Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na Dożynkach Gminnych w Godowie korowód nie miał końca. Jechał nawet Rudy 102

10.09.2024 00:00 red

Jeźdźcy na koniach, pięknie przystrojone bryczki, zaproszeni goście i władze gminy – pieszo, rowerzyści, korona dożynkowa, wozy z przbierańcami, wreszcie motocykliści, maszyny rolnicze i wozy strażackie – w takiej kolejności uczestnicy korowodu uświetnili Gminne Dożynki w Godowie.

Organizacje i szkoły z terenu gminy stanęły na wysokości zadania i stworzyły piękne instalacje na przyczepach dożynkowych, a także stroje. Na najlepsze pomysły czekały nagrody. W korowodzie można było nawet zobaczyć czołg Rudy102, wparwdzie nie ten oryginalny, ale wykonany z papieru przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Franciszka Pieczki w Godowie.

Korowód przejechał od ronda do boiska LKS Olza Godów, a przy trasie przejazdu ustawiły się setki osób. Później wszyscy przeszli pod muszlę koncertową, gdzie odbyło się oficjalne powitanie. W tym roku starostami dożynek byli Małgorzata Mnich oraz Andrzej Bura, którzy zajmują się hodowlą koni.

W dożynkach wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in. poseł Łukasz Osmalak, przedstawiciele parlamentarzystów, radny sejmiku woj. śląskiego Bronisław Karasek oraz delegacje z gmin partnerskich Godowa – Stare Miasto oraz Petrovice u Karvine. Był także honorowy obywatel gminy Marian Hudek oraz rodzina śp. Franciszka Pieczki.

– Dziękuję również Wam, szanowni mieszkańcy, że przyjęliście zaproszenie i uczestniczycie w naszych Dożynkach Gminnych w Godowie. Chciałbym podziękować również ks. Eugeniuszowi Gora za przepiękną mszę dożynkową, podczas której każdy z nas dziękował Bogu za udzielone łaski i obfite plony. Dziękuję również za poświęcenie chleba dożynkowego i korony dożynkowej – mówił wójt Mariusz Adamczyk. – Raz w roku mieszkańcy wszystkich naszych sołectw spotykają się na święcie plonów, aby podziękować rolnikom za ich trud i podjętą ciężką i wytrwałą pracę. Dziękujemy również rolnikom za chleb, warzywa i owoce, które goszczą na naszych stołach. Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obyczajów, obrzędów rolniczych, ale również nasza tradycja, kultura i historia. Dożynki to oczywiście wieś, a wieś to ostoja wartości. To świat, w którym gospodaruje się na swoim, w którym mamy szacunek do tradycji, to świat w którym ludzie tworzą wielopokoleniowe rodziny, świat w którym żyje się w podziwie dla stworzonej przez Boga natury. Ale ziemia, na której rolnik prowadzi swoje uprawy oraz hoduje zwierzęta wymaga od nas również mądrości i ochrony. Jak mówią rolnicy "ziemi nie oszukasz" – podkreślał wójt.

Podczas dożynek uhonorowano również wyróżnieniami rolników z poszczególnych sołectw. Ze Skrzyszowa byli to Daria i Jarosław Burdzik, Aleksandra i Szymon Kopiec oraz Danuta i Jan Kubica, a także Łukasz Karyś. Z sołectwa Podbucze dyplomy otrzymali Marzena i Eugeniusz Mołdrzyk, Maria i Krzysztof Mołdrzyk, Adriana i Marcin Piwońscy, a także Patryk Szulik. Z Krostoszowic uhonorowano Katarzynę i Adama Kopiec, a także Angelikę i Tomasza Barciok. Najwięcej dyplomów przyznano dla rolników z Gołkowic. Byli to: Katarzyna i Mateusz Baranek, Izabela i Jan Lajda, Jadwiga i Henryk Serwotka, Małgorzata i Korneliusz Walica, Ewa i Krzysztof Szczepaniak, Edyta i Adam Kwiatkowscy, Weronika Knop– Jeleń i Janusz Kwiatkowski, Janina i Jan Tomas, Ewa i Stefan Grygierek, Dorota i Piotr Grygierek, Lucyna i Grzegorz Piecha oraz Krzysztof Reclik. Ze Skrbeńska wyróżnienia otrzymali: Halina i Ryszard Bebek, Katarzyna i Eugeniusz Mendrela, Ewelina i Grzegorz Szczepaniak, Ewelina i Jacek Kubica, Anna i Jacek Śledziewscy, Aldona i Jacek Rejmoniak, Mirosław Kionka oraz Izabela i Roman Ochojscy. Uhonorowano także rolników z Łazisk: Marcelinę i Bronisława Michniewiczów, Wioletę i Marcina Salamonów, Katarzynę i Zbigniewa Grześkiewiczów.

Rozstrzygnięto także konkursy na najpiękniej przystrojoną posesję oraz najlepszy wóz dożynkowy. Trzecie miejsce za najpiękniej przystrojoną posesją otrzymali państwo Reclik, drugie miejsce OSP Godów, a miejsce pierwsze otrzymali państwo Jeleń. Z kolei najlepszą instalacją na wozie dożynkowym mogła poszczycić się wspomniana już SP im. Franciszka Pieczki.

Podczas części artystycznej festynu dożynkowego wystąpiły zespoły śpiewacze z gminy Godów, dzieci z ZSP Godów, Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic pod batutą Ryszarda Wachtarczyka, a także zespoły Dream Label i Pogwizdani. Wieczór zwieńczyła zabawa taneczna.

ska

  • Numer: 37 (1242)
  • Data wydania: 10.09.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 35 (1240)
  • Data wydania: 27.08.24
  • Numer: 36 (1241)
  • Data wydania: 03.09.24
  • Numer: 37 (1242)
  • Data wydania: 10.09.24
  • Numer: 38 (1243)
  • Data wydania: 17.09.24
  • Numer: 39 (1244)
  • Data wydania: 24.09.24