Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Świeckie kobiety będą pełnić ważne funkcje w Archidiecezji Katowickiej

25.06.2024 00:00 red

REGION W archidiecezji katowickiej trwają prace dotyczące udzielenia kobietom posługi lektoratu i akolitatu w Kościele. Czy są te posługi i czy jest to zupełna nowość? Jakie konkretne będą to zadania? Jak będzie wyglądała formacja kandydatek i kiedy zostaną wprowadzone zmiany? Pytamy o to rzecznika katowickiej kurii metropolitarnej.

Kilka tygodni temu podczas uroczystości religijnej arcybiskup Adrian Galbas zapowiedział, że świeckie kobiety na równi ze świeckimi mężczyznami będą pełnić pewne posługi w archidiecezji katowickiej. Chodzi o następujące posługi:

• lektorat, który dotyczy czytania Pisma Świętego podczas liturgii

• akolitat, który jest związany z posługą przy ołtarzu, udzielaniem komunii świętej w ramach liturgii, a także z zanoszeniem Eucharystii do chorych.

Dotychczas posługę akolitatu pełnią nadzwyczajni szafarze Najświętszego Sakramentu oraz klerycy– akolici, dla których przyjęcie jej jest jednym z elementów na drodze do święceń diakonatu, tak samo jest z lektoratem, czyli czytaniem Pisma Świętego i śpiewaniem psalmów. Świecki lektorat występuje już w prawie wszystkich parafiach na terenie archidiecezji katowickiej. Klerycy przyjmują posługę lektoratu na trzecim roku studiów w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, a posługę akolitatu na czwartym roku. Jak zatem będzie wyglądała formacja świeckich kobiet, czyli pewien okres nauki połączony z modlitwą przed samym przyjęciem posługi, skoro kandydatki nie będą klerykami?

– Szczegółowy program formacyjny dla kobiet, które w przyszłości zostaną dopuszczone do posług lektoratu i akolitatu opracowuje Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej. Formacja będzie trwać dwa lata, a jej rozpoczęcie planowane jest na 2025 rok. Oficjalne ustanowienie, które będzie miało miejsce podczas uroczystej liturgii, planowane jest na 2027 rok – wyjaśnia ks. Rafał Bogacki, rzecznik archidiecezji.

Co będą robiły kobiety – lektorki i akolitki?

– Posługa lektora związana jest ze słowem Bożym. W praktyce oznacza to przede wszystkim jego odczytywanie podczas liturgii, co w większości parafii dzieje się od wielu lat. Pełnienie tej posługi związane będzie także z szeroko rozumianą aktywnością w duszpasterstwie biblijnym. Pewną nowością będzie dopuszczenie kobiet do posługi akolitatu, która jest związana z posługą przy ołtarzu, udzielaniem komunii świętej w ramach liturgii, a także z zanoszeniem Eucharystii do chorych. Do tej pory posługę nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii mogli pełnić jedynie mężczyźni – przekazuje rzecznik kurii.

Osoba świecka to też kobieta

Jak informuje kuria, to papież Franciszek umożliwił lektorat i akolitat kobiet, doprecyzowując przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego.

– Dopuszczanie kobiet do posług lektoratu i akolitatu umożliwił papież Franciszek w 2021 roku. Wydając Motu Proprio "Spiritus Domini" (list apostolski – red.) zmienił jeden z kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan 230 §1). Kanon ten określał, że świeccy posiadający odpowiedni wiek i ustalone przymioty mogli zostać przyjęci do tych posług, dzięki odpowiedniemu obrzędowi liturgicznemu. We wspomnianym dokumencie papież Franciszek doprecyzował, że dotyczy to też kobiet – wyjaśnia ks. Bogacki.

– Warto dodać, że przed wydaniem tego dokumentu biskupi wielu diecezji na całym świecie dopuszczali kobiety do posługi lektoratu i akolitatu. Decyzja papieża Franciszka nadaje im instytucjonalną formę. W przeszłości posługi te były rozumiane jako etap na drodze do święceń i dlatego powierzano je jedynie klerykom. Aktualnie rozumiemy je inaczej; wynikają z przyjęcia sakramentu chrztu i bierzmowania, a zatem dotyczą wszystkich wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła – kończy rzecznik katowickiej kurii archidiecezjalnej.

Fryderyk Kamczyk

  • Numer: 26 (1231)
  • Data wydania: 25.06.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 24 (1229)
  • Data wydania: 11.06.24
  • Numer: 25 (1230)
  • Data wydania: 18.06.24
  • Numer: 26 (1231)
  • Data wydania: 25.06.24
  • Numer: 27 (1232)
  • Data wydania: 02.07.24
  • Numer: 28 (1233)
  • Data wydania: 09.07.24