Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jan III Sobieski zanim pobił Turków pod Wiedniem, gościł na Śląsku. „Lud tu niewymownie dobry” – napisał do Marysieńki

05.09.2023 00:00 sub

340 lat temu król Jan III Sobieski zmierzał pod Wiedeń, by wspomóc Święte Cesarstwo Rzymskie w walce ze wspólnym wrogiem – Imperium Osmańskim. Przejeżdżał przez Górny Śląsk, goszcząc m.in. w Rudach oraz w Raciborzu.

W Raciborzu „Lew Lechistanu” dał się ograć w karty

Jan III Sobieski wyruszył wraz z wojskiem z Krakowa 29 lipca 1683 roku. Trasa prowadziła przez Śląsk, Morawy i Czechy. 19 sierpnia króla witali mieszczanie bytomscy, 20 sierpnia monarcha zatrzymał się w Piekarach Śląskich, gdzie prosił Matkę Bożą o zwycięstwo. To właśnie w tym czasie obraz Matki Bożej Piekarskiej, z obawy przed Turkami i Tatarami, został wywieziony do Opola. Tego samego dnia król stanął na nocleg w Tarnowskich Górach.

22 sierpnia Jan III Sobieski został powitany w Gliwicach, a 23 sierpnia zatrzymał się na noc w klasztorze cystersów w Rudach. 24 sierpnia zawitał na Zamek Piastowski w Raciborzu, gdzie podjęli go ówcześni właściciele raciborskiego zamku – Oppersdorffowie.

Jan III Sobieski nie omieszkał też wspomnieć, że jedna z córek hrabiego – „najstarsza jakaś i najszpetniejsza” ograła go w karty.

Następnie król Polski pojechał do obozu rozłożonego pomiędzy Pietrowicami Wielkimi a Pietraszynem, a później dalej do Opawy, przez Morawy i Czechy, aż pod Wiedeń, gdzie 12 września, dowodząc połączonymi siłami cesarsko-polsko-weneckimi pokonał wojska osmańskie pod wodzą Kara Mustafy, zdobywając nieśmiertelną sławę i przydomek „Lwa Lechistanu”.

Aktor z Plebani królem, była miss Polski królową

W latach 60-tych i 70-tych XX wieku w Raciborzu organizowano przemarsze wojsk króla Jana III Sobieskiego. W 1969 roku w rolę króla wcielił się ojciec radnego Piotra Klimy.

Paradę wojsk „Lwa Lechistanu” zorganizowano również w 2008 roku podczas obchodów 900-lecia raciborskiego grodu*. Wówczas królem był aktor Marek Frąckowiak (znany z serialu „Plebania”). Była też królowa Marysieńka, którą odegrała była Miss Polski Ewa Wachowicz (Król Jan III Sobieski w Raciborzu).

Od 2013 roku przez kilka kolejnych lat Zamek Piastowski we współpracy ze Starym Opactwem w Rudach organizował przejazdy z Raciborza do Rud (i odwrotnie) ku pamięci Odsieczy Wiedeńskiej i bytności króla Jana III Sobieskiego w naszym regionie.

W Raciborzu pamięć o pobycie polskiego monarchy jest wciąż żywa. Największa z raciborskich szkół – Szkoła Podstawowa nr 15 – nosi imię Jana III Sobieskiego. Rokrocznie odbywa się tam konkurs prac uczniowskich na wykonanie całej postaci lub popiersia patrona szkoły. Jan III Sobieski jest również patronem Szkoły Podstawowej w Rudach (w sierpniu 2013 roku uczniowie szkoły w Rudach zasadzili lipę, czcząc w ten sposób 330. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej).

Lubomski akcent na obchodach stulecia niepodległości w Wiedniu

W 2018 roku specjaliści Zakładu Rzeźniczo-Wędliniarskiego Ernestyna Janety pojechali do Wiednia, aby poczęstować pieczonym bykiem miejscową Polonię. Zwierzę przed ubojem ważyło 700 kg, a przygotowanie dania trwało 16 godzin.

Lud tu niewymownie dobry i błogosławiący nam, kraj cudownie wesoły – napisał w liście do królowej Marysieńki o wizycie w Raciborzu.”

Wydarzenie zorganizowano z okazji 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pieczonego byka serwowano na Wzgórzu Kahleberg, z którego Jan III Sobieski dowodził wojskami w 1683 roku.

Pracownicy E. Janety przybyli do Wiednia na zaproszenie Krzysztofa Szczepankiewicza, który jest właścicielem wiedeńskich delikatesów „Smak” z polską żywnością. Pan Szczepankiewicz zaopatruje swoje sklepy m.in. w Zakładzie Rzeźniczo-Wędliniarskim E. Janety.

Senat RP podjął uchwałę w 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej

29 sierpnia Senat podjął uchwałę w 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, w której oddaje hołd wojskom walczącym pod Wiedniem w 1683 roku w obronie Rzeczypospolitej, Europy i chrześcijaństwa, w tym głównodowodzącemu – królowi Janowi III Sobieskiemu.

Senatorowie wyrażają wdzięczność wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom i środowiskom, które kultywują pamięć króla Jana III Sobieskiego i zwycięstwa pod Wiedniem. W ocenie senatorów odsiecz wiedeńska po 340 latach jest powodem do dumy z narodowej historii. Jak napisali w uchwale, bitwa pod Wiedniem była kluczowym momentem w dziejach Europy i cywilizacji chrześcijańskiej – 12 września 1683 r. starły się ze sobą dwie armie: Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Republiki Weneckiej pod dowództwem Jana III Sobieskiego z jednej strony oraz Imperium Osmańskiego pod wodzą Kara Mustafy z drugiej.

Uchwałę z rąk Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego odebrał Grzegorz Kamiński – nauczyciel historii z Gliwic, biorący udział w rekonstrukcjach jako towarzysz pancerny.

Treść uchwały przedstawiła Senatowi RP Ewa Gawęda. Za podjęciem uchwały opowiedziało się 86 senatorów. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

(żet)


* Pierwsza wzmianka o Raciborzu pochodzi z Kroniki Galla Anonima. Kronikarz zanotował, że w 1108 roku doszło do starcia rycerzy Bolesława III Krzywoustego z Morawianami o Racibórz. W 1217 roku Racibórz otrzymał prawa miejskie (flamandzkie).

  • Numer: 36 (1189)
  • Data wydania: 05.09.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 34 (1187)
  • Data wydania: 22.08.23
  • Numer: 35 (1188)
  • Data wydania: 29.08.23
  • Numer: 36 (1189)
  • Data wydania: 05.09.23
  • Numer: 37 (1190)
  • Data wydania: 12.09.23
  • Numer: 38 (1191)
  • Data wydania: 19.09.23