Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Henryk Piechaczek opowiedział o swojej twórczości w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

21.03.2023 00:00 sub

Wodzisław Śląski W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, znajdującym się w Pałacu Dietrichsteinów, odbyło się spotkanie z Henrykiem Piechaczkiem, rzeźbiarzem i artystą, spod którego ręki wyszedł m.in. pomnik powstańców śląskich z Wodzisławia.

Spotkanie z Henrykiem Piechaczkiem przyciągnęło do muzeum pasjonatów sztuki oraz historii, bo postać artysty łączy ze sobą obie te dziedziny. Tworząc swoje rzeźby Henryk Piechaczek zdecydowanie wpisał się w historię miejscowości, w których znalazły one swoje miejsce.

Obok posagów jego dłuta przechodzimy w Wodzisławiu Śląskim niemal każdego dnia, ale niewielu się zastanawia kim jest twórca pomnika Powstańców Śląskich w centrum miasta czy „Rodziny” w parku miejskim.

– Henryk Piechaczek należy niewątpliwie do grona tych artystów, o których trzeba pamiętać i których warto poznać, dlatego otwiera nasz cykl spotkań z twórcami. Chcemy przybliżać odbiorcom sylwetki artystów związanych z ziemią wodzisławską, ludzi z pasją, często niesłusznie zapomnianych, plastyków, muzyków, rękodzielników i nie tylko – podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl..

Henryk Piechaczek w 1963 roku ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Monumentalnym dziełem, które stworzył jest pomnik Powstańców Śląskich. Znajduje się on przy ul. Sądowej w Wodzisławiu Śląskim.

Pomnik powstał w 1975 r. Autorem projektu był Jerzy Kwiatkowski, ale całe wykonanie zawdzięczamy Piechaczkowi. Jest to jeden z największych powstańczych pomników w Polsce.

Ale to nie jedyna praca widoczna w przestrzeni miejskiej. Henryk Piechaczek wyrzeźbił także „Białą Damę” przy ul. 26 Marca, figurę Kopernika w niszy kamienicy na Rynku oraz „Rodzinę” w parku. Jego dziełem jest wnętrze kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Pszowskiej, pomnik Edwarda Łatki w Pszowie oraz jedna z rzeźb w Parku Śląskim w Chorzowie.

Jako młody artysta Piechaczek brał udział w renowacji rzeźb w Wilanowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Liczne dzieła powstały także za granicą – w Czechosłowacji i Niemczech.

Dziś artysta, pomimo słusznego wieku, nadal tworzy. Podczas sobotniego spotkania można było zobaczyć zdjęcia jego prac od czasów licealnych i dowiedzieć się, jak powstawały znane w mieście rzeźby.

(ska)

  • Numer: 12 (1165)
  • Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 10 (1163)
  • Data wydania: 07.03.23
  • Numer: 11 (1164)
  • Data wydania: 14.03.23
  • Numer: 12 (1165)
  • Data wydania: 21.03.23
  • Numer: 13 (1166)
  • Data wydania: 28.03.23
  • Numer: 14 (1167)
  • Data wydania: 04.04.23