Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niezapowiedziane kontrole starostwa ujawniły kolejne źródła smrodu

18.07.2023 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL. Kontynuujemy temat uciążliwości zapachowych, z którymi borykają się mieszkańcy dzielnicy Wilchwy. W Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim ustaliliśmy, że na terenie po kopalni 1 Maja prowadzone są regularne kontrole. Ujawniły ostatnio jednak inne źródła odoru.

– W trakcie czynności kontrolnych pracownik starostwa ujawnił m.in. na terenach nieobjętych zezwoleniem starosty prawdopodobnie nielegalne spusty kanalizacji sanitarnej, a także nieruchomość, na której gromadzone są duże ilości odpadów komunalnych. W tych kwestiach, jako że wykraczają poza kompetencje starostwa, podjęto decyzję o zawiadomieniu straży miejskiej w Wodzisławiu Śl. oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska – informuje Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim.

Przypomnijmy, że decyzja starostwa dla terenu rekultywowanej hałdy po kopalni 1 Maja obejmuje przywożenie tam i mieszanie z gruntem ustabilizowanych osadów, które z założenia powinny być suche, a nie mokre. Mieszkańcy jednak (również w filmach przesyłanych do naszej redakcji) informowali o przywożeniu na ten teren beczkowozów z płynnymi ściekami.

Osadniki powinny być suche

– Jeśli mowa o decyzji starostwa dot. hałdy na os. 1 Maja, nie ma mowy o składowaniu odpadów, lecz o wykorzystaniu popiołów itp. oraz ustabilizowanych osadów pościekowych z oczyszczalni komunalnych do tworzenia mieszanki, która ma być wykorzystywana do rekultywacji części hałdy pod tereny zielone (hałda to płona skała, która musi zostać wzbogacona o materiał organiczny, aby cokolwiek tam urosło). Wykorzystanie tych substancji jest dopuszczalne przez polskie prawo. Zgodnie z wydanym zezwoleniem osady te, podobnie jak inne elementy mieszanki (popioły itp.) nie mogą tam być składowane, lecz po przywiezieniu muszą zostać zmieszane i rozplantowane – podkreśla Wojciech Raczkowski, zaznaczając, że osady te nie mogą być w stanie płynnym, bo to niezgodne z wydaną decyzją.

Sprawa przekazana strażnikom

Sprawy składowania odpadów komunalnych na jednej z posesji oraz nielegalnych wylotów kanalizacji sanitarnej zostały już przekazane m.in. do Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim.

– Jedna sprawa (rekultywacja hałdy i potencjalne uciążliwości odorowe) z drugą (składowisko odpadów oraz szamba) nie mogą być jednak łączone, gdyż dotyczą różnych podmiotów i inny jest ich charakter – słyszymy w Starostwie.

Decyzja jest precyzyjna

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją starosty dla tego terenu, przetwarzanie odpadów należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę środowiska, w sposób ograniczający zapylenie otoczenia i zapewniający wymagania ochrony zdrowia pracowników. Przedmiotowa działalność nie może być też źródłem uciążliwej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Odpady nie mogą być magazynowane, a ich dowóz, rozładunek i załadunek odbywać się winien w sposób uniemożliwiający ich negatywne oddziaływanie na środowisko. „Stosowanie komunalnych osadów ściekowych jest możliwe, jeżeli są one ustabilizowane oraz przygotowane odpowiednio do celu i sposobu ich stosowania, w szczególności przez poddanie ich obróbce biologicznej, chemicznej, termicznej lub innemu procesowi, który obniża podatność komunalnych osadów ściekowych na zagniwanie i eliminuje zagrożenie dla środowiska lub życia i zdrowia ludzi” – czytamy w wydanej decyzji. Wykonawca nie może też nawadniać uprzednio osuszonych osadów, a także (o co w całej sprawie najbardziej mają pretensje mieszkańcy) – w procesie przetwarzania należy stosować środki przeciw odorowe ograniczające powstawanie uciążliwości zapachowych.

– Zgodnie z przekazaną przez mieszkańców dokumentacją fotograficzną dot. tego, co ma być przywożone na teren hałdy, zaistniały wątpliwości, czy przywożone osady pościekowe spełniają definicję ustabilizowanych. Z tego powodu Starostwo zaplanowało szczegółową kontrolę na terenie objętym zezwoleniem. Nie jest wykluczone, że jeżeli potwierdzą się informacje dot. niezgodności prowadzonych prac z warunkami określonymi w zezwoleniu – zostanie ono ograniczone lub nawet odebrane firmie, prowadzącej działalność w zakresie rekultywacji hałdy – zapowiada Raczkowski.

(ska)

  • Numer: 29 (1182)
  • Data wydania: 18.07.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 27 (1180)
  • Data wydania: 04.07.23
  • Numer: 28 (1181)
  • Data wydania: 11.07.23
  • Numer: 29 (1182)
  • Data wydania: 18.07.23
  • Numer: 30 (1183)
  • Data wydania: 25.07.23
  • Numer: 31 (1184)
  • Data wydania: 01.08.23