Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Stanowisko wójta gminy Gorzyce dotyczące materiału pt.: Sołtys Józef Sosnecki: Infrastruktura przeciwpowodziowa wymaga pilnej modernizacji

24.09.2024 00:00 red

Szanowni Państwo, z uwagi na mój Osobisty udział w akcjach walki z zagrożeniem powodziowym na terenie naszej gminy oraz pomocy poszkodowanym przez wodę w gminie Głuchołazy nie miałem zbyt wiele czasu na wypowiedzi w mediach, odnoszę się z opóźnieniem do wypowiedzi sołtysa Olzy zawartej w materiale z dnia 18.09.:

- Podkreślę ponownie, że wszystkie działania w temacie bezpieczeństwa powodziowego, podejmowane przeze mnie i urząd gminy od grudnia 2014 r. były z panem sołtysem (od 2018 r. radnym powiatowym) praktycznie uzgadniane, ponieważ dotyczyły w pierwszej kolejności sołectwa Olza. Było tak do momentu, w którym ówczesny radny powiatowy Józef Sosnecki nie zerwał współpracy czy kontaktu z władzami gminy / moją osobą, na jakiś czas przed wyborami samorządowymi.

- Uważa Pan sołtys i radny, że kiedy sytuacja się uspokoi „niezwłocznie należy podjąć konieczne rozmowy”.

• Proszę więc – jako tego, który poróżnił wielu z nas, i który w mojej ocenie nie potrafi współpracować, a jedynie skłócać – o precyzyjne wskazanie o jakie rozmowy chodzi, bo widzę w wypowiedzi jedynie bicie piany.

- Twierdzi Pan Sołtys, że „Musimy podjąć pewne działania i to daleko idące, szeroko zakrojone działania, jeżeli chodzi o usuwanie zagrożeń w przyszłości. Tu jest klucz. Bo wiadomo, że w 100% nie jesteśmy w stanie wygrać z naturą. Natomiast jesteśmy w stanie w jakiś sposób zminimalizować następstwa, ale by to było możliwe, trzeba działać z wyprzedzeniem”.

Ja uważam, że działałem razem z naszym urzędem gminy z dużym wyprzedzeniem. Działania rozpocząłem już na przełomie 2014/2015 r. W ich efekcie w ostatnich latach, doprowadziłem m.in., po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (WiNB), do remontu wałów. 21.05.2018 r. powiadomiłem WiNB o ich złym stanie technicznym, inicjując w ten sposób postępowanie zakończone wydaniem decyzji nakazującej Wodom Polskim remont wałów na wysokości Olzy. Roboty związane z remontem wału zakończyły się bodajże w 2020 r. Być może umocnienie wałów o które zabiegałem spowodowało, że WYTRZYMAŁY NAPÓR wody we wrześniu 2024 r. W podobny sposób, znacznie wcześniej zapadły analogiczne decyzje dotyczące wrót (lata 2015-2016).

Po interwencjach gminy oraz parlamentarzystów Wody Polskie wykonały również czyszczenie tzw. Łęgoni. Nie będę już opisywał inwestycji mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom na naszych ciekach wodnych w okolicy Bluszczowa i Rogowa (przebudowa przepustów, fragmentów rowów) – realizowanych od 2021 r. Działamy więc konsekwentnie od wielu lat, mając zaplanowane kolejne działania i gotowe dokumentacje.

Pełne informacje o naszych działaniach począwszy od 2018 r. zawierane są co roku w „Raporcie o stanie gminy” (dostępny w Internecie, bip gminy Gorzyce).

- Twierdzi Pan sołtys, że „Ważny jest też system komunikacji, informowania, powiadamiania o faktycznej sytuacji, bo trochę tego zabrakło. Wiele osób nie wiedziało, co robić, czego się spodziewać. Wiadomości o zagrożeniu pojawiały się za późno, a niektóre były sprzeczne - czy fala już przeszła czy dopiero idzie? O Olzie wszyscy trochę zapomnieli...”

• Jeżeli czegoś w moim odczuciu brakuje od jakiegoś już czasu, to przede wszystkim opartej na zaufaniu i wzajemnym poszanowaniu komunikacji na linii sołtys Olzy - wójt, w tematach merytorycznych. Dla pana sołtysa najważniejszym tematem było ustawienie terminu wyborów na sołtysa, tak by odbyły się przed wyborami samorządowymi (i tak się stało w Olzie, porównajcie z terminami w innych sołectwach). Inne tematy, również bezpieczeństwa zostały pewno odłożone na bok. Nie widział pan sołtys konieczności remontu drogi Olza-Uchylsko, choć kwestia sprawnej komunikacji pod wałami jest dla mnie niezwykle ważną rzeczą.

