Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Adam Miera odkrył tajemnice ksiąg metrykalnych parafii Św. Jerzego

16.04.2024 00:00 red

RYDUŁTOWY W RCK odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z cyklu "Bery i Bojki Śląskie", podczas którego Adam Miera opowiedział o genealogii, szukaniu informacji w archiwach, a także o informacjach, jakie odkrył w księgach metrykalnych rydułtowskiej parafii.

– Jeszcze z czasów szkolnych każdy z nas powinien pamiętać zadania pt. "zrób swoje drzewo genealogiczne". Wydaje mi się, że od takiego zadania zaczęła się moja przygoda z genealogią, czyli właśnie od rozmowy z rodzicami, z żyjącą jeszcze wtedy babcią. Były to bardzo cenne chwile, kiedy można było dowiedzieć się o kilku naprawdę ważnych wydarzeniach w historii rodziny. Oczywiście, jako dziecko, nie słyszało się tych najważniejszych smaczków. Te były zawsze zarezerwowane na urodzinach tylko dla starszych, a gdy wchodziło się do pokoju, rozmowy te milkły – wspominał Adam Miera podczas spotkania w Rydułtowach, opowiadając o swojej pasji do genealogii.

Podczas spotkania Adam Miera opowiedział, jak najlepiej szukać informacji o przodkach, a także przekazał konkretne przykłady np. aktów ślubu.

– Taki akt ma dwie strony. Na drugiej stronie mamy wypisanych świadków. Tu ciekawostka. Mamy górnika Teofila Penkallę, który przez urzędnika został opisany w taki sposób, jako Teofil, ale mamy też ich podpisy i wspomniany Teofil podpisał się, używając litery "h", jako Theofil. To też jest warte odnotowania, bo na tych aktach możemy spotkać ostateczne podpisy wymienionych ludzi – zaznaczył Adam Miera. – Często w historii naszych rodzin możemy spotkać się z twierdzeniem, że nazwisko zostało zmienione, ale po wojnie. Faktycznie, często tak było w latach 50., ale jak widać, władza przedwojenna również te nazwiska zmieniała. Mamy tu ewidentny na to przykład. Co ciekawe, w 1938 roku zmieniając nazwisko, sanacyjne rządy powoływały się na ustawę z 1899 roku, czyli ustawę pruską. To jest chichot historii. Prusacy stworzyli przepis, który sprawiał, że mogli zmieniać nazwiska polsko brzmiące na niemiecko brzmiące, a Polacy wykorzystali już w Polsce ten sam przepis w odwrotny sposób – zaznaczył gość cyklu "Bery i Bajki Śląskie" w RCK.

Podczas spotkania pokazane zostały archiwalne dokumenty, m.in. akt zgonu Marii Surmy z 1927 roku, zgłoszony przez górnika Ludwika Skabę; także akt urodzenia z 1901 roku Wincenta Gacka. Pojawiły się też nazwiska: sztygar Kacper Wiosna, Magdalena Zagrodzka, Johann Żydek, Filip Wyputa, Mateusz Musiolik, Jan Siodmok, Porwoł, Mielimąka, Waligóra, Kurzydym, Stasia Kwasigroch, Kształtny, a także ks. Paweł Skwara – jako osoba spisująca akt zgonu (tu wspomniany jako bardzo precyzyjny w swoich zapiskach).

Przedstawione dokumenty są także cennym materiałem pod kątem wiedzy o urzędnikach, którzy pracowali w gminach. W Rydułtowach od 1874 roku przez kilka lat urząd łączył Rydułtowy i . – Przed powstaniem świeckich urzędów stanu cywilnego kompetencje tworzenia aktów narodzin, małżeństw i zgonów były w rękach księży oraz pastorów. Z tej racji powstawały równocześnie obok siebie dwie księgi – unikaty, przechowywane dzisiaj w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach oraz odpisy, czyli duplikaty, które trafiły do urzędów miejskich lub gmin, gdzie urzędnicy korzystali z nich na co dzień. Z racji tego, że była to dokumentacja państwowa, po 100 latach trafiła ona do archiwów państwowych. Mamy więc dwa miejsca składowania tych aktów – wyjaśnił Adam Miera, co bardzo ciekawiło wszystkich uczestników spotkania, zainteresowanych badaniami genealogicznymi swojej rodziny. Gość spotkania zaznaczył, że archiwa państwowe często udostępniają w internecie skany aktów, dzięki czemu można dotrzeć do różnych ciekawych informacji. Właśnie w ten sposób Adam Miera badał przez 3 miesiące księgi metrykalne rydułtowskiej parafii.

(ska)

  • Numer: 16 (1221)
  • Data wydania: 16.04.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 14 (1219)
  • Data wydania: 02.04.24
  • Numer: 15 (1220)
  • Data wydania: 09.04.24
  • Numer: 16 (1221)
  • Data wydania: 16.04.24
  • Numer: 17 (1222)
  • Data wydania: 23.04.24
  • Numer: 18 (1223)
  • Data wydania: 30.04.24