirosław Szymanek, doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski oraz młodzież z terenu gminy i mieszkańcy. Do gminy przyjechał też przedstawiciel społeczności izraelskiej – David (Dudi) Lifshitz, który za pośrednictwem tłumaczki opowiedział swoją rodzinną historię, związaną z tragicznymi wydarzeniami. Nie zabrakło emocji i łez w oczach słuchaczy. Poruszające wspomnienia pozwoliły na uświadomienie, szczególnie młodzieży, z jakimi tragediami zmagali się ludzie w 1945 roku. Izraelczyk po raz pierwszy odwiedził gminę Mszana. Podkreślił, że chciał wziąć udział w upamiętnieniu ofiar Marszu Śmierci, bo ta tragedia dotyczyła również jego bliskich. – Uważam, że jest to naszym obowiązkiem, aby przestrzegać innych, jak zło związane z faszyzmem oraz totalitaryzmem może doprowadzić do tragedii i śmierci niewinnych osób. Szczególnie w dzisiejszym świecie, kiedy w Ukrainie giną ludzie, ten głos powinien być jeszcze bardziej słyszalny – podkreśla Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana.

  • Numer: 4 (1157)
  • Data wydania: 24.01.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 2 (1155)
  • Data wydania: 10.01.23
  • Numer: 3 (1156)
  • Data wydania: 17.01.23
  • Numer: 4 (1157)
  • Data wydania: 24.01.23
  • Numer: 5 (1158)
  • Data wydania: 31.01.23
  • Numer: 6 (1159)
  • Data wydania: 07.02.23