Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koło naukowe na studiach, czyli w jaki sposób studenci mogą być aktywni na swojej uczelni.

16.07.2024 00:00 red

WODZISŁAW ŚL. Studenckie koła naukowe zrzeszają studentów, którzy chcą być aktywni, rozwijać się i podejmować działania naukowe. Jest to okazja by móc podjąć wyzwania, poszerzyć wiedzę, jest to także możliwość nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni.

Przykładem takich możliwości są koła naukowe działające w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Wodzisławiu Śląskim. Studenci uczelni mogą poszerzać swoje horyzonty w Kole Naukowym Pedagogiki Resocjalizacyjnej „De iure”, którego opiekunem jest dr Danuta Jurczyk oraz Kole Naukowym Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej „Genius Loci”, opiekunem jest dr Norbert Niestolik. Działalność tych kół realizowana jest m. in. poprzez organizowanie konferencji naukowych. Jedną z nich była kwietniowa konferencja „Mechanizmy Stresu i sposoby radzenia sobie z nim”, która odbyła się w wodzisławskim Pałacu Dietrichsteinów. Zaproszeni zostali uczniowie szkół średnich, których czekało niewątpliwie stresujące wydarzenie jakim jest matura. Konferencja została oficjalne rozpoczęta przez dziekan uczelni AHE mgr. Elżbietę Trojniar, a słowo wstępne należało do dr Danuty Jurczyk, inicjatorki wydarzenia. Gościem specjalnym oraz merytorycznym moderatorem dyskusji była prof. Jadwiga Jośko-Ochojska- lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjolog, specjalista zdrowia publicznego, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, która przedstawiła mechanizmy stresu i w jaki sposób działa na organizm, a także jak próbować sobie z nim radzić.

- Zostałam zaproszona dlatego, że zajmuję się stresem ponad 40 lat. Jestem lekarzem, neurofizjologiem i specjalistą zdrowia publicznego, więc przedstawiam stres z różnych perspektyw. Negatywne skutki przewlekłego stresu są wtedy, kiedy nie radzimy sobie z nim, kiedy czujemy się bezradni i stale powtarzamy: „Nie damy rady.” Wówczas powstają zmiany fizjologiczne, a nawet anatomiczne w naszych narządach i zaczynamy chorować na różne choroby fizyczne i psychiczne. Jeżeli jednak weźmiemy swoje życie w swoje ręce i zaczniemy radzić sobie ze stresem, będziemy aktywni ruchowo i będziemy się zdrowo odżywiać, czyli zmienimy przekonanie na: „Dam radę”, to będziemy mogli żyć w lepszym zdrowiu i samopoczuciu. Ogromną rolę pełnią wtedy dobre myśli, emocje i uczucia. To one są przyczyną korzystnych zmian w układzie odpornościowym i mózgu. To one wywołują pozytywne zmiany w naszych tkankach, komórkach, jądrach komórkowych, chromosomach, a nawet w funkcjonowaniu naszych genów i DNA - mówiła prof. Jadwiga Jośko Ochojska.

Po bardzo ciekawym wykładzie odbył się panel dyskusyjny, na którym uczniowie szkół mogli zadawać pytania. Następnie uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Jedna z nich miała możliwość wzięcia udziału w interesujących warsztatach z praktycznym wykorzystaniem elementów metody Carla Orffa, które poprowadził dr Kamil Wilk. Druga połowa mogła wziąć udział w warsztatach profilaktyki stresu przed egzaminami i maturami „ Tylko spokojnie”, prowadzącymi byli studenci Koła Naukowego „De iure”- przewodnicząca koła Agnieszka Ochojska, Marcin Ochojski, Martyna Możdżeń, Karina Martini, Marzena Widenka. To tylko jeden z przykładów działalności kół naukowych, które dają studentom wiele możliwości rozwoju ponieważ koła aktywnie włączają się także w różnego rodzaju akcje charytatywne czy kiermasze mające na celu świadczenie pomocy na rzecz potrzebującym. Przykładem może być kiermasz bożonarodzeniowy, którego celem było wsparcie wychowanków Domu Dziecka w Rybniku, który odbył się w grudniu na wodzisławskiej uczelni.

oprac. Marzena Widenka

  • Numer: 29 (1234)
  • Data wydania: 16.07.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 27 (1232)
  • Data wydania: 02.07.24
  • Numer: 28 (1233)
  • Data wydania: 09.07.24
  • Numer: 29 (1234)
  • Data wydania: 16.07.24
  • Numer: 30 (1235)
  • Data wydania: 23.07.24
  • Numer: 31 (1236)
  • Data wydania: 30.07.24