Nie wiem, która „wiadomość o zagrożeniu” pojawiła się za późno, a która była sprzeczna z inną. Nasze zadania realizowaliśmy w taki sposób, by nie wywołać zupełnie niepotrzebnej paniki i zamętu. W sytuacji kryzysowej musimy działać w pełnym opanowaniu. Komunikaty były przekazywane na bieżąco, po bardzo starannej weryfikacji każdej wiadomości np. z Wód Polskich. Miał również miejsce praktycznie całodobowy monitoring wałów i stanu wody wykonywany osobiście przez moją osobę oraz zastępcę wójta, pracowników urzędu gminy, strażaków (w tym PSP) oraz Policję. Komunikaty podawaliśmy za pośrednictwem strony gminy Gorzyce oraz Fb - na profilu Gminy Gorzyce i Daniela Jakubczyka (jako info publiczne). Nie została podana do wiadomości żadna niesprawdzona / niepotwierdzona informacja.

- Twierdzi Pan sołtys, że „problemem jest nierozumienie roli małej retencji”.

• Myślę, że Pan sołtys poza ogólnikowymi wypowiedziami nie ma w tym temacie nic do zaproponowania. Działając w imieniu naszej gminy doprowadziłem do przejęcia od Skarbu Państwa terenu tzw. Starorzecza. Zajęło to trochę czasu, kilka lat postępowań przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi. Przeprowadzone z pełną konsekwencją przez naszych urzędników działania spowodowały, że Starorzecze stanowi już własność gminy, czyli Mieszkańców. W tym momencie z ust sołtysa otrzymuję propozycję przekazania terenu jednemu ze stowarzyszeń, wskazanej z imienia i nazwiska osobie. Pozostawię tę część tematu bez dalszego komentarza.

- Twierdzi Pan sołtys, że „infrastruktura służąca ochronie przeciwpowodziowej wymaga pilnej modernizacji, bo jest w zatrważającym stanie oraz, że sprawami, które dotyczą bezpieczeństwa i mienia wielu osób, najczęściej nikt nie jest zainteresowany”. I dalej, że obawia się, „że teraz to wszystko potrwa, będą ekspertyzy, pół roku, dwa, trzy, pięć. Wszystko za ogromne pieniądze”.

• Wszystkie ekspertyzy, opinie i dokumentacje kosztują. Jeszcze więcej kosztują same inwestycje. Myślę, że w podniesienie poziomu bezpieczeństwa warto inwestować. Mija się z prawdą Pan sołtys, najzwyczajniej kłamie twierdząc, że sprawami bezpieczeństwa nikt się nie interesuje. W ostatnich latach, mając na uwadze kwestie naszego wspólnego bezpieczeństwa, doprowadziliśmy wspólnie, za pełną zgodą rady gminy (kadencji 2014-2018 oraz 2018-2023) m.in. do:

- wymiany wozów bojowych w naszych OSP na nowe w latach 2017-2024 (Bluszczów, Gorzyce, Gorzyczki, Olza, Rogów, Turza Śląska), jednostki pozyskały wiele nowego sprzętu – również używanego w czasie ostatnich dni;

- remontu wałów oraz tzw. wrót powodziowych.

Być może wspomniany remont spowodował, że wały wytrzymały największą od 1997 r. wodę.

W momencie, w którym Pan sołtys przygotowywał się pewno do kolejnego wywiadu, my przygotowywaliśmy kolejne zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, prosząc o kolejną kontrolę urządzeń w Olzie i przeprowadzenie stosownego postępowania (wyszła z UG w dniu 17.09.2024 r.).

Dlatego uważam, że formułowane przez radnego i zarazem sołtysa Olzy wypowiedzi są mocno krzywdzące dla naszej gminy oraz współpracujących z nami instytucji. Niemniej – z uwagi na dobro Mieszkańców naszej gminy – jestem gotowy na dalszą współpracę. Dziękuję Wszystkim zaangażowanym w akcję walki z wodą oraz w niesienie pomocy poszkodowanym!

Daniel Jakubczyk, wójt gminy Gorzyce

  • Numer: 39 (1244)
  • Data wydania: 24.09.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 37 (1242)
  • Data wydania: 10.09.24
  • Numer: 38 (1243)
  • Data wydania: 17.09.24
  • Numer: 39 (1244)
  • Data wydania: 24.09.24
  • Numer: 40 (1245)
  • Data wydania: 01.10.24
  • Numer: 41 (1246)
  • Data wydania: 08.10.24