Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekonowiny: Już czas na przywrócenie mokradeł

14.02.2023 00:00 sub

Aż 10 tys. hektarów w województwie śląskim stanowią torfowiska – są to tereny podmokłe, które odgrywają kluczową rolę w przyrodzie i społeczeństwie. 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, który ma na celu podnoszenie wiedzy na ten temat.

W naszym regionie mokradła to w dużej mierze torfowiska. Ich łączna powierzchnia to prawie 10 tys. hektarów. W województwie śląskim odnajdziemy 235 torfowisk o powierzchni powyżej jednego hektara, najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Dolinie Białej Przemszy oraz w okolicach Pszczyny i Dąbrowy Górniczej.

W celu ochrony torfowisk utworzone zostały rezerwaty przyrody Dolina Żabnika w Jaworznie oraz Rotuz. Obszary podmokłe są charakterystyczne również dla rezerwatu Jeleniak-Mikuliny w okolicy Koszęcina.

– Światowy Dzień Mokradeł przypadający 2 lutego to idealna okazja, aby przypomnieć o roli terenów podmokłych. RDOŚ w Katowicach podejmuje działania mające na celu ochronę mokradeł. W tym roku pozyskaliśmy środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na przeprowadzenie zabiegów związanych z zachowaniem torfowiska w rezerwacie Rotuz (gmina Czechowice-Dziedzice). Działania będą miały na celu ochronę ekosystemu przed degradacją w wyniku zarastania roślinnością drzewiastą – podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, regionalny dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Więcej niż torfowiska

Do mokradeł można zaliczyć również lasy łęgowe (objęte ochroną rezerwatową np. Łęg nad Młynówką w powiecie lublinieckim), starorzecza (obszar Natura 2000 Przełom Warty k. Mstowa), sąsiedztwo stawów hodowlanych, częściowo zarośniętych przez dużej obszary sitowia (południowej jego części, w naszym województwa), okresowo łąki w bliskim sąsiedztwie rzek.

Ciekawym przykładem obszaru podmokłego są stawy lub osadniki będące pozostałością po przemysłowej działalności człowieka. Do takich miejsc zaliczyć można kompleks stawów chroniony jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły, położony na granicy Bytomia i Chorzowa.

Światowy Dzień Mokradeł i Konwencja ramsarska

Kampania z okazji Światowego Dnia Mokradeł jest prowadzona na całym świecie, co roku 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r., w którym uczestniczą obecnie 172 państwa.

Mokradła, czyli tereny podmokłe, to obszary lądowe stale bądź sezonowo nasycone lub zalane wodą. Do śródlądowych terenów podmokłych zalicza się bagna, torfowiska, jeziora, rzeki, tereny zalewowe i moczary. Do mokradeł nadbrzeżnych należą słonorośla, estuaria, lasy namorzynowe, laguny, a nawet rafy koralowe. Stawy rybne, pola ryżowe i saliny to tereny podmokłe utworzone przez człowieka.

Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od magazynowania i wody, poprzez ochronę przed sztormami oraz powodziami, na podtrzymywaniu bioróżnorodności i akumulacji węgla kończąc. Od 1970 r. ponad 35% mokradeł uległo degradacji, a proces ten postępuje coraz szybciej. Odwrócenie tego trendu ma kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi w przyrodzie i funkcjonowania człowieka, także w kontekście adaptacji do zmian klimatu.

W celu ochrony mokradeł i innych obszarów wodno-błotnych podpisana została Konwencja ramsarska. Ratyfikowało ją dotąd ponad 170 państw, w tym Polska. Celem konwencji jest międzynarodowa ochrona mokradeł jako obszarów kluczowych dla zrównoważonego rozwoju całej planety. To właśnie w rocznicę podpisania tej Konwencji, 2 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Polsce podmiotem odpowiedzialnym na wdrożenie Konwencji jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

(Eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 7 (1160)
  • Data wydania: 14.02.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 5 (1158)
  • Data wydania: 31.01.23
  • Numer: 6 (1159)
  • Data wydania: 07.02.23
  • Numer: 7 (1160)
  • Data wydania: 14.02.23
  • Numer: 8 (1161)
  • Data wydania: 21.02.23
  • Numer: 9 (1162)
  • Data wydania: 28.02.23