Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szkoła w Godowie otrzymała imię Franciszka Pieczki

03.10.2023 00:00 sub

GODÓW 29 września odbyła się uroczystość nadania imienia Franciszka Pieczki szkole podstawowej w Godowie.

Oficjalne uroczystości odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Godowie. Na początku wygłoszono laudację na cześć Franciszka Pieczki autorstwa Honorowego Obywatela Gminy Godów, doktora Józefa Musioła. Głos zabrał wójt Mariusz Adamczyk, który wspominał zasłużonego aktora oraz pierwsze spotkanie z panem Franciszkiem. Głos zabrali też zaproszeni goście, którzy wspominali aktora. Później miały miejsce występy artystyczne dzieci i młodzieży. Dostępna była też wystawa pamiątek przekazanych przez rodzinę aktora, w tym m.in. nagród i wyróżnień, które otrzymał Franciszek Pieczka. Zaprezentowano również mural wykonany specjalnie na okazję uroczystości nadania szkole imienia Franciszka Pieczki.

Wśród gości byli m.in. syn i córka aktora wraz z rodzinami, władze samorządowe oraz Honorowi Obywatele Gminy Godów. Obecna była senator Ewa Gawęda, poseł Krzysztof Gadowski i poseł Grzegorz Matusiak.

Przypomnijmy, że Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie. Tutaj się wychował i kształcił. W 1954 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występował w teatrach: Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1954 – 55), Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie (1955-64), Starym im. Modrzejewskiej w Krakowie (1964 – 68), Dramatycznym w Warszawie (1968 – 74), Powszechnym w Warszawie (1974 – 2015). Zagrał w ponad 125 filmach i serialach telewizyjnych, również zagranicznych. Za swoją twórczość został wielokrotnie uhonorowany, w tym dwoma najwyższymi polskimi odznaczeniami dostępnymi dla cywilów: Orderem Orła Białego (najwyższe odznaczenie) i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (drugie pod względem starszeństwa odznaczenie cywilne), a także najwyższym odznaczeniem nadawanym osobie wyróżniającej się w działalności kulturalnej tj. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2008 r. Honorowy Obywatel Gminy Godów. Zmarł 23 września 2022 r. w Warszawie.

(FK)


Wspominali Franciszka Pieczkę w domu kultury w Godowie

Koncertem Jacka Wójcickiego z Piwnicy pod Baranami rozpoczął się wieczór wspomnień o Franciszku Pieczce, zorganizowany tuż po pierwszej rocznicy śmierci aktora. Podczas spotkania odbyła się rozmowa z rodziną Franciszka Pieczki, a także wystawa pamiątek po wielkim aktorze, znanym m.in. z roli Gustlika z „Czterech Pancernych”, Świętego Piotra z Quo Vadis, Ludwika Placka z filmu „Sprawa się rypła” oraz Stanisława Japycza z serialu Ranczo. To tylko jedne z blisko 450 ról, w które wcielił się ś.p. Franciszek Pieczka w teatrze, filmach i serialach.

Wieczór wspomnień poprowadzili Dominika Brzoza-Piprek oraz Artur Marcisz.

– Śląsk był zawsze ważną rzeczą dla taty. Miejscem, gdzie się urodził, a kawałek tego swojego Śląska zabrał do Warszawy – mówił Piotr Pieczka. O najbliższe sercu miejsca na Śląsku i w samym Godowie pytała gościa Dominika Brzoza-Piprek. – Dziadek lubił porównywać Godów do naszej miejscowości, do osiedla warszawskiego i do tych okolic. Kiedy ja chodziłem nad rzekę Świder, niedaleko nas, on wspominał, jak chodził nad Olzę i jak bawił się tam oraz spędzał tam czas. Podpytywał też, jak my spędzamy tam czas. W jego czasach zabawy były proste i dobrą zabawą po prostu było spotkanie się w takim miejscu. Olzę i te wyprawy często wspominał – powiedział wnuk Franciszka Pieczki.

– Opowiadał o łapaniu piskorzy. O tym, jak łowili i jak się bawili. Tu nieopodal jest też droga, gdzie wiem, że mój pradziad sadził wierzby. One jeszcze są. Mój tata pasał tam gęsi i bawił się wokół stawu. Niedaleko nas też jest taki staw. Zawsze były obecne te porównania do Godowa i stron, z których tata pochodził – wspominał ojca Piotr Pieczka. Zaprezentowano także najnowszą publikację związaną z Franciszkiem Pieczką, wydaną przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.

  • Numer: 40 (1193)
  • Data wydania: 03.10.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 38 (1191)
  • Data wydania: 19.09.23
  • Numer: 39 (1192)
  • Data wydania: 26.09.23
  • Numer: 40 (1193)
  • Data wydania: 03.10.23
  • Numer: 41 (1194)
  • Data wydania: 10.10.23
  • Numer: 42 (1195)
  • Data wydania: 17.10.23