Podatki
Najważniejszy jest termin zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania na dany rok podatkowy, ale tylko w przypadku jeśli chcemy ją zmienić. Do 20 stycznia należy więc poinformować o wyborze: zasad ogólnych, zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów lub karty podatkowej. Dodajmy, że podatnicy rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym są zobowiązani do wyboru formy opodatkowania:
• wg karty podatkowej – przed rozpoczęciem działalności;
• wg zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu,
• wg zasad ogólnych – podatek liniowy - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Nie co miesiąclecz kwartalnie
W tym roku znika obowiązek comiesięcznego informowania fiskusa o osiągniętych dochodach. Przedsiębiorcy zaliczeni w nowych przepisach do małych podatników (roczne obroty nie przekraczające 800 tys. euro) lub rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli wpłacać zaliczki na podatek kwartalnie. Możliwość kwartalnego wpłacania zaliczek mają zarówno przedsiębiorcy płacący podatek według skali podatkowej jak i korzystający ze stawki liniowej – 19 proc. Mali podatnicy, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek muszą do 20 lutego podatkowego zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o swym wyborze. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność muszą złożyć to zawiadomienie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Ryczałt z mniejszym limitem
Nadal z ryczałtu będą mogły korzystać osoby uzyskujące przychody z najmu. Z 250 do 150 tys. euro zmniejszył się limit przychodów uzyskanych w jednym roku upoważniający do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w roku następnym. Ponadto od miesiąca, w którym przychody przekroczyły ten limit przedsiębiorcy będą musieli przejść na księgę i opłacać podatek na ogólnych zasadach. Zmiana ta jednak wejdzie w życie dopiero od 2008 r. O prawie do opodatkowania w tej formie w 2007 r. będą decydowały dotychczasowe limity. Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostało wyłączone prowadzenie działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.